To rewolucyjna zmiana. Od grudnia w Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie będą wykonywane znieczulenia zewnątrzoponowe do porodu, a to oznacza, że kobiety będą mogły rodzić ze znieczuleniem na życzenie. Ale… pod warunkiem, że będą miały na tyle dużo szczęścia, że w czasie ich porodu będzie przeszkolony ginekolog i anestezjolog, a ci dopiero zaczynają się szkolić. Na początek dwóch ginekologów i dwóch anestezjologów. Ta popularna metoda wykorzystywana przy porodach nie była dotąd praktykowana w szpitalu przy ulicy Szopena. Teraz ma się to zmienić. Klinika Ginekologii i Położnictwa w ostatnim czasie została gruntownie wyremontowana, a większy komfort dla kobiet ma do porodów właśnie w tym szpitalu zachęcić jeszcze więcej przyszłych matek. Od 1 grudnia 2024 do 30 czerwca 2025 roku potrwa program pilotażowy, a po tym czasie znieczulenie w szpitalu pozostanie, co więcej, ma być dostępne 7 dni w tygodniu.
Znieczulenie zewnątrzoponowe jest metodą analgezji, czyli łagodzenia bólu związanego
z porodem. Polega na nakłuciu skóry okolicy lędźwiowej kręgosłupa specjalną igłą, wprowadzeniu igły dalej omijając struktury kostne kręgosłupa do kanału kręgowego. Znajduje się w nim wiele struktur, między innymi przestrzeń zewnątrzoponowa. Dzięki umieszczeniu cienkiego cewnika w tym miejscu możliwe jest podawanie leków znieczulenia miejscowego, często razem z innymi lekami wzmagającymi ich działanie.
To uznany i skuteczny sposób znieczulania porodu
– Tego rodzaju znieczulenie, uznawane jest za „złoty standard” na świecie – tłumaczy prof. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w USK w Rzeszowie. – To uznany i skuteczny sposób znieczulania porodu. Jest stosunkowo bezpieczny i skuteczny. W przeciwieństwie do silnych leków przeciwbólowych podawanych dożylnie, które nie są tak skuteczne i mogą negatywnie oddziaływać na matkę i dziecko, znieczulenie zewnątrzoponowe ma niewielki wpływ na rodzącą i praktycznie żaden na dziecko.
Od 1 grudnia 2024 roku, lekarze z Klinik: Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w USK w Rzeszowie, przejdą specjalistyczne szkolenia, które odbędą się w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. W ich trakcie zapoznają się z procedurami i specyfikacją znieczulenia zewnątrzoponowego. Przeszkolone osoby będą mogły wykonywać tego typu procedury. Na początek ma być przeszkolonych dwóch ginekologów i dwóch anestezjologów. Oni w kolejnych miesiącach mają zająć się szkoleniem swoich kolegów już na miejscu w Rzeszowie, dzięki czemu od lipca 2025 roku w szpitalu przy ulicy Szopena znieczulenie zewnątrzoponowe ma być dostępne 7 dni w tygodniu.
Według danych sondażowych w Polsce, jedynie od 14 do 17 proc. placówek wykonuje tego typu procedury. Przede wszystkim ze względu na braki kadrowe i od lat ta sytuacja niewiele się poprawia.
Nawet 2/3 porodów odbywało się przez cesarskie cięcie
Na oddziale położniczym, który po remoncie został otwarty w marcu tego roku, jest dziesięć nowych sal: dziewięć dwułóżkowych i jedna sala jednołóżkowa. W pastelowych kolorach, z dekoracjami w kwiaty oraz z zestawem do pielęgnowania niemowląt. W każdej sali jest łazienka z prysznicem. Ma to zapewnić intymność, która na takim oddziale jest wyjątkowo ważna. Sale dla pacjentek wyposażone są również w klimatyzację. W oknach zamontowane są elektrycznie sterowane rolety zewnętrzne, które mają możliwość regulacji i ochrony przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Sale wyposażone są w nowoczesny sprzęt medyczny; w każdej jest telewizor.
Trakt porodowy, czyli blok operacyjny składa się z trzech części: sali do cieć cesarskich, jednej sali do porodów rodzinnych i dwóch sal porodowych. Każda sala wyposażona jest w osobny węzeł sanitarny oraz posiada klimatyzację. Sala cięć cesarskich wykonana jest z nowoczesnych paneli ze stali nierdzewnej, a w pokoju przygotowania lekarzy zamontowano nowoczesną myjkę chirurgiczną, która ułatwi lekarzom profesjonalne i higieniczne przygotowanie się do zabiegu. Oddział patologii ciąży mieści jedenaście łóżek w dwu lub trzyosobowych salach, każda z nich ma łazienkę z prysznicem, klimatyzację i zamontowane elektryczne rolety okienne. W salach jest nowoczesny sprzęt medyczny i telewizor.
Przed remontem w szpitalu rodziło się około półtora tysiąca dzieci rocznie, a prawie 2/3 porodów odbywała się przez cesarskie cięcie. Od marca do listopada tego roku na oddziale świętowano urodziny około 700 dzieci. USK w Rzeszowie posiada 3 stopień referencyjności w zakresie położnictwa i neonatologii, co oznacza najwyższe standardy opieki nad noworodkami i ich mamami.