Reklama

Biznes

Huta Stalowa Wola z kontraktem na 96 armatohaubic Krab

Źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych
Dodano: 31.12.2024
Foto: Wizyta Wiceministra Marcina Kulaska w Hucie Stalowa Wola - podpisanie kontraktu na produkcję
Foto: Wizyta Wiceministra Marcina Kulaska w Hucie Stalowa Wola - podpisanie kontraktu na produkcję
Share
Udostępnij

W poniedziałek, 23 grudnia 2024 r., na terenie Huty Stalowa Wola S.A., Agencja Uzbrojenia i Huta Stalowa Wola S.A. podpisały dwie umowy o łącznej wartości ponad 16 mld zł na dostawę dla Wojska Polskiego 96 armatohaubic Krab oraz znacznej ilości wozów towarzyszących oraz armatohaubic K9. Umowę podpisali szef Agencji Uzbrojenia gen. Brygady Artur Kuptel oraz prezes HSW S.A. Wojciech Kędziera.

W uroczystości wzięli także udział Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Marcin Kulasek.

Polskie spółki obronne z udziałem Skarbu Państwa są gotowe dostarczać Siłom Zbrojnym RP nowoczesny, niezawodny i atrakcyjny cenowo sprzęt i uzbrojenie, czym przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa kraju – podkreślił Wiceminister Kulasek, nadzorujący w MAP państwowy sektor obronny.

Delegacje MON, MAP oraz Agencji Uzbrojenia odwiedziły zakłady w Stalowej Woli, gdzie zapoznały się z obecną skalą produkcji m.in. Krabów oraz z planami inwestycyjnymi spółki, która rozbudowuje zdolności produkcyjne. Była to kolejna  wizyta Ministra Marcina Kulaska i przedstawicieli MAP w zakładach zbrojeniowych nadzorowanych przez Ministerstwo.

Armatohaubica samobieżna Krab należy do systemu artylerii lufowej, kalibru 155 mm o donośności strzału pociskami zwykłymi do 30 km oraz pociskami z gazogeneratorem do 40 km. Kraby wyposażone są w nowoczesne systemy kierowania ogniem Topaz oraz system przeciwpożarowy i przeciwwybuchowy UPP/UWP, co odróżnia je od podobnych systemów artyleryjskich produkcji zagranicznej.

Opisywana powyżej umowa pozwoli na pełne wyposażenie 4 dywizjonowych modułów ogniowych wraz z wozami towarzyszącymi.

Dzięki staraniom MAP i przy współpracy z MON, przyjęto tzw. ustawę amunicyjną, która zapewni finansowanie i ramy prawne do utworzenia polskiej fabryki amunicji wielkokalibrowej.

Foto: Ministerstwo Aktywów Państwowych

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy