Reklama

Świat

Sojusznicy NATO łączą siły, aby zwiększyć bezpieczeństwo infrastruktury podmorskiej

Źródło: Serwis informacyjny NATO
Dodano: 11.12.2024
Foto: MARCOM / NATO / Źródło: Serwis informacyjny NATO
Foto: MARCOM / NATO / Źródło: Serwis informacyjny NATO
Share
Udostępnij

Eksperci wojskowi i cywilni z całego NATO spotkali się we wtorek (10 grudnia 2024 r.) w Kwaterze Głównej NATO, aby zacieśnić współpracę w celu przeciwdziałania zagrożeniom dla krytycznej infrastruktury podmorskiej.

Dołączyli do nich przedstawiciele branży, w tym operatorzy telekomunikacyjni. Uczestnicy spotkania przejrzeli mechanizmy mające na celu zwiększenie świadomości sytuacyjnej, usprawnienie udostępniania informacji i gotowości oraz odstraszanie i obronę przed atakami na infrastrukturę podmorską.

„Wykorzystanie innowacji i technologii, w tym poprzez zwiększone wykrywanie i monitorowanie w celu wykrywania podejrzanej aktywności w pobliżu krytycznej infrastruktury podmorskiej, jest kluczowym celem” — powiedział ambasador Jean-Charles Ellermann-Kingombe, zastępca sekretarza generalnego NATO ds. innowacji, hybryd i cyberprzestrzeni. „To nie jest nowy problem dla NATO, ale wymaga on jeszcze ściślejszej współpracy między podmiotami cywilnymi i wojskowymi w obliczu nasilających się wrogich kampanii, w tym prowadzonych przez Rosję”.

W maju NATO uruchomiło nowe Centrum Morskie ds. Bezpieczeństwa Krytycznej Infrastruktury Podmorskiej w ramach Dowództwa Morskiego Sojuszu w Wielkiej Brytanii. W obliczu rosnących zagrożeń dla infrastruktury podmorskiej NATO utworzyło na początku tego roku Krytyczną Sieć Podmorską w celu usprawnienia wymiany informacji i koordynacji w zakresie bezpieczeństwa kabli i rurociągów podmorskich. Sieć zrzesza interesariuszy z rządów państw sojuszniczych, przemysłu, cywilnych i wojskowych kwater głównych NATO, a także innych istotnych aktorów.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy