To największa inwestycja w 80-letniej historii Teatru im. Wandy Siemaszkowej i największa inwestycja w dziedzinie kultury w historii samorządu województwa – powiedział marszałek Władysław Ortyl, tuż po złożeniu podpisu pod umową, na dofinansowanie budowy nowej sceny Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Swe podpisy pod dokumentem złożyli także członek zarządu województwa Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz dyrektor teatru Jan Nowara. Całkowita wartość projektu to ponad 85,4 mln złotych.
Podpisana na dużej scenie rzeszowskiego teatru umowa to dla teatru nowe możliwości i nowe zaplecze. Projekt budowy nowej sceny został – decyzją Zarządu Województwa Podkarpackiego – wybrany do dofinansowania w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027.
Podpisujemy umowę w dzień urodzin Wandy Siemaszkowej i jest to symboliczne, bo to w pewnym sensie nowe otwarcie. Teatr zdobywając to dofinansowanie przyjmuje na siebie ogromne wyzwanie, jakim jest realizacja ambitnego projektu, a co za tym idzie stworzenie widzom i artystom szansy na nowe, innowacyjne oblicze teatru – mówił marszałek Władysław Ortyl, podczas spotkania w teatrze z przedstawicielami regionalnych mediów.
Dzięki imponującym środkom, jakie na ten cele przeznaczamy teatr nie tylko zyska nowe oblicze, ale przede wszystkim nowe możliwości, które są odpowiedzią na oczekiwania widzów, możliwości, które pozwolą zawalczyć o nowych widzów, o młode pokolenie, które oczekuje czegoś nowego. Naszym celem jest tworzenie jeszcze bogatszej oferty kulturalnej, która zachęci do uczestnictwa w kulturze także tych, którzy z różnych względów do tej pory nie sięgnęli po nią – mówił marszałek Władysław Ortyl o budowie nowej przestrzeni dla rzeszowskiego teatru.
Całkowita wartość projektu to aż ponad 85, 4 mln złotych. Dofinansowanie ze środków UE w ramach programu regionalnego FEP 2021-2027 to 44,6 mln złotych. Imponujący jest także wkład własny z budżetu Województwa Podkarpackiego. To aż ponad 40,7 mln złotych.
To dzisiejsze podpisanie umowy, to dopiero wierzchołek góry lodowej, bo zaczynacie jako teatr ogromne przedsięwzięcie. Jest to największa z umów o dofinansowanie w ramach priorytetu Przyjazna Przestrzeń Społeczna, działania 05.05 kultura, w programie regionalnym FEP 2021-2027. Te zainwestowane środki będą procentować, dając impuls rozwojowy, stwarzając szanse na innowacje w sferze kultury, na nowe przedsięwzięcia, przyciągając artystów i odbiorców nie tylko z regionu czy Polski, ale także z wielu zakątków świata. Na ten impuls rozwojowy składają się fundusze europejskie i wielkie pieniądze z budżetu regionu – ten montaż finansowy pozwoli stworzyć dzieło, które służyć będzie i nam, i kolejnym pokoleniom – podkreślała członek zarządu Małgorzata Jarosińska-Jedynak. – Chcemy stworzyć nową jakość, która pomoże kulturze i sztuce włączyć się w budowanie wartości dla społeczeństwa – podkreśliła członek zarządu Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Nowa Sceny Teatru im. Wandy Siemaszkowej przewidziana będzie dla 180-200 widzów. Projekt zakłada budowę dwóch budynków: parterowego budynku magazynu dekoracji oraz budynku Nowej Sceny, zlokalizowanego od strony al. Łukasza Cieplińskiego. Został on zaprojektowany jako kompozycja kilku przenikających się brył, stwarzających wrażenie silnego rozdrobnienia zabudowy i subiektywnego zmniejszenia skali obiektu.
Tę wielką inwestycję w nową scenę oraz pozostałą przestrzeń, gdzie znajdzie się Szajna Galeria i Młoda Scena oraz wiele innych przestrzeni, traktujemy jako wyzwanie ale też dialog, na wielu płaszczyznach. Dialog miedzy „starą” i „nową” Siemaszkową, między artystami a widzami, a nawet między kolejnymi pokoleniami. Chcemy, aby uczestnictwo w świecie teatru było udziałem kolejnych pokoleń. To jest wyzwanie, bo oczekiwania młodego pokolenia są inne. A my się na to otwieramy. Dzięki formule naszego repertuaru możemy pochwalić się frekwencją na poziomie 90-95 procent. Stoi za tym nasz zespół, nasze działania i premiery, nasze otwarcie na doświadczenia międzynarodowe, popularność Festiwalu Arcydzieł, który chcemy rozbudowywać. Mamy wiele planów, które bez nowej sceny i przestrzeni teatru nie mogłyby się zmaterializować – podkreślał w czasie spotkania z mediami dyrektor teatru Jan Nowara.
Realizacja projektu rozpocznie się w stycznia 2025 roku. Teatr praktycznie ma już przygotowaną całą dokumentację niezbędną do ogłoszenia postępowania na usługę Inżyniera Kontraktu, które chce ogłosić w styczniu. W marcu planowane jest ogłoszenie postępowania na wykonawcę inwestycji. Realizację projektu zaplanowano na lata 2025 – 2026.
Gotowa jest kompletna dokumentacja architektoniczno – budowlana nowego obiektu. Projekt przygotowała warszawska pracownia Plus3 Architekci. Nowe obiekty zlokalizowane zostaną w bezpośrednim sąsiedztwie teatru – przy al. Cieplińskiego. Jak podkreślają twórcy projektu nowej bryły teatru, ich celem jest uszanowanie śródmiejskiej zabudowy, zastanych na działce cennych, starych drzew oraz stworzenie funkcjonalnych przestrzeni performatywnych, stąd koncepcja architektoniczna nowej sceny dla Siemaszkowej.
Nowa Sceny Teatru im. Wandy Siemaszkowej przewidziana będzie dla 180-200 widzów. Opracowana dokumentacja projektowa zakłada budowę dwóch budynków: parterowego budynku magazynu dekoracji oraz budynku Nowej Sceny, zlokalizowanego od strony Al. Łukasza Cieplińskiego. Został on zaprojektowany jako kompozycja kilku przenikających się brył, stwarzających wrażenie silnego rozdrobnienia zabudowy i subiektywnego zmniejszenia skali obiektu.
Chodzi nam o popularyzację kultury i dziedzictwa kulturowego, jako elementów umacniania naszej regionalnej tożsamości oraz o danie teatrowi szansy na realizację projektów kulturowych o randze ponadregionalnej i międzynarodowej. Chcemy, aby nasz teatr był nie tylko miejscem kontemplowania sztuki, ale w jeszcze większym stopniu przestrzenią spotkania, swoistym sercem , z którego bije impuls dla rozwoju kultury w regionie – podkreśla marszałek Władysław Ortyl.
W nowym obiekcie powstaną Nowa Scena z widownią dla 180-200 widzów, przestrzeń reprezentacyjna w foyer, przestrzeń performatywna, dla której obok Nowej Sceny służyć będą Młoda Scena i sala prób. Nowy budynek będzie zawierał przestrzeń dla ekspozycji Szajna Galerii z odrębnym wejściem. Znajda się tu także charakteryzatornia, garderoba, magazyny oraz niezbędne pomieszczenia techniczne, gospodarcze i socjalne.
Nowy budynek to inwestycja w przyszłość sztuk scenicznych, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym orz elastyczność przestrzeni będziemy mieli szansę na zadowolenie najbardziej wymagających artystów i widzów – zaznacza dyrektor Jan Nowara.
O tym, że Podkarpackie szuka nowych rozwiązań w sferze kultury i sztuki teatralnej przypomniał w rzeszowskim teatrze marszałek Władysław Ortyl.
Jako region jesteśmy inicjatorem projektu Klasyka 3.0, który będziemy realizować z lubelskim, małopolskim oraz świętokrzyskim. Ten interdyscyplinarny projekt polega na popularyzacji klasycznych dzieł literatury, w nowoczesnej formie oraz na tworzeniu innowacyjnych projektów teatralnych i medialnych, skierowanych szczególnie do młodych odbiorców. „Klasyka 3.0” pozwoli na wyjście poza tradycyjne ramy postrzegania teatru. To otwarcie na nowe perspektywy, świeże spojrzenie na klasyczne dzieła, stymulujące ich reinterpretację w duchu współczesnych wyzwań i technologii. To okazja do poszukiwań, odkrywania nowych sensów i form – przypomniał marszałek.