Reklama

Kraj

Roczny przegląd programów regionalnych i krajowych

MFiPR
Dodano: 26.10.2024
fot. MFiPR
fot. MFiPR
Share
Udostępnij

Omówienie stanu realizacji programów unijnych z perspektywy finansowej na lata 2021-2027, a także przegląd śródokresowy – to główne tematy spotkania rocznego z Komisją Europejską. W wydarzeniu, które odbyło się w siedzibie resortu uczestniczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.

Obecną perspektywę finansową na lata 2021-2027 zaczęliśmy z opóźnieniem. Z satysfakcją przyznaję , że ubiegły rok i trzy kwartały obecnego roku jasno pokazują, że w szybkim tempie nadrabiamy stracony czas. Systematycznie uruchamiamy kolejne nabory i kluczowe projekty dla poszczególnych obszarów wsparcia

– powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko na spotkaniu rocznym ws. przeglądu wdrażania programów regionalnych i krajowych. 

Uczestniczyli w nim również przedstawiciele Instytucji Zarządzających oraz reprezentanci Komisji Europejskiej: Dyrektor ds. Wdrażania w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO) Emma Toledano-Laredo oraz Kierownik w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego (DG EMPL) Christoph Nerlich.

Rozmowa z ekspertami i przedstawicielami Komisji Europejskiej dotyczyła też przeglądu śródokresowego programów.

Poruszyliśmy kwestię realizacji Krajowego planu w dziedzinie energii i klimatu, wdrażania Europejskiego Filara Praw Socjalnych oraz zmian w sytuacji społeczno-gospodarczej w Polsce. Mamy świadomość, że wszystkie programy muszą podlegać okresowej ocenie i weryfikacji do końca marca 2025 r. Za ten proces odpowiedzialne są instytucje zarządzające oraz partnerzy spoza administracji publicznej

– podkreślił wiceminister Jan Szyszko. 

Wsparcie dla regionów dotkniętych powodzią

W związku z  propozycją Komisji Europejskiej dot. zmian w pakiecie legislacyjnym w zakresie odbudowy po powodziach w  programie krajowym Fundusze Europejskie na Infrastrukturę Klimat i Środowisko (FEnIKS) oraz programach regionalnych w czterech regionach dotkniętych powodzią instytucje zarządzające planują pilne dokonanie zmian. Mają one umożliwić skorzystanie z funduszy europejskich na odbudowę po powodzi. 

Komisja Europejska zaproponowała odpowiednie zmiany w pakiecie rozporządzeń funduszowych pn. RESTORE. Ich celem jest zwiększenie elastyczności wdrażania funduszy europejskich, które zostaną przeznaczone na przeciwdziałanie negatywnym skutkom katastrof naturalnych. Te propozycje stanowią bezpośrednią odpowiedź na powodzie, które dotknęły kraje Europy Środkowej i Wschodniej – Polskę, Rumunię, Austrię, Czechy, Węgry, Słowację – oraz pożary lasów w Portugalii we wrześniu 2024 r. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy