Reklama

Biznes

Tusk i Brzezinski z polskimi i amerykańskimi żołnierzami

Aneta Gieroń, PAP
Dodano: 01.07.2024
Jasionka 1 lipca 2024. Premier Donald Tusk (P) i ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski (L) podczas wizyty w amerykańskiej bazie wojskowej w Jasionce. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Jasionka 1 lipca 2024. Premier Donald Tusk (P) i ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski (L) podczas wizyty w amerykańskiej bazie wojskowej w Jasionce. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Share
Udostępnij

Ukraina wygra wojnę w olbrzymiej mierze dzięki polskim i amerykańskim żołnierzom i tym wszystkim, którzy w Jasionce zorganizowali hub, dzięki któremu możliwe jest przekazywanie pomocy Ukrainie – powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk.

Szef rządu, który w poniedziałek otwierał Delegaturę ABW w Rzeszowie, złożył też wizytę w podrzeszowskiej Jasionce, gdzie spotkał się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami.

Tu w Rzeszowie możliwe jest przekazywanie pomocy Ukrainie

-Jestem tu dzisiaj po to, żeby przypomnieć wszystkim Polkom, Polakom i całej Europie, że tu, w Rzeszowie, dzięki wam, w sposób możliwie bezpieczny, niezwykle intensywny każdego dnia możliwe jest przekazywanie pomocy Ukrainie” – mówił premier do żołnierzy podczas konferencji prasowej w bazie wojskowej w Jasionce.

Ocenił, że Ukraina wygra wojnę w olbrzymiej mierze dzięki polskim i amerykańskim żołnierzom i tym wszystkim, którzy w Jasionce zorganizowali największy hub, który zaangażowany jest w jedną z największych logistyczno-militarnych operacji w historii Europy po II wojnie światowej.

-Losy naszej ojczyzny, losy Ukrainy, losy Europy i całego wolnego świata, w tym Stanów Zjednoczonych, w jakiejś mierze zależą od tego, co i w jaki sposób tutaj robicie – dziękował żołnierzom Tusk.

Zwrócił uwagę, że za kilka dni Stany Zjednoczone będą świętować 248. rocznicę odzyskania niepodległości.

-Nam Polkom, Polakom i Amerykankom, Amerykanom nie trzeba tłumaczyć słowa niepodległość. Mam wrażenie, że dlatego między innymi tak świetnie ze sobą tu współpracujecie, bo słowo +niepodległość+ w naszych sercach i amerykańskich sercach znaczy dokładnie to samo. I jesteśmy gotowi poświęcić tak dużo, tu w Polsce i tam, w Stanach Zjednoczonych, na rzecz niepodległości i wolności, także innych ludzi” – powiedział Tusk.

Mark Brzezinski o NATO w Jasionce

Uczestniczący wraz z premierem w konferencji prasowej ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski podkreślił, że rok 2024 jest szczególny ze względu na obchodzoną 75. rocznicę powstania NATO oraz 25. rocznicę wstąpienia Polski do sojuszu.

-Postawiliśmy na Polskę i po 25 latach widzimy, jak dobry był to wybór – podkreślił. -Razem jesteśmy bezpieczni, jesteśmy silniejsi razem od 25 lat i będziemy silniejsi razem przez kolejne lata.

Nawiązał też do szczytu NATO, który odbędzie się 9–11 lipca br. w Waszyngtonie.

-Będzie to najbardziej ambitny szczyt od zakończenia zimnej wojny, który ma wykazać zdolność NATO do dostosowania się do nowych wyzwań i zagrożeń. Podczas waszyngtońskiego szczytu NATO przedstawi najsolidniejsze plany obrony od dekad, wzmacniając tym samym możliwości odstraszania i obrony w czasach pokoju, kryzysu i konfliktu przyszłości- mówił.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy