Reklama

Lifestyle

Dzisiaj 2 lipca – święto Matki Boskiej Jagodnej

Aneta Gieroń
Dodano: 02.07.2024
Matka Boska Jagodna autorstwa Władysławy Prucnal. Fot. Archiwum BIZNESISTYL.pl
Matka Boska Jagodna autorstwa Władysławy Prucnal. Fot. Archiwum BIZNESISTYL.pl
Share
Udostępnij

2 lipca to bardzo wymowna data na terenach puszczańskich, w szczególności u Lasowiaków, którzy od wieków uroczyście obchodzili Święto Matki Boskiej Jagodnej. Piękna tradycja ma też swój smakowity wymiar – w ten dzień i nie tylko zajadamy się wspaniałymi jagodziankami.

– Dzisiaj trochę zapomniane, ale w okolicach Kolbuszowej, w Dzikowcu, Medyni czy w Ociece to dzień odpustowy. W ocieckim kościele znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Ocieckiej, zwany przez miejscowych cudownym obrazem Matki Boskiej Jagodnej. Znany jest z tego, że łaski przed nim wypraszały kobiety mające trudności z doczekaniem się potomstwa. Wśród Lasowiaków wierzono także, że takie kobiety powinny powstrzymać się z jedzeniem jagód do tego właśnie święta. Najczęściej tłumaczono to tym, że tego dnia Matka Boska rozdziela jagody wśród dzieci w niebie i jeśli matka zje jagody wcześniej, to nie dostanie dziecka. I rzeczywiście, w pracy badawczej spotkałam takie osoby, które znały matki wstrzymujące się z jedzeniem jagód do tego czasu – opowiada dr Jolanta Dragan, etnografka z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Mieszkańcy puszczy nie zbierali jagód przed 2 lipca

Nie przez przypadek Lasowiacy wierzyli, że przed tym świętem nie wolno zrywać jagód. Legenda mówi, że w tym czasie brzemienna Maryja szła przez las na spotkanie ze świętą Elżbietą i posilała się borówkami. Mieszkańcy puszczy nie zbierali więc tych owoców przed 2 lipca, aby nie zabrakło ich dla Bożej Rodzicielki. Przestrzeganie zwyczaju miało zapewnić matkom zdrowe i silne potomstwo.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy