Reklama

Kraj

Szef Komisji AiSW: otrzymałem zgodę na odtajnienie protokołu z obrad ws. wybuchu granatnika w KGP

Marcin Chomiuk / PAP
Dodano: 10.01.2023
70753_10st4
Share
Udostępnij
Otrzymałem zgodę na odtajnienie protokołu z dzisiejszych porannych obrad ws. wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji – poinformował szef Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Wiesław Szczepański. Dodał, że na posiedzeniu nie padło nic, co miałoby charakter niejawny.

Komisja AiSW miała zająć się we wtorek sprawą grudniowej eksplozji w siedzibie KGP. Na zapleczu gabinetu komendanta głównego wybuchł jeden z granatników, które gen. Jarosław Szymczyk otrzymał podczas wizyty na Ukrainie od szefów tamtejszych służb. Komendant był zapewniany, że oba prezenty to pozostałość po zużytej broni. W sprawie prowadzone są śledztwa i w Polsce, i na Ukrainie.

Wtorkowe posiedzenie poświęcone tej eksplozji było tajne. Przewodniczący Szczepański przerwał jednak obrady i je odroczył. Powodem – jak tłumaczył dziennikarzom – była nieobecność na komisji m.in. komendanta głównego Policji, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego i komendanta głównego Straży Granicznej.

Po odroczeniu posiedzenia przewodniczący komisji skierował do Kancelarii Sejmu wniosek o odtajnienie wtorkowych obrad. O otrzymaniu zgody na odtajnienie poinformował we wtorek wieczorem na posiedzeniu Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Szczepański powtórzył, że na tym posiedzeniu nie padły żadne informacje, które miały charakter tajny.

Zaakceptowanie wniosku oznacza, że protokół z przebiegu posiedzenia będzie dostępny na stronach sejmowych.

Na wtorkowym posiedzeniu miała być przedstawiona informacja szefa MSWiA na temat przyczyn oraz okoliczności wybuchu w Komendzie Głównej Policji, a także informacja dotycząca działań podjętych przez ten resort i służby w związku z wybuchem.

Na komisji stawił się m.in. wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Jak mówił dziennikarzom, miał "upoważnienie do tego, aby w imieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji przedstawić na posiedzeniu komisji wszelkie informacje". "Niestety – jak się okazało – posłowie opozycji nie są zainteresowani tym, aby jakieś dodatkowe informacje uzyskać. Tylko tym, aby na tej sprawie próbować zbijać jakiś kapitał" – ocenił.

Poboży podkreślał, że nikt nie zaprasza na tego typu posiedzenia ministra imiennie. "Po drugie, komendanta głównego nikt nie zaprosił, bo było to zawiadomienie o posiedzeniu komisji i w oparciu o to zawiadomienie przybył zastępca komendanta głównego, podobnie zastępca komendanta głównego SG, a zatem były trzy osoby, które posiadają pełną wiedzę i kompetencje, a przede wszystkim są do tego upoważnione, aby zabierać głos na posiedzeniu tej komisji" – mówił.

Zgodnie z regulaminem przewodniczący powinien zwołać posiedzenie komisji najpóźniej do 21 stycznia. Jak tłumaczył Szczepański, jeżeli ten termin nie zostanie dochowany, prawdopodobnie posłowie złożą kolejny wniosek o zwołanie komisji. Przewodniczący nie wyklucza, że tym razem we wniosku osoby, które mają przedstawić informację, będą wskazane z imienia i nazwiska. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy