Reklama

Kultura

W wieku 77 lat zmarł Jerzy Stuhr

Beata Kołodziej / PAP
Dodano: 09.07.2024
Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Kraków, 09.03.2021. Reżyser spektaklu Jerzy Stuhr podczas konferencji prasowej przed premierą opery "Cosi fan tutte" w siedzibie Opery Krakowskiej, 9 bm. (łg/doro) PAP/Łukasz Gągulski
Fot. PAP/Łukasz Gągulski Kraków, 09.03.2021. Reżyser spektaklu Jerzy Stuhr podczas konferencji prasowej przed premierą opery "Cosi fan tutte" w siedzibie Opery Krakowskiej, 9 bm. (łg/doro) PAP/Łukasz Gągulski
Share
Udostępnij

W wieku 77 lat zmarł aktor filmy i teatralny, polonista, profesor sztuk teatralnych Jerzy Stuhr – potwierdziła PAP pracownica Starego Teatru w Krakowie, z którą to placówką był związany. Stuhr zmagał się z ciężką chorobą.

“Dotarła do nas ta smutna informacja dzisiaj” – powiedziała we wtorek PAP Barbara Kwiatkowska z Narodowego Starego Teatru.

Znany aktor w ostatnim czasie zmagał się z ciężką chorobą. W 2020 r. przeszedł udar mózgu, a we wcześniejszych latach dwukrotnie zawał. W 2011 r. wykryto u niego nowotwór krtani.

Stuhr urodził się w Krakowie 18 kwietnia 1947 r. Całe życie związany był z tym miastem. Tu studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Był też profesorem i rektorem krakowskiej PWST.

Widzowie znają go z licznych ról filmowych i teatralnych. Zagrał m.in. w “Seksmisji”, “Kilerze”, “Wodzireju”, “Amatorze”, “Obywatelu Piszczku”.

Pracę na scenie rozpoczął w Starym Teatrze w Krakowie, gdzie zadebiutował rolą Belzebuba w “Dziadach”. Grał też m.in. Wierchowieńskiego w “Biesach” Fiodora Dostojewskiego, AA w “Emigrantach” Sławomira Mrożka, Horodniczego w “Rewizorze” Nikołaja Gogola, Porfirego Pietrowicza w “Zbrodni i karze” Fiodora Dostojewskiego.

Jego zasługi artystyczne zostały docenione licznymi nagrodami, m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Odznaką „Honoris Gratia”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy