Reklama

Kraj

Szef MON: PIT-RADWAR będzie produkował elementy do radarów systemów Patriot

Mikołaj Małecki/PAP
Dodano: 05.10.2023
Fot. PAP/Albert Zawada
Fot. PAP/Albert Zawada
Share
Udostępnij

Podpisałem umowę offsetową, na podstawie której PIT-RADWAR będzie produkował elementy do radaru dookólnego, który będzie stanowił wyposażenie systemu Patriot – przekazał w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak w siedzibie spółki PIT-RADWAR w podwarszawskiej Kobyłce.


Błaszczak uczestniczył w czwartek w otwarciu pierwszego etapu inwestycji firmy PIT-RADWAR “Kobyłka” – Mazowieckiego Centrum Produkcyjno-Serwisowego. Chodzi o nową halę produkcyjną w ramach powstającego nowego kompleksu spółki produkującej m.in. różnego rodzaju radary i urządzenia radiolokacyjne wykorzystywane przez polskie wojsko.

Szef MON stwierdził, że Mazowieckie Centrum Produkcyjno-Serwisowe należące wchodzącego w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) PIT-RADWARu, jest gotowe do tego, aby prowadzić produkcję radarów.

“Miałem przyjemność i zaszczyt podpisać umowę offsetową, na podstawie, której PIT-RADWAR będzie produkował elementy do radaru dookólnego (LTAMDS – PAP), czyli najnowocześniejszego radaru, który będzie stanowił wyposażenie systemu Patriot w Stanach Zjednoczonych i w Polsce” – poinformował minister.

Szef MON ocenił, że jest “to przyszłość zakładu”. “Nie tylko te radary, również radary do systemu Narew. To są bardzo dobre produkty. Dzięki tej inwestycji moce produkcyjne PIT-RADWARU potroją się” – dodał. “To nowe miejsca pracy – tu, w Kobyłce pod Warszawą” – dodał.

Błaszczak dodał, że rząd PiS “zawsze, kiedy jest to możliwe, kieruje zamówienia do polskiego przemysłu zbrojeniowego”. “Jestem dumny, że PIT-RADWAR tak prężnie się rozwija, to dobra wiadomość dla bezpieczeństwa Polski. (…) Infrastruktura tu jest bardzo nowoczesna, powstała w krótkim czasie jednego roku” – zaznaczył polityk.

Prezes PGZ Sebastian Chwałek powiedział natomiast, że nowa hala służyć będzie produkcji i serwisowaniu “najnowocześniejszych systemów radarowych, systemów wczesnego ostrzegania i systemów dowodzenia”. “PIT-RADWAR jest jednym z największych producentów w Europie, jednym z większych na świecie, jeśli chodzi o systemy radarowe, ostrzegawcze czy naprowadzania” – powiedział.

“Wybuch wojny na Ukrainie pokazał, jak ważna jest obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa. PIT-RADWAR jest jednym z najważniejszych producentów realizujących zadania na potrzeby polskich Sił Zbrojnych w tym zakresie” – mówił Chwałek. Jak dodał, polski przemysł musi być w stanie w krótkim czasie i w odpowiednich ilościach zrealizować zamówienia wojska. “Jesteśmy na to gotowi. Te hale, wyposażone w najnowsze systemy, zostały zbudowane w ramach wytycznych i projektów przemysłu 4.0 – nawet podłoga jest tutaj naszpikowana czujnikami, które wskazują, z jakim naciskiem przejeżdżają tu pojazdy” – powiedział.

Jak czytamy w komunikacie MON, w oddawanych do użytku obiektach realizowane będą prace związane z montażem oraz serwisowaniem stacji radiolokacyjnych, systemów dowodzenia oraz systemów uzbrojenia wchodzących w skład systemów obrony przeciwlotniczej „Pilica”, „Narew” oraz „Wisła”, razem tworzących wielowarstwowy system obrony powietrznej Polski.

Powstające Mazowieckie Centrum Produkcyjno-Serwisowe PIT-RADWAR będzie ponadto produkować m.in. stacje radiolokacyjne Bystra, WARTA, SPL czy P-18PL. Sprzęt tego typu jest kluczowy m.in. dla systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, pozwalając na wykrywanie nadlatujących zagrożeń, jak wrogie samoloty czy pociski kierowane.

Nowa hala w podwarszawskiej siedzibie PIT-RADWARU ma powierzchnię 10 tys. metrów kwadratowych i 22 m wysokości. Jak poinformował resort obrony, jest wyposażona w 8 niezależnych, w pełni konfigurowalnych obszarów roboczych – tzw. Virtual Box, co umożliwi multiplikację produkcji.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy