Reklama

Kraj

Sejm: podkomisja za projektami w sprawie sądów pokoju

Marcin Jabłoński/PAP
Dodano: 28.03.2023
72839_44947208_44947188
Share
Udostępnij
Sejmowa podkomisja – po trwających ponad rok pracach – poparła we wtorek dwa projekty mające powołać sądy pokoju. Do projektów wprowadzono liczne poprawki, znaczną część planowanych zapisów przeformułowano.
W środę projektami o sądach pokoju ma zająć się sejmowa komisja sprawiedliwości.
 
Inicjatywa dotycząca sądów i sędziów pokoju zakłada utworzenie takich sądów jako nowej kategorii w ramach sądownictwa powszechnego. Miałyby one zajmować się najprostszymi sprawami, a orzekać w nich mieliby sędziowie wybierani w wyborach powszechnych. Prace nad takimi rozwiązaniami trwają w Sejmie od grudnia 2021 r.
 
Wtorkowe posiedzenie podkomisji było jej 15. spotkaniem w sprawie tych dwóch projektów – ustawy o sądach pokoju oraz ustawy zawierającej przepisy wprowadzające reformę.
 
W przypadkach obu projektów za głosowało trzech posłów z podkomisji, przeciw był jeden, nikt nie wstrzymał się od głosu.
 
Oba projekty były inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy. Prace nad rozwiązaniami dotyczącymi sędziów pokoju początkowo prowadził zespół pod kierownictwem prof. Piotra Kruszyńskiego, który rozpoczął działalność po rozmowach lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza z prezydentem Dudą.
 
Podczas rozpoczętych na przełomie stycznia i lutego zeszłego roku prac sejmowej podkomisji, do której trafiły oba projekty po pierwszym czytaniu w Sejmie, projekty znacząco przeformułowano.
 
We wtorek – na ostatnim posiedzeniu – podkomisja przyjęła jeszcze blisko 40 poprawek merytorycznych do obu projektów. Przede wszystkim zmieniono termin wejścia w życie reformy. Zgodnie z przyjętymi poprawkami obie ustawy miałyby wejść w życie w połowie października 2023 r., ale pierwsza kadencja sędziów pokoju rozpoczynałaby się od początku 2025 r. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy