Reklama

Kultura

“Dzieci Hioba”. W Siemaszkowej premiera na otwarcie Muzeum Ulmów

Anna Matusz - Gap
Dodano: 15.03.2016
25559_hiob_1
Share
Udostępnij
Spektakl dotyczy narodu żydowskiego, jednak doszukać się można także fragmentów o holokauście każdego z nas. Dotyczy on wszystkich zamordowanych, gnębionych, uciśnionych, każdego narodu i każdej rasy – powiedział podczas konferencji prasowej Sławomir Gaudyn, reżyser spektaklu "Dzieci Hioba. Wiek XX".
 
Tekst spektaklu oparty jest na poemacie Icchaka Kacenelsona – „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie” oraz zawiera cytat ze Starego Testamentu. Poemat powstał w obozie zagłady w Vittel we Francji, gdzie autor był więziony przez ponad dziesięć miesięcy. Skończony rękopis z pomocą zaprzyjaźnionej więźniarki Miriam Novitch zakopał koło pnia obozowej sosny.
 
Niedługo potem poeta został deportowany do obozu w Drancy, następnie do Oświęcimia, gdzie zginął w komorze gazowej. Zaledwie pięć miesięcy po deportacji Icchaka Kacenelsona więźniowie obozu w Vittel zostali wyzwoleni przez aliantów, a przyjaciółka poety wydobyła z ziemi butelki z ich cenną zawartością. Ocalał poemat i dziennik Kacenelsona spisywany w obozie – wspomina reżyser spektaklu, Sławomir Gaudyn.
 
W związku z otwarciem Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, instytucje kultury działające na Podkarpaciu, otrzymały możliwość  zorganizowania przedsięwzięcia nawiązującego do tego wydarzeniem.
 
– Razem ze Sławomirem Gaudynem doszliśmy do wniosku, że warto byłoby stworzyć nie tylko jednorazowe przedstawienie, które będzie zakorzenione tylko w tym konkretnym wydarzeniu i nazwiskach, ale będzie odwoływało się do tematu, a zarazem go uniwersalizowało. Tak właśnie powstał pomysł na spektakl "Dzieci Hioba. Wiek XX", który wejdzie do naszego repertuaru – powiedział na wtorkowej konferencji prasowej Jan Nowara, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
 
Spektakl "Dzieci Hioba. Wiek XX" jest muzycznym przedstawieniem z dużą ilością piosenek, także tradycyjnych pieśni żydowskich, śpiewanych w języku polskim, ale także w języku Żydów – jidysz. Na przedstawienie najlepiej wybrać się w dniach 18-20 marca, ponieważ wtedy muzyka będzie grana na żywo.
 
– Kiedy rozmawialiśmy o konwencji tego przedstawienia, wiedzieliśmy, że będziemy tworzyć pewnego rodzaju przypowieść, posiadającą uniwersalny, poetycki wymiar. Nie chcieliśmy stworzyć przedstawienia, które będzie dokumentowało historię rodziny Ulmów – podkreślił na konferencji Jan Nowara.
 
– Jak powiedziała niegdyś Zofia Nałkowska „Ludzie, ludziom zgotował ten los”. My również przez ten spektakl chcieliśmy przestrzec przed tym, co może się wydarzyć, kiedy jeden człowiek wywyższa się ponad drugim – powiedział reżyser. Spektakl wypełniony żydowskimi pieśniami jest hołdem dla wszystkich zgładzonych, niezależnie od tego kim byli, kiedy żyli i kto dokonał ich zagłady. Nasze przedstawienie jest także hołdem dla tych, którzy poświęcali swoje życie, ratując innych w czasach terroru i szalejącej nienawiści. Takimi ludźmi byli właśnie Ulmowie – podsumowuje Gaudyn.
 
Scenariusz i reżyseria Sławomir Gaudyn
Scenografia i kostiumy Katarzyna Tanasiewicz-Trzyna 
Ruch sceniczny Dariusz Brojek 
Przygotowanie wokalne Dariusz Kot 
Obsada Małgorzata Pruchnik-Chołka, Michał Chołka, Marek Kępiński
 
W powstawaniu spektaklu wzięli udział muzycy:
Anna Siciak – skrzypce, Dariusz Kot – akordeon, Wojciech Jajuga – kontrabas
 
Sztuką "Dzieci Hioba" rzeszowski Teatr im. Wandy Siemaszkowej uczci otwarcie Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej. Sztuka zostanie wystawiona po raz pierwszy dzień po tym wydarzeniu – 18 marca. Spektakl na podstawie „Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie” Icchaka Kacenelsona, w przekładzie Jerzego Ficowskiego przywołuje pamięć o milionach ofiar holocaustu i jednocześnie jest pytaniem, czy zakład o Hioba zawarty między Bogiem a Szatanem tysiące lat temu, został rozwiązany i czy przypadkiem nie dotyczy w dalszym ciągu nas wszystkich… To także lekcja historii, którą twórcy polecają dorosłym i młodzieży. 

Premiera: 18 marca, godz. 19.00 i 19 marca, godz. 17.00, Szajna Galeria
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy