Kraków

32. Międzynarodowy Memoriał Władysława Bajorka w zapasach

krakow.pl / SŁ
Dodano: 02.11.2023
Fot. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Fot. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Share
Udostępnij

Już w najbliższą sobotę, 4 listopada około 300 młodych zapaśników będzie rywalizować w Małej Hali TAURON Areny Kraków w 32. Memoriale Władysława Bajorka. Ten atrakcyjny i ceniony turniej w zapasach w stylu klasycznym, organizowany dla uczczenia pamięci legendarnego krakowskiego zawodnika, od lat jest uznawany za kuźnię talentów.

Uroczyste otwarcie 32. Memoriału Władysława Bajorka zaplanowane jest na godz. 10.00. O godz. 10.40 rozpoczną się walki eliminacyjne, które potrwają do godz. 14.00. O godz. 15.30 ruszą walki półfinałowe i finałowe. Ceremonia dekoracji najlepszych zawodników, wręczenia nagród i oficjalnego zakończenia turnieju przewidziana jest na godz. 18.00.

W tym roku jest szansa na poprawienie rekordu frekwencji – zgłoszonych jest około 300 młodych adeptów tej olimpijskiej dyscypliny, a do pobicia jest liczba przeszło 260 walczących uczestników z 2019 roku. Na 5 matach zobaczymy zawodników z Polski i gości z zagranicy, w tym z Węgier, Niemiec, Ukrainy i Danii. Będą rywalizować w trzech kategoriach wiekowych: dzieci (roczniki 2012-2014), młodzików (roczniki 2009-2011) oraz kadetów (roczniki 2006-2008), odpowiednio w aż 10, 11 i 10 kategoriach wagowych. Nie zabraknie oczywiście licznej reprezentacji głównego organizatora turnieju – KS Bieżanowianka.

W sobotę, 4 listopada wszystkich zainteresowanych ciekawą rywalizacją zachęcamy do wizyty w Małej Hali TAURON Areny Kraków. Wstęp jest bezpłatny.

Honorowy patronat nad turniejem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, partnerem głównym wydarzenia jest Kraków, a partnerem Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Zapasy zaczęto uprawiać w istniejącej od 1925 roku Bieżanowiance w latach pięćdziesiątych, wtedy pojawił się tam z pokazami właśnie Władysław Bajorek. Nic więc dziwnego, że akurat ten klub postanowił zadbać o przywrócenie imprezie imienia tego znakomitego zawodnika i trenera należnej rangi, podejmując się organizacji Memoriału w 2016 roku i od tej pory z powodzeniem kontynuuje tradycję wraz z Małopolskim Okręgowym Związkiem Zapaśniczym, Polskim Związkiem Zapaśniczym i Dzielnicą XII. Do Małej Hali TAURON Areny Kraków impreza zawita po raz piąty. Od samego początku Bieżanowiankę w organizacji imprezy wspierają też Miasto Kraków i Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Historia turnieju sięga 1973 roku, kiedy to – tuż po śmierci Mistrza – zorganizowano pierwszą edycję w hali Wandy Kraków. Zawody zawsze były organizowane przez krakowskie środowisko zapaśnicze – m.in. na obiektach krakowskiej Korony, AWF Kraków, a także 125 metrów pod powierzchnią ziemi, w komorze „Warszawa” Kopalni Soli Wieliczka (1996 rok). W latach 80. i 90. ubiegłego stulecia Memoriał Władysława Bajorka był najbardziej prestiżową imprezą zapaśniczą w kraju. Brali w nim udział najwięksi polscy zapaśnicy, w tym dwukrotny mistrz olimpijski Andrzej Wroński, mistrzowie olimpijscy Ryszard Wolny i Włodzimierz Zawadzki oraz medaliści olimpijscy: Józef Tracz i Piotr Stępień. Aby rywalizować z najlepszymi, częstymi gośćmi Memoriału byli zawodnicy z zagranicy, dzięki czemu turnieje miały charakter międzynarodowy.

W 1999 roku zaprzestano ich organizowania i ta przerwa trwała aż do 2013 roku. Po piętnastu latach, 16 listopada 2013 roku turniej reaktywowała sekcja zapaśnicza Towarzystwa Sportowego Wisła. Zawody zorganizowano w hali głównej TS Wisła. Jednak nie udało się wówczas wprowadzić tej imprezy na stałe do kalendarza polskich zawodów zapaśniczych. Po kolejnej, tym razem trzyletniej przerwie, w 2016 roku organizacji Memoriału podjął się Klub Sportowy Bieżanowianka Kraków.

W 2020 roku KS Bieżanowianka zyskała nowoczesne Centrum Zapaśnicze. Za realizację tej inwestycji Gmina Miejska Kraków i Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zostały wyróżnione nagrodą drugiego stopnia w konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budowlanych Budowa Roku 2020 (Edycja XXXI) oraz drugim miejscem w konkursie o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza 2020, w kategorii ,,Architektura użyteczności publicznej”. Miasto Kraków wspiera klub i rozwój dyscypliny, a m.in. dzięki wspomnianej inwestycji w Bieżanowiance zapasy trenuje obecnie 170 zawodników. 

Władysław Bajorek (ur. 7 marca 1907 w Gorlicach, zm. 6 września 1973 w Krakowie), zwany „najsilniejszym człowiekiem Wisły”, był zapaśnikiem Wisły Kraków w stylu klasycznym. Barwy „Białej Gwiazdy” reprezentował w latach 1926-1955, z przerwą na czas wojny. Podczas kariery zawodniczej walczył również w barwach RKS Legii Kraków i Związkowca. Wygrał 230 spośród 247 stoczonych walk, zaś na arenie międzynarodowej 21 spośród 39. W 1927 roku na mistrzostwach Europy w Pradze zajął czwarte miejsce, odnosząc trzy zwycięstwa. Startował w mistrzostwach Europy w 1934 w Rzymie i 1937 roku w Tallinie.  Bajorek był 8 razy mistrzem Polski w wadze średniej i półciężkiej, zdobywał też inne trofea. Po zakończeniu kariery pełnił funkcję trenera krakowskiej Korony, a następnie kadry narodowej zapaśników. Prowadził także zawodników Garbarni i Wisły.

Memoriał Władysława Bajorka to nie jedyna impreza zapaśnicza, która zawitała do Małej Hali TAURON Areny Kraków. W 2019 roku Kraków był także Miastem Gospodarzem Mistrzostw Europy w Zapasach U-15 w obu stylach: klasycznym i wolnym, z udziałem ponad 700 zawodniczek i zawodników.

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy