W poniedziałek, 4 listopada br., odbyło się spotkanie Tomasza Siemoniaka, ministra spraw wewnętrznych i administracji, koordynatora służb specjalnych z przedstawicielami strony samorządowej. Podczas rozmów przedstawiono propozycje samorządowców dotyczące przywrócenia autonomii samorządom, prowadzące do poprawy jakości usług publicznych oraz zmierzające do wdrażania konstytucyjnej zasady pomocniczości.
W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, prezes Zarządu Związku Miast Polskich; Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego; Adam Ciszkowski, burmistrz Halinowa, prezes Zarządu Związku Samorządów Polskich; Marek Wójcik, sekretarz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego; Stanisław Jastrzębski, wójt gminy Długosiodło, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP; Rudolf Borusiewicz, dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich; Rafał Cieślik, dyrektor Biura Związku Województw RP; Marcin Wielgolaski, Biuro Związku Województw RP oraz Grzegorz Cichy, burmistrz Proszowic, prezes Unii Miasteczek Polskich.
Kilka miesięcy temu umówiliśmy się z liderami samorządu terytorialnego, że czas na naprawę i odwrócenie złych zmian, które dotknęły polski samorząd. Lata 2015–2023 to było odbieranie kompetencji, pieniędzy i uznaniowe dzielenie tym, którzy byli posłuszni centralnej władzy – powiedział minister Tomasz Siemoniak na wspólnej konferencji prasowej ze stroną samorządową.
Jak podkreślił, samorząd – tak samo jak rząd – jest częścią państwa i działa wspólnie z rządem w wielu sprawach.
Minione lata pokazały, że samorząd terytorialny funkcjonuje bardzo dobrze w warunkach kryzysu. Mam na myśli pandemię czy przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Samorząd pokazał wielką siłę – kontynuował szef MSWiA.
Minister Tomasz Siemoniak powiedział, że wspólnie ze stroną samorządową ustalono, że po zakończeniu prac nad nową ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, przyjdzie czas na ustawę, która odwróci złe zmiany i skoryguje różne kwestie ważne dla samorządowców.
Naszym głównym celem jest to, by jeszcze lepiej działać na rzecz mieszkańców, poprawić jakość usług publicznych – wskazał.
Propozycje dotyczące przywrócenia autonomii samorządom
Szef MSWiA poinformował, że podczas spotkania otrzymał projekt, który ma na celu poprawę jakości usług publicznych, aby decyzje, które mogą zapadać w gminie, powiecie, w województwie, w mieście – właśnie tam zapadały.
Ruszamy do pracy, żeby te wszystkie propozycje samorządu dokładnie przeanalizować – podkreślił. Jednocześnie wyraził nadzieję, że projekt ten spotka się ze wsparciem ze strony samorządowej, także podczas prac nad nim w Sejmie i w Senacie. Polski samorząd terytorialny zasługuje na to, żeby przywrócić mu jego należne miejsce i też popatrzeć w przyszłość – podkreślił minister Tomasz Siemoniak.
Podziękował również Jackowi Sutrykowi, prezydentowi Wrocławia, prezesowi Zarządu Związku Miast Polskich i Arkadiuszowi Chęcińskiemu, prezydentowi Sosnowca, współprzewodniczącemu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego za skoordynowanie tego przedsięwzięcia.
W 2025 roku, a więc w 35. rocznicę przywrócenia samorządu, chcemy popatrzeć w przyszłość – jakie mamy plany i wizje samorządu, co się zmieniło we współczesnym świecie, jak powinniśmy odpowiadać na wyzwania i najlepiej służyć mieszkańcom. To cel samorządu i rządu – podsumował minister Tomasz Siemoniak.
Polski samorząd ma ważny cel – wzmacniać państwo polskie
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, prezes Zarządu Związku Miast Polskich wskazał, że w ostatnich latach samorządom odbierano władztwo, niezależność i możliwość samodecydowania, podczas gdy w momentach próby samorząd zawsze stawał na wysokości zadania – w czasie pandemii czy wybuchu wojny w Ukrainie, z którą była związana fala uchodźców.
Nie ma silnego, demokratycznego państwa bez samorządu. Doczekaliśmy momentu, że możemy wspólnie z rządem polskim zadbać o efekt synergii w czasach, gdy czekają nas trudne wyzwania – powiedział prezydent Wrocławia, prezes Zarządu Związku Miast Polskich. Jak dodał, „chcemy iść razem ramię w ramię, ręka w rękę i wspólnie zmieniać i wzmacniać Polskę”.
Poinformował również, że przekazał ministrowi Tomaszowi Siemoniakowi wspólnie wypracowany pakiet zmian.
Pan minister był uprzejmy wspomnieć, że w skład izb samorządowych, które reprezentujemy, wchodzą samorządowcy o bardzo różnych afiliacjach politycznych, ale pomimo to udaje nam się wytworzyć wspólny mianownik. Ten dokument jest w istocie właśnie tym wspólnym mianownikiem, który mówi o tym, jak chcielibyśmy poprawiać jakość usług publicznych w naszym kraju dla naszych mieszkańców, robiąc to wspólnie z polskim rządem – podkreślił Jacek Sutryk.