Reklama

Kultura

„Wieś w mieście” w Muzeum Etnograficznym

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 21.11.2024
  • Podpromie. Fot. Mariusz Guzek
Podpromie. Fot. Mariusz Guzek
Share
Udostępnij

Rzeszów pełen kontrastów na wystawie fotografii  „Wieś w mieście”, którą Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa współorganizuje z  Muzeum Etnograficznym im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie. Wernisaż w czwartek, 21 listopada o godz. 19.00 w Muzeum Etnograficznym. To też początek finalnego cyklu  ekspozycji przewidzianych na tegoroczną edycję #RWF2024 i dyskusji na temat współczesnej przestrzeni Rzeszowa, dla której architektura drewniana stanowi ważną część miejskiej historii oraz tożsamości społecznej. Ekspozycja potrwa do 28 lutego 2025 r.

Drewniane domy, które wciąż znajdują się na terenie Rzeszowa, budzą różne emocje. Dla jednych, jednoznacznie kojarzące się z wiejskością, są kłopotliwym dziedzictwem, nie pasującym do wizji nowoczesnego miasta. Inni, z sentymentem podchodzą do dawnej drewnianej zabudowy. Wystawa nawiązuje do współistnienia architektury drewnianej i murowanej w obrębie Rzeszowa.

Kiedy najbardziej zmieniała się architektura Rzeszowa

Rzeszów w swojej historii miał kilka przełomowych wydarzeń mających wpływ na przemiany architektoniczne. Pierwszym był wielki pożar w 1842 r., w którym spłonęła niemal połowa drewnianej zabudowy. Powstało wówczas szereg kamienic, dziś charakterystycznych dla centrum miasta. Kolejnym była budowa zakładu WSK, będącego częścią COP-u, wraz z mieszkaniami dla kadry zarządzającej i pracowników. Bardzo widocznym elementem krajobrazu miasta są również budynki z okresu PRL-u oraz obiekty współczesne.

Temat współistnienia “starej” i “nowej” architektury nie jest więc nowy, a obecnie zabytkowe, drewniane domy, bez wątpienia stanowiące ważną część dziedzictwa kulturowego, są skazane na wyrugowanie z krajobrazu miasta, jeśli nie zostaną objęte specjalną ochroną.

Na wystawie prezentowane są fotografie archiwalne oraz współczesne. Pierwsze, czarno-białe, wykonane w latach ok. 1930-1970, przybliżają typ budownictwa z końca XIX w. Drugie, barwne, wykonane w ostatnich latach, stanowią dokumentację zabytków architektury drewnianej znajdujących się w obecnych granicach administracyjnych miasta Rzeszowa i prezentują budownictwo z I poł. XX w.

Stare, zabytkowe domy w centrum Rzeszowa

Zestawienie tych dwóch rodzajów fotografii pozwala uchwycić zmiany w budownictwie mieszkalnym, które dokonały się na przestrzeni ostatniego stulecia, związane z dostępnością nowszych technologii oraz surowców, a także ze wzrostem zamożności mieszkańców. Obrazuje również metamorfozy, jakie przeszły dawne drewniane budynki na przestrzeni lat oraz różnorakie podejście właścicieli do “starego”, zabytkowego obiektu.

Ulica Hetmańska – 1952 rok. Fot. Franciszek Kotula

Prezentowane fotografie archiwalne pochodzą ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie. Fotografie współczesnej przestrzeni Rzeszowa zostały wykonane przez organizatorów wystawy, osoby indywidualne oraz uczestników plenerów fotograficznych.

Wystawa jest częścią projektu “Patrz!Szeroko – VI Rzeszowski Weekend Fotografii” dofinansowanego z budżetów Gminy Miasto Rzeszów oraz Województwa Podkarpackiego.

Organizator #RWF2024: Rzeszowska Akademia Fotografii

Współorganizator: Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie

Partner organizacyjny #RWF2024: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa im. Edwarda Janusza

Partner technologiczny #RWF2024: Panasonic Polska

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy