Nakłady na ochronę zdrowia to jedna rzecz i wydatki rosną znacząco. Druga kwestia to organizacja systemu i w tym obszarze też są podejmowane działania – stwierdził w poniedziałek rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.
"Temat służby zdrowia jest jednym z istotnych, priorytetowych, jeżeli chodzi o działania rządu podejmowane w ostatnim czasie" – zapewnił na konferencji prasowej.
Wymienił w tym kontekście m.in. uchwalone niedawno ustawy: o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta oraz o Krajowej Sieci Onkologicznej, a także zwiększanie wydatków na ochronę zdrowia.
Müller przywołał dane, zgodnie z którymi nakłady wzrosły z ok. 77 mld zł w 2015 roku do ponad 159 w 2023 r.
"Oczywiście, wiemy o tym, że nakłady na służbę zdrowia to
jedna rzecz, a druga to kwestia organizacji służby zdrowia. Dlatego też, w międzyczasie były podejmowane działania dotyczące chociażby zniesienia limitów do specjalistów, czy leków dla osób starszych, które są bezpłatne od pewnego poziomu wiekowego" – wskazał.
Wśród działań wymienił także informatyzację ochrony zdrowia, w tym m.in. e-recepty. „Wszystko to przynosi stopniowe efekty w ochronie zdrowia. Ale wiemy doskonale o tym, że jest to obszar, w którym zawsze wymagane są dalsze działania” – mówił rzecznik.
"Przygotowujemy kilka rozwiązań dodatkowych w tym obszarze" – dodał.
Odnosząc się do uwagi, że niektórym szpitalom brakuje środków na opłacenie składek ZUS, rzecznik wskazał, że większość placówek to szpitale samorządowe. "Czasami zależy to od jakości funkcjonowania nadzoru nad szpitalami" – zaznaczył.