Koncerty, spektakle, warsztaty i wydarzenia specjalne – sprawdź, co na najbliższy weekend przygotowały małopolskie instytucje kultury.
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza na dzień specjalny pod hasłem „Kosmogonia”, związany z rocznicą 91. urodzin Patrona instytucji. Pierwszą część programu wydarzenia wypełni spotkanie z historią i naturą. Podczas zwiedzania Dworu Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich będzie można odkryć dzieje miejsca naznaczonego obecnością wielkich myślicieli, znaczących idei oraz sztuką działających tu artystów. Fenomen tego miejsca i jego twórcy przedstawi całodzienny wernisaż wystawy czasowej fotografii Marka Bebłota.
Głównym punktem dnia specjalnego będzie koncert, podczas którego zabrzmi słynna VII Symfonia „Siedem bram Jerozolimy”. To wielkie dzieło kantatowo-oratoryjne Pendereckiego zostanie wykonane w lusławickiej sali koncertowej po raz pierwszy. Na estradzie pojawią się znakomici soliści: Iwona Hossa, Karolina Sikora, Anna Lubańska, Rafał Bartmiński, Artur Janda i Sławomir Holland oraz zespoły: Chór Polskiego Radia – Lusławice i Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej. Całość poprowadzi maestro Maciej Tworek. Współorganizatorem koncertu jest Filharmonia Krakowska.
Kiedy? Sobota 23 listopada, od godz. 8.00 do 21.00. Więcej informacji na stronie centrum
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na kolejną edycję festiwalu „Militaria w POPkulturze”. Hasło jego tegorocznej edycji brzmi „Kobieta w obliczu wojny”. Organizatorzy oddają głos kobietom, wojowniczkom, matkom, córkom i siostrom, które stawiają czoła wojnie i na różne sposoby bronią tego, co dla nich najcenniejsze. Tegoroczna edycja festiwalu ma na celu głęboką refleksję nad rolą kobiet w wojennych realiach i ich wpływem na popkulturę. Poprzez różnorodne wydarzenia, od paneli dyskusyjnych i prelekcji po wystawy, warsztaty i pokazy performatywne, uczestnicy będą mieli okazję zgłębić tematykę kobiet w konfliktach zbrojnych z różnych perspektyw.
Kiedy? Sobota 23 listopada, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie biblioteki
Cricoteka w Krakowie jest jednym z miejsc wydarzenia „Perform[ing] Poland”. To przegląd sztuki performansu, realizowany w partnerskim współdziałaniu kilkunastu instytucji kultury z całej Polski o różnych profilach działalności, które łączy zainteresowanie współczesnym performansem. W imprezie bierze udział 18 polskich artystek młodego i średniego pokolenia wywodzących się z teatru, przekształcających narzędzia aktorskie, taneczne i wokalne w hybrydowe formy performansu. W krakowskiej odsłonie projektu będzie można zobaczyć prezentacje m.in. duetu Weronika Fibich/Patrycja Terciak, Studia Wachowicz/Fret oraz Aleksandry Kubiak.
Kiedy? Piątek 22 listopada – sobota 23 listopada. Więcej informacji na stronie Cricoteki
Filharmonia Krakowska przygotowała trzy wyjątkowe wydarzenia koncertowe:
koncert specjalny pod hasłem „Gram z orkiestrą”, w którym razem z Orkiestrą Filharmonii pod batutą Tomasza Tokarczyka wystąpią: pianistka Weronika Gardziel, gitarzystka klasyczna Paulina Łaszczuk oraz duet wibrafonowo-marimbowy Rimba Duo. W programie koncertu zabrzmią kompozycje Séjourné, Ponce’a oraz Ravela.
Kiedy? Piątek 22 listopada, godz. 12.00.
koncert „Harmonia pokoleń”, na którym wystąpi Krakowska Młoda Filharmonia – Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie, pod batutą Tomasza Chmiela i z udziałem gitarzysty klasycznego Mateusza Węża. Publiczność usłyszy utwory Faure’a, Carulliego i Schuberta.
Kiedy? Sobota 23 listopada, godz. 18.00.
koncert w ramach Kameralnej Sceny Patriotycznej w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Smyczkowy Żelenski String Quartet zaprezentuje utwory Moniuszki, Żeleńskiego oraz Józefa Elsnera, którego 170. rocznica śmierci będzie motywem przewodnim koncertu.
Centrum Sztuki Mościce organizuje wyjątkowy koncert jednego z najbardziej rozpoznawalnych i niebanalnych artystów polskiej sceny muzycznej. Igo, czyli Igor Marek Walaszek, to wszechstronny piosenkarz, kompozytor i autor tekstów. Znany z zespołów Clock Machine i Bass Astral x Igo, a także ze swojej solowej kariery, zyskał ogromne uznanie publiczności. Jego muzykę charakteryzuje niezwykły urok, hipnotyzująca atmosfera i szczere emocje, które trafiają do serc nie tylko fanów, ale także nowych słuchaczy.
Kiedy? Piątek 22 listopada, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie centrum
Opera Krakowska przypomni widzom inscenizację jednego z najsłynniejszych dzieł Pucciniego. „Madame Butterfly” to historia tragicznego związku gejszy Cio-Cio-San z porucznikiem amerykańskiej marynarki. Krakowską realizację przygotowali Waldemar Zawodziński (reżyseria, scenografia), Tomasz Tokarczyk (kierownictwo muzyczne), Maria Balcerek (kostiumy) i Janina Niesobska (choreografia i ruch sceniczny). W obsadzie m.in. Agnieszka Kuk, Paweł Skabuła, Adam Szerszeń i Monika Korybalska.
Kiedy? Czwartek 21 grudnia, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie opery
Na scenie Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu odbędzie się premiera widowiska pt. „Barykada. Rzecz o powstaniu warszawskim”, opartego na scenariuszu Witolda Pelki i w wykonaniu Teatru Towarzystwa Dramatycznego. Przedstawienie zwieńczy tegoroczną, 19. edycję programu edukacyjno-kulturalnego Labirynt Historii. Twórcy spektaklu w sposób zarówno realistyczny, ale też poetycko-metaforyczny, z wykorzystaniem środków multimedialnych, nawiązują do rzeczywistości okupacyjnej ostatnich dni powstania warszawskiego. Osią kompozycyjną czynią jedną z setek budowanych wówczas przez ludność cywilną ulicznych barykad. Próbują jednocześnie znaleźć odpowiedź na podstawowe pytanie o cenę wolności. Całość reżyseruje Janusz Michalik, a w obsadzie występują m.in. Ewelina Łomnicka, Barbara Malaga, Dominika Rola, Sławomir Bodziony, Filip Drożdż, Zbigniew Kukla i Adam Ślepiak.
Kiedy? Niedziela 24 listopada, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie centrum
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na koniec tygodnia przygotował dwa spektakle:
adaptację utworu „Debil”, uhonorowanego Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną za najlepszy tekst 2020 roku. Sztuka autorstwa Maliny Prześlugi w przewrotny i dowcipny sposób porusza złożony temat osób z niepełnosprawnością i temat świata, który próbuje – a czasem nie próbuje wcale – z tym tematem dialogować. Spektakl jest próbą oddania głosu właśnie takiej osobie, ale ze świadomością, że nie ma się dostępu do świata jej wyobraźni i wrażliwości. Całość reżyseruje Piotr Ratajczak. W główną rolę wciela się Rafał Szumera. Obok niego na scenie wystąpią Alina Szczegielniak, Grzegorz Łukawski, Antoni Milancej, Dominika Feiglewicz i Bożena Adamek.
„Hamlet” – spektakl powstały z inspiracji Studium o „Hamlecie” Stanisława Wyspiańskiego. Autor zawarł w nim swoją fascynację fenomenem teatru, miłość do szekspirowskiego tekstu oraz wielkie pragnienie rozczytania go tak dotkliwie, aby wstrząsnąć sumieniami swoich rodaków. Tytułową postać w krakowskiej adaptacji kreuje Marcin Kalisz. Obok niego na scenie m.in. Agnieszka Judycka, Hanna Bieluszko, Krzysztof Piątkowski i Wojciech Skibiński. Reżyseruje Bartosz Szydłowski.
Na scenie Centrum Sztuki Mościce zagości komediowy spektakl „Kobieta idealna”. Jego bohaterami są Greta i Albert. To aktorskie małżeństwo, które wiedzie szalone życie, walcząc o swoje miejsce na scenie i w związku. Każde z nich radzi sobie z upływającym czasem na swój sposób. Greta stawia czoła przyszłości za pomocą zabiegów chirurgii estetycznej, natomiast Albert biernie się jej poddaje… do czasu. Co przyniesie kolejny dzień? W obsadzie wystąpią Adrianna Biedrzyńska, Artur Dziurman, Michał Milowicz i Michał Pietrzak.
Kiedy? Sobota 23 listopada, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu organizuje specjalne spotkania poświęcone regionalnej kulturze ludowej:
literackie wydarzenie „Czytanie poezji Młodego Podhala, Pokolenie 1937” w Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu. Będzie ono poświęcone pierwszej historycznej antologii tekstów gwarowych „Poezja młodego Podhala”, wydanej w Krakowie w 1937 roku. Podczas spotkania współcześni młodzi Podhalanie wcielą się w role swoich przedwojennych rówieśników i zaprezentują wybrane wiersze z tego tomu. Recytacjom towarzyszyć będzie muzyka góralska w wykonaniu zespołu Podhalanie.
Kiedy? Czwartek 22 listopada, godz. 18.00.
Lachoskie Zaduski to spotkanie poświęcone pamięci i pielęgnowaniu kultury lachowskiej – jej pięknych tradycji oraz roli, jaką odegrali kierownicy i instruktorzy lachowskich zespołów w przekazywaniu jej przyszłym pokoleniom. Podczas spotkania członkowie lachowskiej społeczności podzielą się wzruszającymi opowieściami o dawnych czasach, festiwalach i występach, przypominając o wyjątkowej roli liderów lachowskich zespołów. Na koniec zaproszą publiczność do wspólnego muzykowania.
Kiedy? Piątek 22 listopada, godz. 18.30.
kolejne spotkanie z cyklu Tradycja przez pokolenia będzie okazją do zapoznania się z dorobkiem kulturalnym gminy Ryglice. W programie oprócz rozmów z zaproszonymi gośćmi reprezentującymi gminę, zaplanowano m.in. wystawę prac twórców ludowych i prezentację wydawnictw regionalnych.
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza także do swojego oddziału Galeria Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu na prezentację multimedialną pod hasłem „O Kresach inaczej”. Spotkanie poprowadzi prof. Anna Mlekodaj. To autorka monografii poświęconej gwarowej poezji Podhala, kilku znaczących antologii poezji i prozy, a także ponad 80 artykułów naukowych, w większości poświęconych kulturze i literaturze Podtatrza w rozmaitych aspektach jej funkcjonowania.
Kiedy? Czwartek 21 listopada, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza do swojej filii – Muzeum Palace na dwa spotkania:
„Ludzie gór umierają w ciszy… listopadowy wieczór o tych, którzy zginęli w górach”, prowadzony przez Wojciecha Szatkowskiego, z towarzyszeniem gitarzystki Justyny Lasiak.
Kiedy? Piątek 22 listopada, godz. 16.30.
warsztaty fotograficzne towarzyszące wystawie „Valentyn Odnoviun. Echa niewidzialnych”. Tytułowe „Echa” są inspiracją do ćwiczeń z patrzenia i fotograficznego kreowania. Uczestnicy, którzy będą mieli do dyspozycji aparaty instax, zmierzą się z różnorodnymi zadaniami z zakresu fotografii abstrakcyjnej, będą uczyli się, jak można opowiadać różne historie poprzez zdjęcia oraz w fotografię przestrzenną. Zajęcia poprowadzi Maja Bieńkowska.
Centrum Sztuki Mościce zaprasza na piąte warsztaty z cyklu „Coś nowego ze starego”, adresowane do wszystkich lubiących rękodzieło, a także tych, którzy dopiero chcą zacząć z nim przygodę. Tym razem uczestnicy będą mieli do czynienia z masą samoutwardzalną. Swoją konsystencją przypomina ona plastelinę, właściwościami – glinę do wyrobu ceramiki. Jej największą zaletą jest możliwość stworzenia przedmiotów bez konieczności ich późniejszego wypalenia. Organizatorzy zachęcają do przyniesienia nieużywanej biżuterii, koralików, guzików łańcuszków, piórek, jarzębiny, skrawków materiałów i innych elementów, które z pomocą masy będzie można przekształcić w nową ozdobę.
Kiedy? Sobota 23 listopada, godz. 10.00. Więcej informacji na stronie centrum
Filharmonia Krakowska nie zapomina o młodych i najmłodszych melomanach. Z myślą o nich odbędą się specjalne spotkania muzyczne:
kolejny koncert z cyklu Musica-Ars Amanda adresowanego do młodzieży licealnej, tym razem poświęcony muzyce chóralnej. Na scenie wystąpią: Chór Chłopięcy i Dziewczęcy Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Lidii Matynian oraz Ukraiński Chór Dziecięcy Filharmonii Krakowskiej, który poprowadzi Olena Radko. W zróżnicowanym programie znajdą się m.in. piosenki i pieśni ludowe z różnych stron świata.
Kiedy? Sala koncertowa filharmonii – czwartek 21 listopada, godz. 18.00.
„Bajki Muzyką Pisane”- kolejna odsłona dźwiękowych opowieści dla najmłodszych odbiorców. Tym razem Smok Wawelski opowie dzieciom bajkę na kanwie poczytnej powieści Antoniny Domańskiej – „Historia żółtej ciżemki”. Jej bohaterem jest pewien ambitny chłopiec, którego marzeniem jest zostanie rzeźbiarzem. W trakcie licznych przygód trafia na Wita Stwosza, który tworzy właśnie swój wspaniały ołtarz w kościele pod wezwaniem Zaśnięcia NMP w Krakowie i zostaje jego pomocnikiem.
Kiedy? Sala koncertowa filharmonii – sobota 23 listopada, godz. 10.30 i 12.30/Fort Sztuki (i) Życia, Fundacja Pełna Życia w Krakowie – niedziela 24 listopada, godz. 12.45.
W Operze Krakowskiej trwa cykl spotkań muzyczno-edukacyjnych skierowany do dzieci w wieku 4-6 lat pod hasłem „Duszek w Operze”. Każde zajęcia to zanurzenie się w fascynującym świecie muzyki w przystępnej dla młodego widza formie warsztatów. Wesołe, magiczne i zaczarowane spotkania nawiązują do lubianych przez dzieci przygód Profesora Wiolinka i Ducha Angusa. Podczas poszczególnych warsztatów mogą zobaczyć kostiumy i scenografię, poznają instrumenty, sami próbują swoich sił w grze na instrumentach oraz wspólnym śpiewaniu, a także odkrywają, jak działa technologia sceny, światła i zapadnie.
Kiedy? Niedziela 24 listopada, godz. 11.00 i 12.30. Więcej informacji na stronie opery
Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na warsztaty rodzinne Etno?Logicznie, które będą starały się uchwycić nastrój dni dzielących zakończenie prac polowych i rozpoczęcie przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Uczestnicy spotkania zajrzą do zaaranżowanych w muzeum izb z domów Krakowiaków i Górali oraz zobaczą nową wystawę czasową „Śpij spokojnie, dobrze śnij”. Zastanowią się, jaka jest wyśniona przyszłość, poznają miejsce snu w pomysłach na przewidywanie przyszłych wydarzeń, wreszcie odkryją logikę wróżb wypełniających niegdyś andrzejkowe i katarzynkowe wieczory.
Kiedy? Sobota 23 listopada, godz. 11.00 i 15.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza na niedzielne warsztaty rodzinne. Tym razem będą poświęcone historii Celtów oraz tradycji wielokulturowości.
Kiedy? Niedziela 24 listopada, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza wszystkie dzieci na kolejne spotkanie w Akademii Rodzinnej. Tym razem zaplanowano specjalny seans filmowy w ramach kina familijnego.
Kiedy? Niedziela 24 listopada, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie instytutu
Cricoteka w Krakowie zaprasza wszystkie dzieci do udziału w kreatywnych warsztatach skierowanych do dwóch grup wiekowych: 2-3 lata (Kalejdoskop Sztuki) i 4-8 lat (Machina Sztuki). W listopadzie tematyka zajęć jest związana z przestrzenią. Co nas otacza? Jak wygląda przestrzeń wokół nas? Uczestnicy zanurzą się w świat architektury i twórczego projektowania. Będą mieli okazję eksplorować różnorodne materiały i rozwijać swoje wyobrażenie o przestrzeni. Przyjrzą się różnorodności form, kolorów i struktur, które kształtują otoczenie.
Kiedy? Kalejdoskop sztuki – sobota, 23 listopada, godz. 10.30/Machina sztuki – sobota 23 listopada, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na warsztaty “Świat z klocków Lego”. W trakcie zajęć powstaną klockowi bohaterzy literaccy, interpretacje wierszy z klocków, a także scenki z bajek i powieści. Warsztaty poprowadzi Bartosz Mazurkiewicz.
Kiedy? Sobota 23 listopada, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie biblioteki
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Ściśle niezbędne ciasteczka
Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.
Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.