Dzięki Karcie Dużej Rodziny już od 10 lat rodziny wielodzietne mogą korzystać z bogatego systemu zniżek i ulg w wielu miejscach w całej Polsce – zarówno w podmiotach publicznych, jak i prywatnych firmach. Gdzie znaleźć listę partnerów? Komu przysługuje taka karta? Dowiedz się więcej!
Ustawa o Karcie Dużej Rodziny ma już 10 lat, weszła w życie 1 stycznia 2015 roku. To rozbudowany system zniżek i różnego rodzaju ulg dla rodzin z co najmniej trójką dzieci, które działają zarówno w instytucjach publicznych, jak i w prywatnych firmach na terenie całej Polski. To nie tylko muzea, kina czy księgarnie, ale też różnego typu sklepy, restauracje, stacje paliw czy… parki rozrywki! I wiele innych.
Dzisiaj w całej Polsce zniżki oferuje blisko 15 tys. partnerów w 38,5 tys. lokalizacji. Listę partnerów Karty Dużej Rodziny z wygodnym podziałem na województwa znajdą Państwo na portalu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Emp@tia: https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/kdr
W 2024 roku aktywnych było blisko 5 mln Kart Dużej Rodziny, a w programie uczestniczy ponad 1,86 mln rodzin.
Karta Dużej Rodziny z europejskim wyróżnieniem
10-lecie funkcjonowania Karty Dużej Rodziny doceniono na forum europejskim. Podczas XII Europejskiego Kongresu Dużych Rodzin zorganizowanego na początku grudnia br. w Taragonie w Hiszpanii program otrzymał nagrodę Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin.
Wyróżnienie dla Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z rąk przedstawicieli Konfederacji – sekretarza Generalnego Raúla Sáncheza oraz Prezydent Konfederacji Reginy Maroncelli – odebrała Konsul Dobrosława Siemianowska z Konsulatu Generalnego RP w Barcelonie. Odczytała także list od wiceminister Aleksandry Gajewskiej z podziękowaniem za docenienie działań realizowanych przez Polskę na rzecz rodzin wielodzietnych.
Kto może korzystać ze zniżek?
Z Karty Dużej Rodziny mogą korzystać:
- rodzice, a także małżonkowie rodziców, którzy posiadają lub kiedykolwiek posiadali łącznie co najmniej troje dzieci
- dzieci w wieku do 18 r.ż. lub 25 w przypadku kontynuowania nauki oraz bez względu na wiek w przypadku dzieci posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
ale tylko w przypadku, gdy w chwili składania wniosku o Kartę w rodzinie jest co najmniej troje dzieci spełniających powyższe warunki.
Ważne! Karta przysługuje także rodzicom oraz dzieciom przebywającym w pieczy zastępczej.
Jak złożyć wniosek o KDR?
Wniosek można złożyć elektronicznie za pośrednictwem portalu Emp@tia https://wnioski.mpips.gov.pl/ewnioski/index.eup?contrastVersion=0 lub w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania.
Karta obsługiwana jest przez aplikację mObywatel, a jej wydanie jest bezpłatne.
Ferie z Kartą Dużej Rodziny
Wielkimi krokami zbliżają się ferie zimowe. Korzystasz z Karty Dużej Rodziny? Sprawdź, za które atrakcje w swojej okolicy zapłacisz mniej! Wyjeżdżasz w obrębie kraju? Dowiedz się więcej o zniżkach oferowanych w miejscu, do którego się wybierasz.