Składamy zawiadomienie o utworzeniu Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska. Kampania jest krótka, nie ma czasu do stracenia; pokażemy, jak można zmienić złą władzę i sprawić, by w Polsce żyło się lepiej – oświadczyli w środę politycy KO.
Na konferencji prasowej w środę sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński, rzecznik partii Jan Grabiec oraz szefowa sztabu KO Wioletta Paprocka-Ślusarska poinformowali, że złożyli w PKW zawiadomienie o utworzeniu koalicyjnego klubu wyborczego, w skład którego wejdą Platforma Obywatelska, Zieloni, Inicjatywa Polska oraz Nowoczesna.
“To pierwszy krok. W ciągu najbliższych dni chcemy także dokonać pełnego zatwierdzenia list wyborczych. W przyszłym tygodniu odbędzie się Zarząd Krajowy PO, odbędzie się Rada Krajowa PO – od przyszłego tygodnia będziemy gotowi, żeby zbierać podpisy pod listami kandydatów, aby jak najszybciej zarejestrować już konkretnych kandydatów w okręgach wyborczych” – powiedział Kierwiński.
Jak dodał, kampania jest krótka i “nie ma czasu do stracenia”. “Dlatego już dzisiaj, pierwszego możliwego dnia, składamy ten wniosek o utworzeniu komitetu. Jesteśmy przekonani, że 15 października ten komitet we wszystkich słupkach wyborczych będzie na pierwszym miejscu i to ten komitet zmieni rzeczywistość w Polsce i przywróci w Polsce normalność” – powiedział.
Grabiec wskazał, że “zaczyna się ostatnia prosta”. “Ten czas, w którym w kampanii wyborczej pokażemy, jak można zmienić złą władzę, jak można sprawić, że w Polsce będzie żyło się lepiej. Będzie o tym mówiło prawie 1000 kandydatów KO do Sejmu i Senatu. Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia kampanii, czekamy na formalne zatwierdzenie komitetu” – powiedział.
“Wiemy, po co idziemy, wiemy, jaki jest nasz cel. Przygotowujemy wszystkich do tego, żeby 15 października wszyscy, którzy chcą, żeby w Polsce żyło się lepiej, pojawili się przy urnach i zdecydowali o tej wielkiej zmianie – po to, żeby Polska odetchnęła, żeby Polacy poczuli się lepiej, poczuli się u siebie, poczuli się wielkim europejskim państwem, które ma silne wsparcie na zachodzie i któremu nie są straszne lęki ze wschodu” – oświadczył rzecznik PO
Paprocka-Ślusarska zapowiedziała, że kampania będzie “bardziej nowoczesna” i bardziej obecna w internecie. “Okres prekampanii się zakończył, przepracowaliśmy każdy dzień. I tak przepracujemy każdy dzień kampanii – jako sztab wyborczy, jako sztaby obywatelskie, jako kandydaci, osoby które nas wspierają i nam kibicują. Będziemy się widzieć na trasie, ale też przede wszystkim w internecie” – zapowiedziała szefowa sztabu KO.
Pierwszą czynnością wyborczą, przed którą stoją komitety, chcące wziąć udział w wyborach, jest zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego. Termin na złożenie takiego zawiadomienia upływa – zgodnie z kalendarzem wyborczym – 28 sierpnia.
Komitety wyborcze mogą tworzyć partie polityczne, koalicje partii i wyborcy. Jeżeli zawiadomienie spełnia warunki określone w Kodeksie wyborczym, PKW w terminie 3 dni od złożenia zawiadomienia, decyduje o jego przyjęciu. Jeżeli zawiadomienie ma wady, PKW wzywa pełnomocnika wyborczego do ich usunięcia w ciągu 3 dni. Jeśli w tym czasie wady nie zostaną usunięte, PKW odmawia przyjęcia zawiadomienia. Pełnomocnik wyborczy ma prawo złożyć do Sądu Najwyższego skargę na postanowienie PKW o odmowie przyjęcia zawiadomienia.
Od momentu zarejestrowania komitetu wyborczego może on rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów. Termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów mija 6 września.
Aby uczestniczyć w podziale mandatów do Sejmu, komitety wyborcze partii i komitety wyborcze wyborców muszą przekroczyć 5 proc. próg wyborczy w skali kraju; próg wyborczy dla komitetów wyborczych koalicji wynosi 8 proc.
Wybory parlamentarne odbędą się 15 października; Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.