Reklama

Lifestyle

Stroje z francuskich domów mody w Rzeszowie

Aneta Gieroń
Dodano: 01.07.2023
Fot. Archiwum BiznesiStyl.pl
Fot. Archiwum BiznesiStyl.pl
Share
Udostępnij

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie za prawie 480 tys. zł kupiło imponującą kolekcję 131 strojów damskich z francuskich domów mody noszonych przez panie od końca XIX wieku aż do początków XXI wieku. Ponad 30 proc. zbioru to ubrania haute couture z metkami Yves Saint Laurent, Chanel, czy Jean Paul Gaultier, a jego najpiękniejszym i najdroższym akcentem jest suknia ślubna z 2004 roku Julien Fournie dla Torrente. W kolekcji, jaką udało się kupić od historyka mody, Piotra Szaradowskiego najwięcej jest sukienek i żakietów, ale wzrok przyciągają także odważne body, czy ponad stuletnie stroje sportowe, chociażby do gry w krykieta. W ostatnich latach to już piąty taki zakup do rzeszowskiego muzeum, które ma w swoich zbiorach prawie dwa tysiące strojów i akcesoriów modowych, a wśród nich najstarsze pochodzące z XVIII wieku. To czyni rzeszowską kolekcję modową jedną z najpiękniejszych i najcenniejszych w Polsce.

Wszystkie ubrania w najbliższych dniach dotrą do Rzeszowa, ale by je zobaczyć na wystawie, trzeba będzie jeszcze poczekać. W trakcie piątkowej prezentacji, wystawiono zaledwie 4 ubrania – przyciągające wzrok, metaliczne body Jean Paul Gaultier, spektakularną suknię wieczorową zaprojektowana przez Jeana-Louis Schererra z żakardowej tkaniny, ozdobioną futrzanym bolero, czy klasyczny garnitur damski Givenchy.

Wszystkie pochodzą z kolekcji przez ponad 10 lat tworzonej przez historyka mody, Piotra Szaradowskiego, który znaczną jej część sprzedał Muzeum Okręgowemu w Rzeszowie. Ten jest nie tylko kolekcjonerem, ale i znawcą mody haute couture.

Moda haute couture w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

– Pasja zrodziła się z potrzeby – mówi Piotr Szaradowski. – Kolekcję wykorzystuję do pracy. Mogę pokazać swoim studentom, jak wyglądały żakiety od Chanel czy wieczorowa suknia Diora. Myśl o kolekcji narodziła się z czasem i jak to zwykle bywa – apetyt rósł w miarę jedzenia. Do Rzeszowa trafiły ubrania datowane od końca XIX wieku – tych jest kilka sztuk, aż do początków XXI wieku, najmłodsze są z 2009 roku. Najwięcej jest mody z lat 80. i 90. XX wieku. Większość to ubrania, które były noszone, choć w kolekcji jest kilka sukien z wybiegu, których nie nosił nikt poza modelką.

– Cieszymy się, że w ostatnich ośmiu latach to już piąty zakup kolekcji mody do naszego muzeum – zaznacza Bogdan Kaczmar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie i żartuje, że żałuje tylko, iż tak niewiele w tych zbiorach jest mody męskiej.

Od lewej: Piotr Szaradowski, Beata Kuman, Bogdan Kaczmar. Fot. Archiwum BiznesiStyl.pl

Autorką wszystkich projektów dzięki którym udaje się poszerzać rzeszowski zbiór strojów i modowych akcesoriów oraz kuratorką wystaw jest Beata Kuman z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

W najnowszej kolekcji, która zakupiona została od Piotra Szaradowskiego najwięcej jest  sukienek, żakietów i damskich garniturów. Pojawiają się też kombinezony, damskie spodnie, stroje sportowe oraz trzy pary butów i kapelusz. Wszystkie pochodzą ze znanych francuskich domów mody, a najdroższe egzemplarze kosztowały nawet 10 tysięcy euro.

Kolekcja jest tym bardziej cenna, że zmiany zachodzące na świecie, mają też swoje odzwierciedlenie w modzie. Widać to bardzo dobrze w czasie I i II wojny światowej. Rewolucję przyniosły też lata 70. XX wieku, kiedy rzadko odwoływano się do haute couture, domów mody Diora czy Chanel, a pożądana była prostota, dzianina i wygoda.

Fot. Archiwum BiznesiStyl.pl

– Wystawa, na której zaprezentowana zostanie cała kolekcja powstanie w ciągu najbliższych 3 lat – taki jest terminarz projektu – mówiła Beata Kuman. – Dokładnej daty jeszcze nie mamy, ale w kolejnych miesiącach na pewno będziemy pokazywać najciekawsze egzemplarze z zakupionego zbioru, którym towarzyszyć będą wkłady Piotra Szaradowskiego.

Zakup historycznych ubrań był możliwy dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów “Rozbudowa zbiorów muzealnych” oraz budżetu Województwa Podkarpackiego.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy