21 stycznia 2025 r. o godz. 18:00 w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbędzie się uroczysta gala z okazji 671-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa.
19 stycznia 1354 roku król Kazimierz Wielki podarował nasze miasto dyplomacie i rycerzowi, swojemu bliskiemu współpracownikowi Janowi Pakosławicowi, który przyjął nazwisko Rzeszowski. Od tego czasu zaczęła się historia Miasta Rzeszów, która trwa do dziś.
Gala z okazji 671-lecia lokacji miasta Rzeszowa to podróż przez historię, kulturę i współczesność miasta, które od wieków inspiruje mieszkańców oraz artystów. Wyjątkowość naszego miasta pokażemy poprzez wyjątkowość ludzi – wybitnych osobowości oraz ich oraz wpływ na wszystkie dziedziny życia, od nauki po sztukę. Podczas Gali połączymy tradycję z nowoczesnością, wprowadzając unikalne elementy, m.in. sztuczną inteligencję. Przyznane zostaną 3 rodzaje nagród: Osobowość Rzeszowa, Nagroda Gospodarcza Miasta Rzeszowa oraz Zasłużony dla Miasta Rzeszowa, a cała uroczystość będzie transmitowana na żywo na profilu Rzeszów stolica Innowacji.
Koncepcja artystyczna została oparta na projekcie autorstwa Bartłomieja Skubisza: Re Migracje. Rzeszów jako etap.
To projekt słowno-muzyczny z elementami fotografii ukazujący kulturotwórczą rolę Rzeszowa, jako miasta, które od dawna było miejscem, do którego wędrowali, lub z którego wyruszali w świat znakomici twórcy, lub w którym zatrzymywali się na chwilę. Teksty B. Skubisza ukazują fragmenty życia lub twórczości wybitnych polskich artystów, dla których Rzeszów był etapem, startem lub
w jakikolwiek sposób odcisnął piętno na ich życiu.
Podczas Gali zobaczymy specjalną edycję projektu z udziałem Doroty Miśkiewicz i Lejdis Quartet.
Dorota Miśkiewicz – wokalistka, skrzypaczka, kompozytorka i autorka tekstów. Ukończyła warszawską Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w klasie skrzypiec. Publiczności znana jest przede wszystkim jako wokalistka. Córka słynnego saksofonisty Henryka Miśkiewicza i siostra perkusisty jazzowego Michała Miśkiewicza. Współpracowała i koncertowała z największymi gwiazdami show-businessu, m.in. Tomaszem Stańko, Wojciechem Waglewskim, Nigelem Kennedym, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Kubą Badachem, Wojciechem Młynarskim, Louisem Winsbergiem czy Stefano Bollanim. Artystka jednocześnie nostalgiczna, staroświecka i poszukująca. Jej znakiem rozpoznawczym są nastrojowe, liryczne kompozycje balansujące na granicy gatunków. Eksperymentowała z muzyką afrykańską, bałkańską, freejazzową i poważną.
Na scenie wybrzmią słowa i muzyka inspirowane następującymi twórcami: Halina Poświatowska, Wojciech Kilar, Julian Przyboś, Tadeusz Nalepa, Tomasz Stańko, Zbigniew Jakubek.
Wystąpią:
Michał Szkil | Tomasz Nowak | Sławek Pezda | Alan Wykpisz | Jakub Madejowski |
Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz ft. Dorota Miśkiewicz, Ladies Quartet.
Gość specjalny:
Dorota Miśkiewicz – śpiew, wokalizy
Bartłomiej “Eskaubei” Skubisz – teksty, rap, koncepcja
Michał Szkil – fortepian, kompozycje
Tomasz Nowak – trąbka
Sławek Pezda – saksofon tenorowy
Alan Wykpisz – gitara basowa, kompozycje
Jakub Madejowski – perkusja
Ladies Quartet:
Natalia Musz – skrzypce I
Natalia Kmita – skrzypce II
Aleksandra Nikiel – altówka
Monika Bieda-Kapias – wiolonczela
aranżacje utworów: Tomasz Jachym
Zaproszenia do pobrania dostępne będą online na stronie https://estrada.rzeszow.pl/ od 13 stycznia.