Reklama

Świat

Wystawa krakowskich szopek na Zamku Kalmarskim w Szwecji

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk/PAP
Dodano: 16.12.2024
Wystawa krakowskich szopek na Zamku Kalmarskim, fot. materiały prasowe
Wystawa krakowskich szopek na Zamku Kalmarskim. Fot. materiały prasowe
Wystawa krakowskich szopek na Zamku Kalmarskim, fot. materiały prasowe Wystawa krakowskich szopek na Zamku Kalmarskim. Fot. materiały prasowe
Share
Udostępnij

Na Zamku Kalmarskim w południowo-wschodniej Szwecji otwarto wystawę krakowskich szopek. “W ten sposób nawiązujemy nowe więzi z Polską, z którą zamek na przestrzeni dziejów był ściśle związany” – powiedziała dyrektor zamku Meg Noemgard.

W Sturesalen, rzadko udostępnianej sali Zamku Kalmarskiego, zaprezentowano 30 szopek – od miniaturowych po modele w dużych rozmiarach – pochodzących ze zbiorów Muzeum Krakowa. Wśród eksponatów znalazła się także szwedzka szopka stworzona przez krakowskiego artystę, przedstawiająca katedrę i zamek w Linkoeping, którą wypożyczono z tamtejszego muzeum.

Wystawa będzie czynna do 23 lutego 2025 roku. Ekspozycję zorganizowano dzięki współpracy Muzeum Krakowa, Instytutu Polskiego w Szwecji oraz oddziału Polskiej Organizacji Turystycznej w Sztokholmie.

Dziś szopki można spotkać także w luterańskich kościołach

W 2018 roku podobna wystawa krakowskich szopek zorganizowana została w Muzeum (rodziny) Hallwylów w Sztokholmie. Przez wiele lat szopki bożonarodzeniowe były mało znane w protestanckiej Szwecji. Dopiero prezentacja szopki w parafii katolickiej w Sztokholmie w 1834 roku okazała się wielkim sukcesem. Dziś szopki z powodzeniem można spotkać także w luterańskich kościołach.

Tradycja szopkarstwa krakowskiego została w 2018 roku wpisana na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO, potwierdzając jej wyjątkową wartość.

Najczęściej szopki są budowane na wzór krakowskich kościołów

Krakowska szopka znacznie różni się od betlejemskich stajenek. Musi być budowlą wieżową i zawierać charakterystyczne dla architektury Krakowa detale. Najczęściej szopki są budowane na wzór krakowskich kościołów. Szopkarze chętnie odtwarzają fronton bazyliki Mariackiej oraz wieże i kopuły katedry na Wawelu. Oprócz Świętej Rodziny tradycyjnymi bohaterami krakowskich szopek są: Lajkonik, Smok Wawelski, hejnalista, krakowiacy.

Na Zamku Kalmarskim w 2003 roku z okazji obchodów Roku Polskiego w Szwecji odbyła się wielka wystawa pt. “Trzy korony i polski orzeł”. Prezentowała burzliwe stosunki między Polską a Szwecją od XVI do XVIII wieku.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy