Źródło: malopolska.pl / Autor: Departament Kultury i Dziedzictwa Kulturowego
Dodano: 09.01.2025
Foto: CSM Świerczkowiacy
Udostępnij
Koncerty, spektakle, wystawy i warsztaty – sprawdź wydarzenia w małopolskiej kulturze na najbliższy weekend.
Centrum Sztuki Mościce zaprasza na specjalny koncert świąteczno-noworoczny w wykonaniu działającego przy instytucji Zespołu Pieśni i Tańca Świerczkowiacy. W programie pod hasłem „Hej! Kolęda kolęda!” znajdą się najpiękniejsze kolędy i pastorałki, a także kilkanaście suit tanecznych, zaczynając od Kurpi Zielonych, a kończąc na Spiszu. Całość ubarwiona jest wędrówką kolędników od północy na południe Polski, którzy w humorystyczny sposób wprowadzają widza w niepowtarzalny świąteczny klimat.
Kiedy? Sobota 11 grudnia, godz. 17.00 i 19.30. Więcej informacji na stronie centrum
Centrum Sztuki Mościce w ten weekend zaprezentuje również niezwykły koncert największych zimowych hitów dla dzieci oraz autorskich pastorałek. „Hity mikołajowej ekipy” to znane utwory w wyjątkowych aranżacjach, m.in. „Pada śnieg, pada śnieg”, „Hu hu ha, nasza zima zła”, czy „A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna”. Na scenie w rozśpiewane postaci Elfa i Śnieżynek wcieli się musicalowe trio Dźwiękoludki.
Kiedy? Niedziela 12 stycznia, godz. 15.00. Koncert poprzedzą warsztaty wokalne w ramach Zaczarowanego Teatru Wyobraźni. Więcej informacji na stronie centrum
Filharmonia Krakowska przygotowała wieczór kolęd z udziałem zespołów chóralnych. Na scenie wystąpią: Chór Chłopięcy i Dziewczęcy Filharmonii pod batutą Marii Dziedzic-Król, Ukraiński Chór Dziecięcy pod przewodnictwem Oleny Yatskulynets oraz Chór Społeczny Filharmonii Krakowskiej prowadzony przez Marcina Wróbla. Artystom będą akompaniować: pianistki Magdalena Żak De Carvalho i Iulia Iurchenko-Sozanska oraz zespół Sikuris En Cracovia. Program koncertu wypełnią polskie kolędy w słynnym opracowaniu Witolda Lutosławskiego, ukraińskie pieśni bożonarodzeniowe oraz „Msza kreolska” Ariela Ramíreza.
Kiedy? Piątek 10 stycznia, godz. 19.30/Sobota 11 stycznia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie filharmonii
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza do Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej gdzie odbędzie się 43. Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych „O Lipnicką Gwiazdę”. Czterdziestoletnia tradycja „Lipnickiej Gwiazdy” to wartość i dorobek wielu pokoleń, które tworzyły i tworzą żywy obraz kultury ludowej regionu. Na lipnickiej scenie o najwyższe trofeum walczą dziecięce, młodzieżowe i dorosłe grupy kolędnicze. Podczas dwudniowego przeglądu zaplanowano także pokaz jasełek i koncert Zespołu Pieśni RAJ z Rajbrotu.
Kiedy? Sobota 11 stycznia – niedziela 12 stycznia. Więcej informacji na stronie centrum
Do kolędowania zaprosi w ten weekend także Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej. Koncert pod hasłem “Krakowiacy i Górale” będzie miał miejsce w znajdującej się na terenie skansenu Czarnej Karczmie.
Kiedy? Sobota 11 stycznia, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie skansenu
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie w ramach Akademii Rodzinnej zaprosi na wyjątkowy Teatr Świąteczny. Inscenizacja odbędzie się w sali konferencyjnej przy Sanktuarium im. Jana Pawła II w Krakowie.
Kiedy? Niedziela 12 stycznia, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie Instytutu
W ramach noworocznego koncertu specjalnego Filharmonia Krakowska zaprosi na krakowskie prawykonanie „Koncertu skrzypcowego nr 1” autorstwa Nigela Kennedy’ego, zadedykowanego Ludwigowi van Beethovenowi. Światowej sławy brytyjski wirtuoz skrzypiec, obok gry na instrumencie i kariery koncertowej, od lat także komponuje własne utwory. Koncert skrzypcowy nr 1 to jego najnowsza kompozycja na skrzypce i orkiestrę, będąca jednocześnie jego dziełem o największej skali i spektakularnym rozmachu. Dzieło pełni funkcję swoistego łącznika pomiędzy twórczością Beethovena a współczesnością. Podczas krakowskiej prapremiery skrzypkowi będzie towarzyszyć Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Alexandra Humali. W pierwszej części koncertu zabrzmi zaś słynny utwór autorstwa japońskiego kompozytora Ryuichi Sakamoto, specjalnie zaaranżowany i wykonany przez Kennedy’ego na fortepianie – „Merry Christmas Mr Lawrence”.
Kiedy? Niedziela 12 stycznia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie filharmonii
Na tradycyjny Koncert Noworoczny dla Sądeczan zaprasza Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Inicjatorem wydarzenia oraz wykonawcą pozostaje niezmiennie Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej. Zespół przygotowuje na tę wyjątkową okazję specjalny program, obejmujący arie operetkowe, fragmenty musicali, przeboje muzyki klasycznej i rozrywkowej. Orkiestrze towarzyszą soliści zespołu oraz wybitni śpiewacy z Polski i zagranicy. W tym roku będą to Joanna Nawrot- Maciejowska, Albert Memeti, Łukasz Karuda, Iwona Chruślicka i Natalia Zabrzeska-Borowiec. Orkiestrę poprowadzi ppłk sg Leszek Mieczkowski.
Kiedy? Niedziela 12 stycznia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie centrum
Na scenę Opery Krakowskiej powraca prawdziwe arcydzieło operowego gatunku. „Zemsta nietoperza” to brawurowa komedia omyłek Johanna Straussa. Akcja utworu rozgrywa się w XIX-wiecznym kurorcie pod Wiedniem i jest skoncentrowana na dowcipnej, salonowej intrydze. Twórca krakowskiej adaptacji – Janusz Józefowicz sięgnął po kongenialne tłumaczenie libretta autorstwa Juliana Tuwima. W obsadzie m.in. Tomasz Rak, Iwona Socha, Wołodymyr Pańkiw i Agnieszka Cząstka-Niezgódka.
Kiedy? Piątek 10 stycznia – sobota 11 stycznia, godz. 18.30/Niedziela 12 stycznia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie opery
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w ten weekend zaprezentuje dwie inscenizacje:
na Dużej Scenie spektakl Agaty Dudy-Gracz „Proszę Państwa, Wyspiański umiera”. Sztuka nie jest jednak opowieścią o umieraniu, tylko o życiu. O bufonadzie, egoizmie, zazdrości, okrucieństwie i o pysze. Ale też o marzeniach, sztuce i o miłości. Całość rozgrywa się w ostatnią noc życia Stanisława Wyspiańskiego. W obsadzie m.in. Krzysztof Wrona,Agnieszka Przepiórska, Marta Waldera, Sławomir Rokita i Tomasz Wysocki.
na Scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki adaptacja „Romea i Julii” w reż. Dominiki Feiglewicz i Zdenki Pszczołowskiej. Przedstawienie stanowi próbę interpretacji mitu romantycznej miłości w kontekście pytań o współczesną kondycję człowieka i gotowość jednostki do kochania. To zarazem spektakl, który posługuje się jednocześnie polskim językiem fonicznym, polskim językiem migowym oraz zawsze dostępnymi dla widzów z niepełnosprawnością słuchu i słyszących, napisami w języku polskim.
Kiedy? Czwartek 9 stycznia – piątek 10 stycznia, godz. 19.00.
Teatr zaprasza także na kolejne spotkanie ze sceniczną improwizacją grupy ImproKRK (Scena MOS, sobota 11 stycznia, godz. 20.00.
Filharmonia Krakowska organizuje pierwsze w tym roku warsztaty z cyklu Muzyczne boBasy. To specjalne zajęcia edukacyjno-muzyczne dla najmłodszych melomanów prowadzone przez Martę Łukańko. W trakcie każdego ze spotkań wykorzystywana jest m.in. autorska muzyka oraz różnorodne instrumentarium. Wszystkie koncerty prowadzone są w swobodnej atmosferze, jednak z zachowaniem wysokich walorów muzycznych, co pozwala dzieciom przeżywać muzykę na swój własny sposób. Najbliższe ze spotkań odbędzie się pod hasłem „Śniegi, mrozy, trzaski”.
Kiedy? Niedziela 12 stycznia, godz. 10.00 i 11.30. Więcej informacji na stronie filharmonii
Wszystkie dzieci zaprasza do siebie Cricoteka w Krakowie. Z myślą o nich odbędą się kolejne zajęcia w ramach kreatywnych warsztatach skierowanych do dwóch grup wiekowych: 2-3 lata (Kalejdoskop Sztuki) i 4-8 lat (Machina Sztuki). Uczestnicy styczniowej edycji będą inspirować się zimą, eksperymentować ze światłem i cieniem, przyglądać zimowym krajobrazom . Każde spotkanie to okazja do twórczej zabawy, śmiechu i odkrywania nowych pomysłów.
Kiedy? Kalejdoskop sztuki – sobota, 11 stycznia, godz. 10.30/Machina sztuki – sobota, 11 stycznia, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza wszystkich maturzystów na kolejne spotkanie pod hasłem „Język polski na dwa głosy”. To wydarzenie cykliczne, pomagające uczniom przygotować się do matury, które prowadzą: Nauczyciel Roku 2021 – Dariusz Martynowicz oraz Wojciech Rzehak, scenarzysta, Kierownik Działu Edukacji w teatrze. Podczas 2,5-godzinnych spotkań na Scenie MOS omawiane są najważniejsze utwory dramatyczne i ich konteksty.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza dzieci w wieku 5 + wraz z rodzicami na warsztaty poświęcone szopce krakowskiej. Uczestnicy dowiedzą się, czym jest organizowany w stolicy Małopolski coroczny konkurs szopek, poznają najwybitniejszych jej twórców, a na pamiątkę spotkania – wykonają torby z motywem szopki krakowskiej. Zajęcia poprowadzą Małgorzata Surma i Anna Dranka-Szot z Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w Krakowie.
Kiedy? Sobota, 11 stycznia, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie biblioteki
Na warsztaty muzyczne zaprosi w ten weekend Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Zajęcia pod hasłem „Kropka, pauza, rytm – muzyczne inspiracje ze ścian domostw“, realizowane są w ramach specjalnego projektu krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Czy to możliwe, że na zrębowych ścianach starych budynków zapisana jest muzyka? Czy malarskie dekoracje mogą być frazami muzycznymi, a ścianę – można „zagrać”? Uczestnicy warsztatów odkryją, jak symboliczny język kropek i kresek można przetworzyć na dźwięki. Skupią się na procesie powstawania dźwięku, eksplorując go intuicyjnie i kreatywnie, bez potrzeby znajomości klasycznego zapisu nutowego.
Kiedy? Sobota 11 stycznia, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza na pierwszy w tym roku „Myślnik”. Tematem spotkania będzie Kraków i wizje jego przyszłości. Prowadzący Piotr Augustyniak do rozmowy zaprosił prof. Rafała Matyję oraz I Zastępcę Prezydenta Miasta Krakowa – prof. Stanisława Mazura.
Kiedy? Niedziela 12 stycznia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie teatru
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie inauguruje dwie nowe wystawy czasowe:
„Kolaż niejedno ma imię” to prezentacja prac w technice kolażu, które powstały w ramach działalności krakowskiej Grupy Twórczej „Amarant”, zrzeszającej ludzi różnych profesji połączonych artystyczną pasją. Prace powstały w ostatnim okresie, podczas wspólnych spotkań w Pracowni. Artyści biorący udział w wystawie postanowili poddać się chwili. Ich prace w technice kolażu stały się zapisem emocji, przeżyć, sposobem na ich odreagowanie.
„150 lat Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego” to prezentacja dorobku organizacji, która swoje początki datuje na 1873 rok, czyli okres, gdy Polska pozostawała pod trzema zaborami. Wystawa obejmuje zarówno jej historię, jak i współczesność. Zgromadzono na niej wiele wydawnictw związanych z działalnością organizacji, odznak, a także pamiątek członków Towarzystwa.
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Ściśle niezbędne ciasteczka
Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.
Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.