Reklama

Kultura

W Muzeum w Rzeszowie 150 lat historii damskiego obuwia

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 10.07.2024
Grafika Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
Grafika Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
Share
Udostępnij

W piątek, 12 lipca w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie wernisaż niezwykłej wystawy „Na obcasie i bez – 150 lat historii i rozwoju obuwia damskiego”, na której zobaczymy wyłącznie damskie obuwie z okresu 1780-1930. To pierwsza w Polsce wystawa obrazująca ten temat w kontekście historii sztuki i ma dwie kuratorki: Beatę Kuman oraz Hannę Szudzińską. Kolekcję, na którą składa się ponad 100 eksponatów, będzie można oglądać do końca roku.

Wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji Hanny Szudzińskiej i stanowią ważną część europejskiego dziedzictwa materialnego. Prezentowane obiekty, to zróżnicowany pod względem stylów i technik wykonania oraz zdobnictwa zespół obiektów, na podstawie którego można prześledzić rozwój obuwnictwa na przestrzeni dekad.

Punktem wyjścia wystawy jest film Pedro Almodóvara „Wysokie Obcasy”, który nie tylko pokaże tendencje w modzie obuwniczej, ale i uzmysłowi przemiany zachodzące w społeczeństwie skłaniając do refleksji na temat roli kobiety. Roli, która rosła de facto wraz z wysokością obcasa. Aranż wystawy opracowany został, nie jako linearna narracja, lecz jako miejsce pozostawiające przestrzeń dla widza do stworzenia jego własnej opowieści o bucie.

Akcesoria związane z obuwiem i stopą, m.in. zbiór XIX-wiecznych pończoch

Wystawa pokaże wielowymiarowość tego szalenie ważnego w modzie damskiej akcesoria.  Począwszy od rozumienia buta jako symbolu małżeństwa i szeroko związanego z nim obrzędowości, poprzez Freuda i Schulza aż do symbolu pożądania i spełnienia w “Seksie w wielkim mieście”.

Na ekspozycji kuratorki: Beata Kuman oraz Hanna Szudzińska, zaprezentują także inne akcesoria związane z obuwiem i stopą, m.in. zbiór XIX-wiecznych pończoch, kartoniki po butach oraz srebrne przybory: haczyki, łyżki czy klamry.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy