Reklama

Kraj

Premier: rząd PiS robi wiele by poprawić los osób z niepełnosprawnościami

Karolina Kropiwiec / PAP
Dodano: 05.05.2023
73782_5maj5
Share
Udostępnij
Rząd Prawo i Sprawiedliwość robi wiele, by poprawić los osób z niepełnosprawnościami. Właśnie ruszył nabór do programu Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej "Dostępna przestrzeń publiczna" – wskazał w piątek premier Mateusz Morawiecki.

5 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W Polsce to również Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Z tej okazji we wpisie na Facebooku premier Morawiecki podkreślił, że "rząd Prawa i Sprawiedliwości robi wiele, by poprawić los osób z niepełnosprawnościami".

Przypomniał, że właśnie ruszył nabór do programu Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej "Dostępna przestrzeń publiczna". "Wnioski o dofinansowanie projektów poprawiających dostępność przestrzeni publicznej i usług dla osób z niepełnosprawnościami można składać do 15 lipca" – napisał szef rządu.

"Warto skorzystać z okazji i wspierać pracę osób z niepełnosprawnościami" – dodał.

O dofinansowanie (do 80 proc.) w ramach programu mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, kościoły lub inne związki wyznaniowe, organizacje pozarządowe, podmioty lecznicze świadczące opiekę ginekologiczną, w tym opiekę prekoncepcyjną (opieka w okresie przed planowaną ciążą), opiekę podczas ciąży oraz po porodzie.

Program jest realizowany w czterech modułach. Moduł A to likwidacja barier architektonicznych lub informacyjno-komunikacyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego lub ich jednostki organizacyjne. Planowany budżet tego modułu to 50,6 mln zł.

Moduł B polega na likwidacji barier architektonicznych lub informacyjno-komunikacyjnych przez kościoły lub inne związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne. Budżet tej części programu to 12 mln zł.

Moduł C zakłada utworzenie dostępnych lub poprawa dostępności placów zabaw przez jednostki samorządu terytorialnego lub ich jednostki organizacyjne, kościoły lub inne związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne oraz organizacje pozarządowe. Na realizację tych zadań przeznaczono 10,6 mln zł.

Moduł D to likwidacja barier technicznych, informacyjno-komunikacyjnych oraz wyposażenie w technologie wspomagające i urządzenia umożliwiające skorzystanie przez osoby z niepełnosprawnością z usług świadczonych przez podmioty lecznicze. Moduł ten obejmuje możliwość skorzystania z opieki ginekologiczno-położniczej powszechnie dostępnej, z której osoby z niepełnosprawnościami nie mogą korzystać z uwagi na występujące bariery. Wysokość środków w tym module to 6,6 mln zł.

Program realizowany jest przez Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pytania w sprawie programu można kierować na adres: dpp@pfron.org.pl lub infolinię pod numerem 22 581 84 10 (wew. 4). Wnioski można składać wyłącznie w formie elektronicznej przez Generator wniosków dostępny pod adresem dpp.pfron.org.pl. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy