Reklama

Kultura

“Szalone nożyczki”, “Kontrakt”, “Ford”. “Mój boski rozwód” i “PS_Kto ocali. Opowieści z…Cisnej” na deskach Teatru Siemaszkowej w kwietniu.

Źródło: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Dodano: 11.04.2025
Grafika: Teatr im. Wandy Siemaszkowej
Grafika: Teatr im. Wandy Siemaszkowej
Share
Udostępnij

Przed nami weekend i szansa na podreperowanie kulturalnych doznań, które za sprawą spektakli granych na deskach rzeszowskiego Teatru Siemaszkowej wciągną nas w wiosennym kwietniu w świat śmiesznych kryminalnych gier, pytań o sens życia, śmierci i wyborów, które przychodzi nam podejmować. Sztuk stworzonych z myślą o przywołaniu, zatrzymaniu i utrwaleniu w pamięci opowieści i wspomnień dawnego, odchodzącego w niepamięć świata. A także zanurzeniu się w gęstej opowieści o władzy, ambicji, miłości i zdradzie.

Szalone nożyczki

fot. Maciej Mikulski i Julia Ulman

Dajcie się wciągnąć w kryminalną grę! Intrygującą rozgrywkę poprowadzi fryzjer do pary z uroczą asystentką oraz klientami – typami spod ciemnej gwiazdy.

Akcja spektaklu rozpoczyna się w chwili zabójstwa sławnej pianistki, od której mistrz nożyczek i grzebienia wynajmuje salon. Podejrzanymi stają się wszyscy, którzy w tym czasie w nim się znajdują. Oto przedstawienie, które stale trzyma w napięciu – przygotujcie się na niezapomniane wrażenia! Szalone nożyczki to teatr interaktywny, jedną z ról powierzamy Wam!
Spektakl zagrany ponad 260 razy!

Premiera: 2011-06-18, Autor: Paul Pörtner, Reżyseria: Marcin Sławiński, Scenografia: Wojciech Stefaniak, Kostiumy: Agnieszka Wajda, Czas trwania: 120 min (1 przerwa).

KONTRAKT – Sławomir Mrożek

Scena Propozycji – spektakl jest inicjatywą aktorską z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej Piotra Mieczysława Napieraja.

W hotelowym barze spotykają się dwaj bohaterowie – Magnus, starszy mężczyzna, autor modnych przed laty komedii obyczajowych, których dziś już nikt nie chce wystawiać oraz Moris – młody kelner, podający się za przybysza z małej wyspy i ukrywający swoje pochodzenie. Bohaterowie zawierają pomiędzy sobą kontrakt, który zamienia się w psychologiczną grę, a stawką w niej są życie i śmierć. Ta pełna napięcia absurdalna opowieść o człowieczej samotności, nadziei i desperacji łączy mistrzowski humor Mrożka z głęboką refleksją nad kondycją współczesnego świata.
Zapraszamy do odkrycia historii, która na nowo stawia pytania o sens życia, śmierci i wyborów, które przychodzi nam podejmować.

Premiera: 20 i 21 grudnia 2024 / Mała Scena im. Zdzisława Kozienia. Autor: Sławomir Mrożek, Reżyseria: Sławomir Gaudyn, Scenografia: Weronika Krupa, Czas trwania 90 min.

Kto ocali. Opowieści z…Cisnej

Spektakl w sercu BIESZCZAD z muzyką na żywo!

Zapraszamy na pokaz spektaklu 𝙂𝙤𝙡𝙙𝙝𝙖𝙢𝙢𝙚𝙧𝙖 𝟱. 𝙊𝙥𝙤𝙬𝙞𝙚𝙨́𝙘𝙞 𝙯 𝙏𝙖𝙧𝙣𝙤𝙬𝙖 w wykonaniu artystów Latającego Teatru Kantorowi z udziałem mieszkańców Cisnej, którzy wzięli udział w warsztatach Kto ocali. Opowieści z…– WSTĘP WOLNY!

Kto ocali. Opowieści z… to cykl warsztatów teatralnych, które zrealizowane zostaną w latach 2024-2025. Ich uczestnicy pracować będą w oparciu o metody pracy z grupą i działania improwizowane oraz performatywne, które zakończone zostaną autorskimi pokazami powarsztatowymi, inspirowanymi historią miejsc, ludzi, bohaterów oraz wydarzeń dawnych i przyszłych czasów w oparciu i połączeniu z fragmentami spektaklu „Goldhammera 5. Opowieści z Tarnowa” na podstawie prozy Mikołaja Łozińskiego.

„Kto ocali. Opowieści z…” to  wyjątkowe spotkanie, podczas którego zarówno artyści jak i mieszkańcy małych miejscowości, osoby pochodzące z różnych środowisk, artyści zawodowi i amatorzy będą mogli posłuchać i  opowiedzieć swoje historie. W rezultacie powstaną etiudy teatralne budowane na podstawie wspomnień, fotografii, czy pamiątek z przeszłości.

Wspólnie z aktorami Latającego Teatru Kantorowi, uczestnicy warsztatów wezmą udział w pokazie powarsztatowym połączonym z pokazem spektaklu „Goldhammera 5. Opowieści z Tarnowa”, dzięki temu widzowie będą mieli okazję uczestniczyć w jednorazowym i niepowtarzalnym wydarzeniu artystycznym. Warsztaty poprowadzą aktorzy Latającego Teatru Kantorowi: Grażyna Tabor, Monika Adamiec, Przemysław Buksiński, Alexander Zelienko.

Spektakl w reż. Grażyny Tabor stworzony został z myślą o przywołaniu, zatrzymaniu i utrwaleniu w pamięci opowieści i wspomnień dawnego, odchodzącego w niepamięć świata.

FORD

Kim był Aleksander Ford, twórca pierwszej polskiej superprodukcji filmowej Krzyżacy? Wybitnym reżyserem, czy też egoistą, którego ambicje niszczyły ludzi wokół niego?

Spektakl Ford to nie tyle biografia, co próba zrozumienia skomplikowanej osobowości człowieka z talentem do konspiracji, który sztukę wymyków doprowadził do mistrzostwa. To opowieść o legendarnym reżyserze, widziana oczami kobiet, które odegrały kluczową rolę w jego życiu. Zapraszamy na spektakl, który porusza i zaskakuje. W którym współczesność przeplata się z historią, a pretekstem do mówienia o przeszłości staje się zamysł kręcenia filmu o tragedii zapomnianego polskiego filmowca żydowskiego pochodzenia.

Karkołomnego zadania podejmuje się ambitny amerykański reżyser, mierzący się ze swoją niestabilną karierą i małżeństwem na krawędzi katastrofy. W rezultacie sceniczna opowieść rozgrywa się wokół napiętych relacji filmowca i jego młodszej, pochodzącej z Polski żony. Marzenie o filmie inspirowanym biografią Forda, które niegdyś ich połączyło, teraz stanowi próbę ratowania zarówno ich małżeństwa, jak i jego kariery.

Mimo, że początkowo pomysł, by film powstał w Polsce, wydaje się idealny, z czasem okazuje się, że spotkanie z krajem nad Wisłą wyzwala w reżyserze dotychczas uśpione demony, a poczucie krzywdy staje się w nim coraz bardziej obsesyjne. Ford jawi mu się jako bohater gnębiony i niesprawiedliwie potraktowany. Jednak ta wizja kłóci się ze scenariuszem jego żony, który skupia się na tym, jak obsesje Forda odbijały się na życiu ludzi w jego otoczeniu, zwłaszcza kobiet.

To widowisko zmieniających się perspektyw, w którym biografia Aleksandra Forda staje się punktem wyjścia dla analizy różnic między męskim a żeńskim spojrzeniem na rzeczywistość. To także refleksja nad ludzką pamięcią i historyczną narracją, próba zrozumienia, dlaczego pewne fakty decydujemy się nagłośnić a inne przemilczeć; w jaki sposób to, co wybieramy jako obiekt naszej narracji, kształtuje nasz świat i jego potencjał.

Zanurz się w gęstej opowieści o władzy, ambicji, miłości i zdradzie.

Premiera: 15 marca 2025 / Duża Scena, Autor: Marcin Wierzchowski, Michael Rubenfeld, Reżyseria: Marcin Wierzchowski, Asystentka reżyseria: Joanna Różniak, Muzyka: Marta Zalewska, Scenografia: Joanna Załęska, Kostiumy: Paula Grocholska, Reżyseria świateł: Szymon Kluz, Inspicjentka/ Suflerka: Małgorzata Depta, Czas trwania: 220 min  (2 przerwy).

Bilety: https://bilety.teatr-rzeszow.pl/MSI/mvc/pl

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy