Rząd Donalda Tuska jest już w 100 proc. zamknięty, jeśli chodzi o ministrów – powiedział sekretarz generalny PO, poseł KO Marcin Kierwiński. Zaznaczył, że o tym, kto znajdzie się w rządzie będzie informował Tusk.
Poseł Kierwiński zapytany w poniedziałek w Radiu Zet o to czy skompletowany został już skład rządu Donalda Tuska, odpowiedział: “Tak, rząd pana premiera Donalda Tuska, jeżeli chodzi o konstrukcję ministrów jest w 100 proc. zamknięty, ale to pan premier będzie informował kto w tym gabinecie będzie”.
Kierwiński zapytany zaś kto będzie ministrem nauki, powiedział: “Z dużym prawdopodobieństwem ten resort będzie kierowany przez polityka Lewicy, mówiliśmy już o tym”.
Odniósł się też do stwierdzenia, że ministrem zdrowia ma być polityk KO. “Chętnie Koalicja Obywatelska weźmie odpowiedzialność za ten resort, też w kontekście wyzwań jakie stoją przed nami. To obszar kompletnie zapuszczony przez PiS” – zaznaczył sekretarz generalny PO. “To nie jest przypadek, że w ostatnich latach w Polsce umierało najwięcej Polaków od II wojny światowej. To jest efekt złych, nieudolnych rządów PiS” – ocenił.
“To jest trudna misja, ale pan premier Donald Tusk znalazł właściwego kandydata/właściwą kandydatkę” – wskazał Kierwiński. Pytany czy tą kandydatką jest Izabela Leszczyna, powtórzył: “To pan premier Donald Tusk będzie informował kto będzie wchodził w skład jego gabinetu. To jest naturalne. Tak zresztą umówiliśmy się z partnerami z koalicji”.
W poniedziałek o godz. 16.30 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się zaprzysiężenie rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Od tego momentu szef rządu będzie miał dwa tygodnie, by uzyskać wotum zaufania. Kilka dni temu Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w poniedziałek przedstawi skład rządu – Koalicję Polskich Spraw, a o terminie expose porozmawia z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią.
13 listopada prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Rady Ministrów, która do czasu powołania nowego rządu będzie nadal sprawować obowiązki, a następnie – zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami – desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera.
Prezydent powołuje Prezesa Rady Ministrów wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów i odbiera przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów. Zgodnie z konstytucją, w ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Konstytucja stanowi, że jeśli w pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm; kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
10 listopada doszło do parafowania umowy koalicyjnej przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołowni, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz współprzewodniczących Nowej Lewicy: Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia. Kandydatem koalicji na premiera jest Donald Tusk.