Reklama

Kraj

Minister Klimczak: musimy dokonać korekty umowy o handlu między UE a Ukrainą

Piotr Nowak/PAP
Dodano: 23.12.2023
Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Share
Udostępnij

Musimy dokonać korekty obowiązującej umowy o handlu między UE a Ukrainą. Strona ukraińska wreszcie zgodziła się na rozmowy na ten temat – powiedział w sobotę minister infrastruktury Dariusz Klimczak (PSL) na spotkaniu z protestującymi przewoźnikami w Dorohusku (Lubelskie).
Minister Klimczak, odnosząc się do piątkowej wizyty ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Kijowie, podał, że kontynuowane były rozmowy z wiceministrem rządu ukraińskiego na temat umowy między Unią Europejską a Ukrainą.

“Wczoraj nasza delegacja, także z wiceministrami infrastruktury i rolnictwa – ponieważ sprawy rolnicze także dochodzą do tej kwestii – wróciła z deklaracją, że powstanie grupa robocza dotycząca analizy sposobu funkcjonowania tej umowy. Z naszej strony jest stanowczy wniosek, że musimy dokonać korekty, modyfikacji umowy, która obowiązuje, dotyczącej handlu między Unią Europejską a Ukrainą. Strona ukraińska wreszcie zgodziła się na rozmowy w tym temacie. Dotychczas nie było takiej zgody” – powiedział Klimczak.

“Informację o tym, że Ukraina jest gotowa do powołania grupy roboczej, która przeanalizuje umowę będącej kością niezgody, dostałem dzisiaj w nocy. Czekam na oficjalną rozmowę z ministrem spraw zagranicznych i oficjalne noty. Wtedy chciałbym, żeby jak najszybciej doprowadzić do tych rozmów, żeby zacząć od wskazania problemów i propozycji ich rozwiązania” – zapowiedział minister.

Stwierdził, że umowa między Unią Europejską a Ukrainą ma 13 artykułów, jest zbyt ogólna i pozwoliła “na całkowite, bez żadnych ograniczeń, obwarowań wejście na rynek polski i europejski przewoźników ukraińskich”.

“Ogólny zapis umowy spowodował, że nasi przewoźnicy zostali wyeliminowani w dużej części z rynku, utracili zamówienia i tę sprawę trzeba uszczegółowić” – powiedział Klimczak.

Zdaniem ministra problem polskiego transportu narastał do wielu miesięcy, rząd PiS przedłużył umowę bezwarunkowo i bez analizy jej wpływu na funkcjonowanie branży przewozowej.

“Nie brano pod uwagę tego, co się dzieje na rynku konkurencji, w tym w Polsce, bo to polski przewoźnik, polski obszar transportu był najbardziej narażony na tę konkurencyjność” – powiedział.

“Jeżeli będzie dochodziło do kolejnego podsumowania (umowy między Unią Europejską a Ukrainą – PAP) – a do takiego podsumowania mamy prawo już od marca – będziemy wskazywać na te negatywne aspekty, które mają miejsce w Polsce” – zapowiedział szef MI.

Mówiąc o efektach dotychczasowych rozmów między Polską a Ukrainą, przyznał, że “na początku nie było mowy o żadnych ustępstwach”, jednak po kilku dniach okazało się, że jest pierwsza gotowość do rozmowy. “Pole do negocjacji jest dosyć duże. Mam nadzieję, że także będzie skuteczne” – stwierdził Klimczak.

“Jest deklaracja, że jeżeli protest się zakończy na przejściu granicznym Malhowice-Niżankowice (woj. podkarpackie) pilotażowo na jeden miesiąc granica zostanie zwolniona z e-kolejki” – powiedział minister, dodając, że co do działania e-kolejki protestujący przewoźnicy mają bardzo wielkie uwagi.

“Wskazywaliśmy na konieczność w ogóle rezygnacji z e-kolejki, a przynajmniej na kilku przejściach. Na razie, po tych kilku dniach negocjacji, jest zgoda strony ukraińskiej na rezygnację w Malhowicach-Niżankowicach z e-kolejki na okres próbny, ale pod warunkiem, że protest się zakończy” – powiedział minister, dodając, że nie kończy negocjacji.

“Jest także deklaracja dotycząca przejścia w Dorohusku” – powiedział Klimczak. Jak uzupełnił, chodzi o wydzielenie czterech osobnych pasów na powrót pustych pojazdów z Ukrainy.

“Niestety strona ukraińska nie chce się zgodzić, żeby ten system funkcjonował poza e-kolejką” – przyznał.

Ze stroną ukraińską – podał minister – udało się wynegocjować zwiększenie liczby dni, przez które polscy przewoźnicy mogą przebywać na Ukrainie – z 20 do 60 dni. “Przewoźników nie satysfakcjonuje taka propozycja. Mnie także nie satysfakcjonuje, ponieważ prosiłem wicepremiera rządu ukraińskiego o zasadę wzajemności. Jeżeli takiej liczby dni nie liczymy po stronie Unii Europejskiej, oczekujemy także wzajemności, żeby te dni nie były liczone po stronie ukraińskiej” – wyjaśnił.

Podsumowując działania rządu w ostatnich dniach, Klimczak wskazał, że rozpoczął negocjacje ze stroną ukraińską, prowadzi rozmowy z Komisją Europejską, planuje zmiany w Inspekcji Transportu Drogowego i zaczął koordynację pracy służb, żeby “wychwycić wszystko to, co jest nielegalne”.

“Mam gotowe rozporządzenie, które jest w trakcie konsultacji, które powoła na stałe zespół ds. rozwiązania kryzysu, który mamy dzisiaj z przejściami granicznymi z Ukrainą. Do niego zaproszeni są przedstawiciele nie tylko innych resortów, ale różnych służb, m.in. policji, Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Granicznej i wielu innych” – wymienił minister.

“Nasze działania są wielopłaszczyznowe, także dotyczące sytuacji wewnątrz naszego państwa i mechanizmów, które pozwolą na kontrole nielegalnych transportów, które odbierają chleb polskiemu przewoźnikowi” – stwierdził szef MI.

“To także chciałbym bezpośrednio przekazywać do Komisji Europejskiej, która zarzucała nam i stronie ukraińskiej, że nie rozmawiamy. Dzisiaj – niech cała Europa widzi – że Polska i Ukraina są w stanie rozmawiać, że widzimy punkty wspólne, metodę rozwiązania, rozumiemy swoje argumenty. Staramy się w jak najbardziej klarowny, jasny i rzetelny sposób przekazywać Ukrainie argumenty naszych przewoźników” – powiedział minister.

Szef MI powiedział, że przygotowuje się do rozmowy z dyrekcją generalną ds. transportu Komisji Europejskiej i planuje spotkanie w Brukseli z komisarz ds. transportu. Jak stwierdził, od tygodnia weryfikuje i podsumowuje rzeczywistość, w jakiej funkcjonuje polski transport.

“Biorę pod uwagę wszystkie argumenty, które zostały mi przedstawione. Analizuję to wespół z innymi resortami, służbami tak, żeby przedstawić (je) zarówno stronie ukraińskiej, jak i Komisji Europejskiej, które są stronami umowy o liberalizacji transportu, argumenty na to, że ta umowa musi być zmodyfikowana” – dodał.

Klimczak podziękował protestującym za konstruktywną współpracę. Przyznał, że ich postulaty są “bardzo twarde”, ceni ich za determinację i “godny podziwu upór”. Zaznaczył, że protest nie jest skierowany przeciwko Ukrainie, ale chodzi w nim o równe warunki funkcjonowania na rynku transportowym.

“Ten protest nie jest przeciwko Ukrainie. Ten protest jest w imieniu wszystkich tych, którzy chcą w normalny sposób prowadzić działalność gospodarczą w obszarze transportu. Tu protestują ludzie, którzy tracą zlecenia, ponieważ umowa między Unią Europejską a Ukrainą jest zbyt liberalna. Nie ma żadnych klauzul ochronnych, wskaźników, podsumowań. Musimy ją uszczegółowić” – stwierdził minister. “Rozumiemy Ukrainę. Ukraina powinna zrozumieć, w jakiej sytuacji znaleźli się nasi przewoźnicy” – dodał.

Jak stwierdził minister, protestujący prowadzą branżowe konsultacje z przewoźnikami ukraińskimi, którzy także “nie są do końca zadowoleni z systemu, który tutaj funkcjonuje”. “Rozwiązanie tego kłopotu ma służyć obu stronom” – zaznaczył.

Nowy wojewoda lubelski Krzysztof Komorski podczas spotkania zadeklarował wsparcie dla protestujących, bo jak określił, jest ono dla niego “absolutnym priorytetem”.

Przewodnicząca protestu w Dorohusku Edyta Ozygała przyznała, że komunikacja z ministrem i wojewodą jest bardzo konstruktywna.

“Jestem usatysfakcjonowana tym spotkaniem, bo – nie ukrywam – jest sympatyczne i miłe, że ktoś o nas pamięta w takim dniu jak dzisiaj” – stwierdziła, dodając, że protestujący czekają na efekty działań rządu.

Jak podała Ozygała, protestujący rozpisali dyżury i święta spędzą na blokadzie. “Dopóki nie osiągniemy realnego konsensusu, nadal tu będziemy” – zapowiedziała. “Działania z ostatnich kilku lat doprowadziły do tego, że wyszliśmy na drogi z naszymi problemami” – dodała.

“Strona ukraińska musi w końcu zrozumieć, że nie ma czegoś takiego, że to jest takie płaczące dziecko, któremu się wszystko należy” – powiedziała Ozygała. “Nie jesteśmy jakimś malutkim, szarym, burym pioneczkiem, którym można sobie pomiatać. Jesteśmy bardzo dobrze przygotowanym i zorganizowanym kontrahentem, z którym trzeba się liczyć na arenie międzynarodowej, trzeba nas szanować” – uzupełniła.

Minister otrzymał od protestujących domek z piernika wykonany przez dziewczynkę z niepełnosprawnością i wręczył dzieciom protestujących upominki. Następnie zebrani podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia.

Izba Administracji Skarbowej w Lublinie zakomunikowała, że w sobotę w 12-dniowej kolejce do przejścia w Dorohusku na odprawę czeka ok. 1700 pojazdów ciężarowych, a przed przejściem w Hrebennem stoi ok. 750 tirów, a czas oczekiwania to ok. 6 dni.

Trwający od 6 listopada protest przewoźników przed przejściem w Dorohusku został rozwiązany w ubiegłym tygodniu przez wójta gminy Wojciecha Sawę. Jednocześnie przewoźnicy złożyli kolejny wniosek o nowe zgromadzenie od 18 grudnia do 8 marca, które wójt również zakazał. Sąd Okręgowy w Lublinie uchylił tę decyzję wójta i w poniedziałek protestujący powrócili na granicę.

Jednocześnie trwa protest przed przejściami granicznymi w Hrebennem (woj. lubelskie) i Korczowej (woj. podkarpackie), gdzie przewoźnicy przepuszczają kilka aut na godzinę.

Przewoźnicy domagają się m.in. wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego; zawieszenia licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenia ich kontroli. Jest też postulat dotyczący likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy