Reklama

Kraj

Szef MSWiA: powołamy polsko-czesko-niemiecką grupę do zwalczania nielegalnej migracji

Agnieszka Ziemska / PAP
Dodano: 28.09.2023
Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Share
Udostępnij

Polskie i niemieckie służby podejmą ściślejszą współpracę w zakresie zwalczania nielegalnej migracji; w tym celu powstanie specjalna polsko-czesko-niemiecka grupa zadaniowa – poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński po rozmowie z niemiecką odpowiedniczką, minister Nancy Faeser.

Kamiński w komunikacie wyjaśnił, że podczas czwartkowej rozmowy telefonicznej omówił z Faeser sytuację na granicy polsko-niemieckiej oraz zwiększenie presji migracyjnej na szlaku bałkańskim.

“Podkreślam, że doniesienia medialne o rzekomym przywróceniu stałych kontroli na wewnętrznej granicy Schengen między Polską a Niemcami są nieprawdziwe. Strona niemiecka podjęła decyzję jedynie o zwiększeniu intensywności aktywności służb po swojej stronie granicy z Polską. Nie stanowi to przywrócenia kontroli w myśl obowiązujących zasad Schengen” – zaznaczył szef polskiego MSWiA.

Minister przypomniał też, że z uwagi na wzrastającą presję migracyjną na tzw. szlaku bałkańskim – prowadzącym m.in. przez Węgry, Słowację, Polskę do Niemiec – polski rząd zdecydował zintensyfikować działania służb na granicach ze Słowacją i z Czechami. Chodzi o doraźne sprawdzanie busów i innych pojazdów mogących przewozić migrantów. W takie kontrole zaangażowane są m.in. Straż Graniczna, Policja oraz Inspektorat Transportu Drogowego.

“W efekcie tych działań tylko od wczoraj ujęto ok. 150 nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu (m.in. z Syrii) i Afryki, próbujących przedostać się do Niemiec” – podkreślił Kamiński.

Minister przekazał ponadto, że osoby zaangażowane w przemyt migrantów posiadały niemieckie krótko- i długoterminowe tytuły pobytowe – wizy lub prawo pobytu w Niemczech. Jak dodał, informacje o tym procederze przekazał niemieckiej odpowiedniczce.

“Uzgodniliśmy, że polskie i niemieckie służby podejmą ściślejszą współpracę w zakresie zwalczania nielegalnej migracji. W tym celu utworzona zostanie specjalna grupa zadaniowa (tzw. taskforce), składająca się z funkcjonariuszy z Polski, Czech i Niemiec” – poinformował Kamiński.

W środę niemieckie MSW ogłosiło plany dotyczące wzmocnienia patroli na granicach z Czechami i Polską, ponieważ z tych dwóch kierunków w ostatnim czasie przybywa do ich kraju szczególnie duża liczba osób ubiegających się o azyl.

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, pytany o tę decyzję przez PAP, wskazywał, że jej celem jest wyłapywanie na różnych niemieckich granicach osób przedostających się do Niemiec właśnie szlakiem bałkańskim. “Tu nie chodzi o sprawy związane z Białorusią, czyli szlakiem północnym. Ten szlak został przez Polskę zatrzymany. Niemcy mają problem ze szlakiem bałkańskim. Zresztą my to też notujemy na naszych granicach np. na granicy polsko-słowackiej, gdzie Straż Graniczna zatrzymuje coraz więcej nielegalnych migrantów” – mówił wiceminister.

O rosnącej presji na granicach ze Słowacją i z Czechami, przez które prowadzi tzw. szlak bałkański, polska Straż Graniczna informuje od przełomu sierpnia i września. Tylko do końca sierpnia przy tych granicach funkcjonariusze zatrzymali około pół tysiąca migrantów. W tym samym okresie w zeszłym roku zatrzymanych zostało pięć razy mniej osób, bo w sumie 99. Ponadto do końca sierpnia zatrzymanych zostało ponad 800 osób, które próbowały przedostać się nielegalnie przez Polskę do Niemiec.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy