Weekend w Krakowie – sprawdź, co się będzie działo!
Źródło: krakow.pl
Dodano: 22.11.2024
Fot. Magiczny Kraków
Udostępnij
W ten weekend Kraków zaprasza na wyjątkowe wydarzenia kulturalne. Uroczystości związane z rocznicą otwarcia muzeum w Rydlówce, czyli słynne już osadzanie chochoła, Festiwal Gier Logicznych, Festiwal Miejsc i Podróży Geografica, quiz wiedzy o Nowej Hucie, koncerty, warsztaty, wystawy. Nie zabraknie również licznych zajęć sportowych, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W weekend w Krakowie nie można się nudzić!
Więcej wydarzeń w Twojej okolicy znajdziesz w zakładce Dzielnice!
Jak nasze codzienne działania wpływają na klimat i środowisko? Co robić, aby żyć bardziej ekologicznie? Odpowiedzi na te pytania poznają seniorzy, którzy wezmą udział w warsztatach „Ekodom” w Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej przy ul. Wielopole 17a w piątek, 22 listopada o godz. 16.00.
Stowarzyszenie Centrum B7 Nowa Huta organizuje wyjątkowe wydarzenie z cyklu Quiz NH. To niepowtarzalna okazja, by zintegrować się, spędzić miło czas i sprawdzić swoją wiedzę o Nowej Hucie i nie tylko. Przygotowano pytania zarówno z historii i kultury dzielnicy „stara” Nowa Huta, jak i z wiedzy ogólnej. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 22 listopada, o godz. 19.00 w klubokawiarni stowarzyszenia na os. Centrum B7. Wstęp jest bezpłatny i nie obowiązuje rejestracja.
22 listopada, o godz. 19.00, rozpocznie się wernisaż wystawy „Rodzinne sekwencje” w ramach projektu „Rodzinne sekwencje” – rezydencje dla artystów wizualnych. Wydarzenie odbędzie się w Szafirowej Pracowni Stanisława Wyspiańskiego przy ulicy Krowoderskiej 79.
„Kolekcjonuj doświadczenia, nie przedmioty” – pod takim hasłem rusza Black Week w krakowskim Teatrze KTO. Miłośnicy sztuki między 22 a 29 listopada będą mogli kupić bilety w niższej cenie. Promocja dotyczy spektakli: „Sprawozdanie dla Akademii” w reż. Macieja Gorczyńskiego oraz „Uczycie nas, jak suknie się podnosi” w reż. Józefa Opalskiego.
22 listopada o godz. 18.00 odbędzie się dyskusja z Kasią Czajką-Kominiarczuk (znaną jako Zwierz popkulturalny). „Filmy na życie – (Wydawnictwo W.A.B.) to jedyny w swoim rodzaju przewodnik po ekranowych produkcjach specjalnie dobranych pod kątem konkretnych doświadczeń życiowych. Rozmowę poprowadzi filmoznawczyni Magdalena Walo. 23 listopada o godz. 18.00 w księgarni Compare Bookstore odbędzie się rozmowa o książce Horacia Castellanosa Moyi „Wstręt. Thomas Bernhard w San Salvadorze” wydanej nakładem Wydawnictwa Ossolineum. W rozmowie wezmą udział: Aleksander Trojanowski (autor przekładu), Barbara Jaroszuk i Bartek Sadulski. „Szkoła patrzenia” to cykl warsztatowych spotkań dla osób, które chcą bardziej świadomie czytać obrazy i korzystać z nich, a także lepiej rozumieć współczesną rzeczywistość: społeczną, medialną, polityczną. Tym razem „Szkoła patrzenia” odbędzie się 23 listopada o godz. 10.00, a warsztaty poprowadzi Barbara Budniak. Na płatne wydarzenie obowiązują zapisy, organizatorem jest Miesiąc Fotografii w Krakowie. W listopadzie nie mogło zabraknąć „Literackich Chwil”, czyli niedzielnych warsztatów dla dzieci i rodzin, podczas których pałac Potockich wypełnia energia najmłodszych entuzjastów literatury. 24 listopada o godz. 10.00 inspiracją będzie książka „Ostatnia ostoja” autorstwa Cecilii Heikkilä (Wydawnictwo Zakamarki).
W dniach 15–24 listopada odbywa się Festiwal Audio Art. Koncerty i instalacje prezentowane są między innymi w pałacu Potockich, Hevre, Akademii Muzycznej, Auli Kopernika 15 oraz w sieci. Wydarzenia Festiwalu Audio Art są transmitowane na żywo w Internecie. Dodatkowe informacje i program na stronie festiwalu.
Z okazji Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach przy placu Matejki pojawiła się wystawa związana z promowaniem odpowiedzialnych zachowań dotyczących stosowania antybiotyków. Do 24 listopada trwa Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach, a tematem przewodnim tego wydarzenia jest hasło „Edukuj. Wspieraj. Działaj teraz”.
Popularna międzynarodowa wystawa instalacji świetlnych „Garden of Lights”, uwielbiana przez mieszkańców i gości, powróciła do Krakowa. Od 25 października w Ogrodzie Doświadczeń im. St. Lema, odwiedzający mają okazję przeżyć nową, ekscytującą i oszałamiającą przygodę. „Small World” to tegoroczna, świetlna wystawa, w której zwiedzający wyruszą w podróż dookoła świata.
Do 8 grudnia w Pałacu Sztuki można oglądać wystawę prac Zbigniewa Bajka zatytułowaną „Blizny i zadrapania”. Wystawa ma charakter retrospektywny. Artysta prezentuje kilka cyklów stworzonych na przestrzeni ponad czterech dekad. Na wystawie można zobaczyć dzieła podejmujące charakterystyczne dla Bajka wątki: wolność, tożsamość, autentyczność, niezależność.
W dniach 20–24 listopada odbywa się druga edycja Festiwalu Otwarcia organizowanego przez Teatralny Instytut Młodych działający przy Teatrze Ludowym. Organizatorzy zapowiedzieli otwarcie na teatr międzynarodowy i jego najbardziej śmiałe i współczesne inscenizacje dla młodych. Nie brakuje eksperymentów narracyjnych z użyciem nowych technologii, dialogujących z popkulturą współczesnych opowieści o dorastaniu oraz nowych narzędzi i przestrzeni budowania opowieści takich jak VR. Szczegółowe informacje i program można znaleźć na stronie Teatru Ludowego.
„Mirrors and Memories: The Art of Transformation” – to druga wystawa, którą pochodzący ze Szkocji Mike Fullarton prezentuje w Forcie Borek – filii Centrum Kultury Podgórza. Wystawę można oglądać do 26 listopada.
Już w najbliższy weekend, od piątku, 22 listopada do niedzieli, 24 listopada, KS Korona 1919 Kraków będzie gospodarzem Międzynarodowego Turnieju Środkowoeuropejskiej Młodzieżowej Ligi Koszykówki (CEYBL) w kategorii młodzików do lat 13.
Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony, Młodzieżowy Dom Kultury – al. 29 Listopada 102 oraz Polskie Towarzystwo Kulturalne zapraszają dzieci i młodzież do udziału w Festiwalu Gier Logicznych. Impreza odbędzie się w sobotę, 23 listopada o godz. 10.00 w budynku Młodzieżowego Domu Kultury przy al. 29 Listopada 100.
W dniach 23–24 listopada w Auditorium Maximum UJ odbędzie się Festiwal Miejsc i Podróży Geografica. W wydarzeniu udział weźmie ponad 20 specjalnych gości: podróżników, pisarzy, blogerów i naukowców, którzy podzielą się swoimi historiami i doświadczeniami z różnych zakątków świata.
Muzeum Krakowa organizuje w Rydlówce uroczyste osadzanie chochoła. Wydarzenie przywołuje wspomnienie słynnego ślubu Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Tegoroczna edycja odbędzie się w sobotę, 23 listopada. Początek o godz. 12.00.
Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na wyjątkowy koncert galowy „Muzyka łączy”, będący kulminacją 17. Festiwalu Twórczości Korowód. Wieczór pełen magii i dźwięków odbędzie się 23 listopada o godz. 19.00 na scenie NCK, gdzie spotkają się artystyczne dusze, by wspólnie celebrować potęgę muzyki.
Konkurs bboys i bgirls bitw 1 vs 1, w których tancerze break dance zmierzą się ze sobą w dwóch kategoriach: kids (do 15 lat) i dorośli (powyżej 15 lat) odbędzie się w sobotę, 23 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury. W jury jak zwykle zasiądą trzy osoby, zasłużone na polskiej i międzynarodowej scenie, w tym roku są to: Bboy Intact, Bboy Mefo – Mateusz Godlewski, Bboy Daro – Dariusz Kryla.
Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na „Soc Dok” – festiwal filmów z epoki komunizmu, w których architektura nie jest tłem, ale główną bohaterką. Wśród zaproszonych gości m.in. Robert Konieczny, Maciej Franta i Marcin Zasada. Wstęp bezpłatny. 23 listopada odbędzie się projekcja filmu „Ikony” – seria dokumentalna o architektach ze Słowacji – Ferdinand Milučký, Štefan Svetko, Dušan Kuzma Viera Mecková, Vladimír Dedeček, 2020 oraz spotkanie z twórcami.
Jak uniknąć konfliktów majątkowych w rodzinie? Porozmawiaj o tym z notariuszem podczas 15. edycji Dnia Otwartego Notariatu. Wydarzenie odbędzie się już 23 listopada, w godz. od 10.00 do 16.00.
Listopad w Bunkrze Sztuki obfituje w propozycje dla miłośników doświadczania wszelkich form sztuki współczesnej. W sobotę, 23 listopada w godz. 15.00–16.00 odbędzie się oprowadzanie po wystawie Olgi Pawłowskiej z Małgorzatą Lebdą.
W ramach kampanii „Kraków w formie” odbędą się kolejne biegi po Nowej Hucie. Była już odsłona zimowa, wiosenna i letnia, więc czas na jesienne zmagania zawodników po atrakcyjnych zakątkach Nowej Huty. Tym razem biegacze wystartują 23 listopada. Start, meta i biuro zawodów zostaną zlokalizowane przy ul. Stanisławy Dowgiałło 27.
Gdy nadchodzi weekend, zmęczeni rodzice zastanawiają się, czy powinni najpierw odpocząć czy też od razu zorganizować ciekawy czas ze swoimi pociechami. To dla nich Muzeum Inżynierii i Techniki przygotowało specjalną ofertę. Zapraszamy na wydarzenie łączące relaks dla rodziców ze świetną zabawą dla dzieci – jogę w Strefie Klocków. Zajęcia odbędą się w sobotę, 23 listopada w godz. 9.00–11.00.
Strój lajkonika, szopka krakowska, maszkarony, srebrny kur Bractwa Kurkowego, historyczne tabliczki z nazwami ulic, dzieła sygnowane nazwiskami Matejki, Mehoffera, Stryjeńskiej, Malczewskiego – to tylko kilka z kilkuset eksponatów, które można zobaczyć na stałej wystawie przygotowanej przez Muzeum Krakowa w pałacu Krzysztofory „Kraków od początku, bez końca”. Teraz, odwiedzając wystawę w weekendy, możesz dodatkowo wziąć udział w organizowanym przez miasto konkursie „Magiczne Krzysztofory”.
Fundacja im. prof. Jerzego Armaty zaprasza do Filharmonii Krakowskiej na wyjątkowy wieczór organizowany pod hasłem „Inaczej niż zwykle”. Dochód z przedsięwzięcia artystycznego, które odbędzie się w niedzielę, 24 listopada o godz. 18.00, zostanie przekazany na rzecz onkologii dziecięcej.
Ponad 100 wydarzeń, 30 lokalizacji i 32 organizatorów – tak w największym skrócie przedstawia się program siódmej już edycji projektu „Sztuka do rzeczy. Design w Krakowie”. W niedzielę, 24 listopada w Aptece Designu odbędzie się premierowa odsłona targów wzornictwa i designu vintage „Obiekty”.
W listopadowej odsłonie spotkania muzycznego w Mistrzejowicach w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego na os. Tysiąclecia 86 bohaterem stanie się chór Psalmodia, pod kierunkiem Olgi Bodnar i Karoliny Grodeckiej. Koncert w niedzielę, 24 listopada, o godzinie 18.00.
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Ściśle niezbędne ciasteczka
Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.
Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.