Reklama

Kraj

Rzecznik rządu: nasze działania obejmują też kwestię organizacji służby zdrowia

Katarzyna Lechowicz-Dyl, Mikołaj Małecki / PAP
Dodano: 20.03.2023
72623_20mar1
Share
Udostępnij
Nakłady na ochronę zdrowia to jedna rzecz i wydatki rosną znacząco. Druga kwestia to organizacja systemu i w tym obszarze też są podejmowane działania – stwierdził w poniedziałek rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.

"Temat służby zdrowia jest jednym z istotnych, priorytetowych, jeżeli chodzi o działania rządu podejmowane w ostatnim czasie" – zapewnił na konferencji prasowej.

Wymienił w tym kontekście m.in. uchwalone niedawno ustawy: o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta oraz o Krajowej Sieci Onkologicznej, a także zwiększanie wydatków na ochronę zdrowia.

Müller przywołał dane, zgodnie z którymi nakłady wzrosły z ok. 77 mld zł w 2015 roku do ponad 159 w 2023 r.

"Oczywiście, wiemy o tym, że nakłady na służbę zdrowia to jedna rzecz, a druga to kwestia organizacji służby zdrowia. Dlatego też, w międzyczasie były podejmowane działania dotyczące chociażby zniesienia limitów do specjalistów, czy leków dla osób starszych, które są bezpłatne od pewnego poziomu wiekowego" – wskazał.

Wśród działań wymienił także informatyzację ochrony zdrowia, w tym m.in. e-recepty. „Wszystko to przynosi stopniowe efekty w ochronie zdrowia. Ale wiemy doskonale o tym, że jest to obszar, w którym zawsze wymagane są dalsze działania” – mówił rzecznik.

"Przygotowujemy kilka rozwiązań dodatkowych w tym obszarze" – dodał.

Odnosząc się do uwagi, że niektórym szpitalom brakuje środków na opłacenie składek ZUS, rzecznik wskazał, że większość placówek to szpitale samorządowe. "Czasami zależy to od jakości funkcjonowania nadzoru nad szpitalami" – zaznaczył.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy