W sobotę w Malhowicach otwarto przejście graniczne z Ukrainą – Malhowice-Niżankowice. W otwarciu stronę ukraińską reprezentował m.in. wiceminister rozwoju wspólnot terytoriów Ukrainy Serhiy Derkach. Byli też polski minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak i wojewoda podkarpacki, Teresa Kubas-Hul.
– We wtorek we Lwowie premier Donald Tusk i prezydent Wołodymyr Zełenski omawiali najważniejsze sprawy w naszych relacjach, przede wszystkim wsparcia dla Ukrainy walczącej z agresją Rosji. Dziś z kolei otwieramy kolejne przejście graniczne, tak aby relacje polsko-ukraińskie miały niezbędną infrastrukturę i dawały naszym obywatelom możliwość przemieszczania się między obydwoma państwami – mówił minister Tomasz Siemoniak.
Szef MSWiA przypomniał, że dzień otwierania przejścia, 21 grudnia, to także rocznica wejścia Polski do strefy Schengen. – 16 lat temu weszliśmy do strefy Schengen i na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej przestał być kontrolowany ruch. Wprawdzie dzisiaj otwieramy nowe przejście graniczne, natomiast życzymy Ukrainie tego, żeby byli w Unii Europejskiej i w przyszłości także w tej strefie. Wtedy przyjedziemy z panem ministrem zamknąć to przejście – zapowiedział.
Całodobowo będą dokonywane tutaj kontrole paszportowe oraz celno-skarbowe
Nowo otwarte przejście graniczne Malhowice–Niżankowice usytuowane jest około 12 kilometrów od Przemyśla. Całodobowo będą dokonywane tutaj kontrole paszportowe oraz celno-skarbowe (z wyłączeniem kontroli sanitarnej, weterynaryjnej i fitosanitarnej). Przejście przeznaczone jest do międzynarodowego ruchu osobowego tj. samochodów osobowych do 3,5 tony oraz autokarów. Odprawa służb granicznych i celnych Polski i Ukrainy odbywa się w obiektach zlokalizowanych w całości po polskiej stronie granicy. To trzecie przejście graniczne tego typu na Podkarpaciu (po Krościenku i Budomierzu). Na terenie przejścia, na każdym z kierunków znajduje się po 8 pasów odpraw, w tym przeznaczone do odprawy samochodów osobowych, autobusów oraz dyplomatów. W infrastrukturze drogowego przejścia znajdują się budynki kontroli szczegółowej, terminale odpraw autobusów, pomieszczania administracyjne dla każdej ze służb oraz kojce dla psów służbowych.
Drogowe przejście graniczne z Ukrainą Malhowice-Niżankowice
Otwarcie nowego przejścia granicznego jest zawsze impulsem, który wzmacnia współpracę międzynarodową z partnerami po stronie ukraińskiej. Zostało wybudowane w latach 2020-2024 w formule wspólnie prowadzonego przejścia granicznego z infrastrukturą przeznaczoną dla służb polskich i ukraińskich zlokalizowaną w całości na terytorium RP. To piąte drogowe przejście graniczne na podkarpackim odcinku polsko-ukraińskiej granicy państwowej, a trzecie zlokalizowane w całości po polskiej stronie granicy. Służby graniczne i celne Polski i Ukrainy pracują w jednym miejscu.