Najwyższa wieża, z której sportowcy skaczą do niebieskiego prostokąta wody mierzy 10 metrów. Basen u stóp wieży ma 5 metrów głębokości. Popisowe skoki mogli w poniedziałek podziwiać goście oficjalnego otwarcia basenu przy ul. Matuszczaka w Rzeszowie. Skoczkowie czekali na niego parę ładnych lat, ale teraz mają wreszcie obiekt, na którym można nie tylko trenować, ale i organizować igrzyska olimpijskie. Najbliższe już niedługo, zapewniła obecna podczas otwarcia Otylia Jędrzejczak.
W poniedziałek odbyło się oficjalne otwarcie nowego rzeszowskiego basenu przy ul. Matuszczaka. Powstał w miejscu dawnej pływalni, na której wychowali się utytułowani skoczkowie do wody – zawodnicy Stali Rzeszów. Budowa opóźniła się o trzy lata, ale dziś są powody do radości, bo – jak powiedział prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek – oddano do użytku basen najnowocześniejszy w Europie.
– Nie bez powodu w tym obiekcie mamy napisy „Rzeszów – Stolica Innowacji”. Ten obiekt, który dziś otwieramy, jest innowacyjny, jest jednym z najlepszych, jak nie najlepszym na naszym kontynencie – potwierdzała podczas uroczystości Otylia Jędrzejczak, prezes Polskiego Związku Pływackiego. – Skoki do wody będą tutaj podstawą, ale to miejsce jest przystosowane do powszechnej nauki pływania i innych sportów pływackich. Przypomnę, że pływanie jest trzecią najbardziej popularną dyscypliną sportu w Polsce. Zarząd Polskiego Związku Pływackiego będzie chciał w stu procentach tę pływalnię wykorzystać. Przed nami m.in. Europejskie Igrzyska Olimpijskie, podczas których będziecie państwo mogli tutaj podziwiać najlepszych zawodników Europy. Jestem dumna i szczęśliwa, że będziemy mogli tu kształtować i rozwijać obecne i nowe pokolenia skoczków do wody, dyscypliny, której Rzeszów jest kolebką.
Otylia Jędrzejczak na otwarciu basenu dla skoczków w Rzeszowie. 12 grudnia 2022. Fot. Grzegorz Bukała
Pierwszy basen dla skoczków 40 lat temu w Rzeszowie
– Dziś oficjalnie rozpoczynamy przygodę z obiektem, na którym wychowają się przyszli mistrzowie. Ten dzień jest też ważny, bo wieńczy wysiłek wielu ludzi, którzy intensywnie pracowali na to, aby tak wspaniałe miejsce, najnowocześniejsze w Europie a może i na świecie powstało właśnie w Rzeszowie. Przygoda z pływaniem i ze skokami w tym miejscu zrodziła się 40 lat temu, kiedy sekcję zakładał świętej pamięci Jerzy Szczerbaty. Z sekcją skoków związany był wybitny trener Sierż Koczarian, który wychował wspaniałych zawodników, takich jak bracia Kozdrańscy, Andrzej Rzeszutek – przypomniał Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, przypominając zaangażowanie w inwestycję poprzedniego prezydenta miasta Tadeusza Ferenca, radnych, a także działaczy sportowych z Grzegorzem Lesiakiem na czele.
W poniedziałkowym oficjalnym otwarciu basenu przy ul. Matuszczaka wzięli udział m.in. także Mariusz Zagórski, dyrektor Departamentu Igrzysk Europejskich 2023 w Ministerstwie Sportu i Turystyki; Piotr Pilch, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego; Radosław Wiatr, wicewojewoda podkarpacki.
Wieże do skoków i trampoliny
Nowy obiekt przy ul. Matuszczaka umożliwia profesjonalny trening skoczkom do wody wszystkich kategorii wiekowych. Pływalnia wyposażona jest w trampoliny: 1 m, 3 m oraz wieże: 5 m, 7,5 m oraz 10 m. Dzięki takiemu wyposażeniu na pływali można organizować ważne zawody sportowe takie jak m.in. Letnie i Zimowe Mistrzostwa Polski, Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, zawody Grand Prix Polski oraz zawody międzynarodowe: Mistrzostwa Europy Juniorów, Mistrzostwa Europy Seniorów. Obiekt pełnić ma także funkcję głównego centrum przygotowań Kadry Narodowej Seniorów oraz Juniorów w skokach do wody.
Na pływalni odbywają się regularne zajęcia klubów pływackich z Rzeszowa, które mogą trenować równocześnie aż na dwunastu torach o długości 25 metrów. Wielkim atutem obiektu jest jego głębokość. Basen ma od 1,8 do 5 metrów głębokości. Dzięki temu mogą być tam prowadzone także zajęcia z nurkowania oraz piłki wodnej.
Kompleks przy Matuszczaka posiada również salę konferencyjną, siłownię, gabinety fizjoterapeutyczne, miejsca do odnowy biologicznej. Te elementy mogą być wykorzystywane np. podczas obozów sportowych, warsztatów i konferencji pływackich.
Obiekt wyposażony jest w trybuny, które znajdują się po dwóch stronach niecki pływalni. Trybuna znajdująca się po stronie północnej pomieści 325 osób, południowa to 70 miejsc. Jest także strefa dziennikarska z 30 miejscami wraz z pulpitami komentatorskim i oddzielnym zapleczem sanitarnym.
Budowa kompleksu przy ul. Matuszczaka kosztowała blisko 26 mln zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Inwestycji o Szczególnym Znaczeniu dla Sportu – Edycja 2021 kwotą 12 506 300 zł.
Zadanie zrealizowała firma Texom.