Sport

French Open – Świątek: wciąż czuję stres, ale doświadczenie pomaga

Wojciech Kruk-Pielesiak/PAP
Dodano: 08.06.2024
Fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA
Fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA
Share
Udostępnij

“Wciąż czuję stres, ale doświadczenie pomaga” – powiedziała Iga Świątek po wygranej z włoską tenisistką Jasmine Paolini 6:2, 6:1 w finale French Open. To jej czwarty w karierze, a trzeci z rzędu triumf w Paryżu. W Wielkim Szlemie wygrała też US Open 2022.

“To nie jest tak, że skoro w finale Wielkiego Szlema grałam już piąty raz, to nie czuję stresu. Wciąż czuję stres, ale doświadczenie pomaga. Jeśli wcześniej zrobisz wszystko dobrze, to w kolejnych tego typu sytuacjach możesz to wykorzystać” – powiedziała na konferencji prasowej Świątek, która nigdy nie przegrała wielkoszlemowego finału.

Trzeci z rzędu tytuł w Paryżu wywalczyła po trwającym 68 minut finale, w którym tylko na początku walka była wyrównana.

“Dałam z siebie sto procent. Jestem zadowolona z tego co zrobiłam. Ten mecz był największym wyzwaniem w mojej karierze. Iga ma 23 lata i wygrała tu już cztery razy. To nie jest normalne, to jest coś nieprawdopodobnego” – podkreśliła mająca polskie korzenie Paolini.

W sięgającej 1968 roku erze open tenisa, gdy dopuszczono do startów zarówno amatorów, jak i zawodowców, 23-letnia Polka jest dopiero trzecią tenisistką, która zwyciężyła w Paryżu trzy razy z rzędu. W latach 1990-92 dokonała tego pochodząca z byłej Jugosławii Monica Seles, a Belgijka Justine Henin taką serię odnotowała między 2005 a 2007 rokiem.

W poniedziałkowym notowaniu rankingu Świątek umocni się na prowadzeniu. Paolini awansuje na najwyższą w karierze siódmą pozycję.

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy