Reklama

Kultura

Buda Jarmarczna od piątku w Rzeszowie. Spektakle gratis!

Aneta Gieroń
Dodano: 03.07.2024
  • Natalia Sakowicz „ROMANS”. Fot. Bartek Warzecha
Natalia Sakowicz „ROMANS”. Fot. Bartek Warzecha
Share
Udostępnij

Trzy letnie, gorące wieczory wypełnione teatrem – od 5 do 7 lipca w Rzeszowie VII Festiwal Teatralny „Buda Jarmarczna” organizowany przez Teatr Przedmieście. Wydarzenie inspirowane sztuką Tadeusza Kantora, któremu bliska była sztuka jarmarczna, w 2015 roku wymyśliła Aneta Adamska-Szukała. Już za kilka dni w samym sercu Rzeszowa, w plenerze odbędzie się prawdziwe, uliczne widowisko, gdzie głośny śmiech zmiesza się ze smutkiem, a kuglarze zachwycą publikę. W programie: koncert piosenek, pantomima, performance i występy świetnych artystów z różnych zakątków Polski. Wstęp na spektakle jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc – tel. 667 714 730.

Tadeusz Kantor w młodości wspólnie z Wandą Baczyńską tłumaczył dramat liryczny „Buda jarmarczna” rosyjskiego poety Aleksandra Błoka.

Buda jarmarczna w samym sercu Rzeszowa

– To był bardzo ważny tekst na początku drogi twórczej Kantora, zapalnik przyszłych idei twórczych jednego z największych twórców teatru XX wieku – mówi Aneta Adamska-Szukała, założycielka Teatru Przedmieście. – Od tego dramatu zrodził się mój pomysł na festiwal „Buda jarmarczna”. Bardzo lubię tę ludyczną estetykę, zbliżoną do commedii dell’arte z charakterystycznymi postaciami Kolombiny, Pierrota, Arlekina i innych.

Festiwal teatralny „Buda Jarmarczna” odbędzie się tym roku już po raz siódmy. Potrwa trzy dni, od piątku do niedzieli 5-7 lipca. Miejscem festiwalu jest siedziba Teatru Przedmieście przy ul. Reformackiej w Rzeszowie. Spektakle prezentowane są tradycyjnie – pod dachem oraz na scenie plenerowej.

Elementem wiążącym festiwal jest twórczość Kantora stanowiąca inspirację i motywację do poszukiwań teatralno-plastycznych dla kolejnych pokoleń artystów.

– Nie koncentrujemy się na samej sztuce mistrza, raczej proponujemy spektakle w duchu występów wędrownych trup teatralnych, inspirowanych ludowością i sztuką jarmarczną, bliską Kantorowi. Co roku zapraszamy do udziału w tym przedsięwzięciu znakomitych twórców polskiej sceny niezależnej. Gościliśmy już m. in.: Teatr Witkacego z Zakopanego, Teatr Cinema, Teatr Nikoli,  Teatr A3, Teatr Brama, Teatr Pantomimy MIMO, Carlo Roselliego (Włochy), Ziutę Zającównę, Artiego Grabowskiego i wielu innych – wylicza Aneta Adamska-Szukała.

Tegoroczną „Budę jarmarczną” rozpocznie koncert „Występnych piosenek” w wykonaniu Teatru Przedmieście & Przyjaciele. Publiczność pod letnim niebem wysłucha 14 tekstów napisanych przez Anetę Adamską-Szukała i dwóch wierszy Krystyny Lenkowskiej. Za aranżacje i kompozycje odpowiada Jakub Adamski, na scenie wystąpią: Aneta Adamska-Szukała, Iwona Błądzińska oraz Miłosz Ruszała – vocal; Jakub Adamski – akordeon, vocal; Maciej Szukała – gitara; Mirosław Kiełbasa – klawisze; Jan Niezgoda – skrzypce; Szymon Tadla – cymbały/skrzypce; Łukasz Cycak – kontrabas.

W sobotę na tradycyjnej scenie teatralnej zaprezentuje się Natalia Sakowicz w przedstawieniu „Romans”. To monodram lalkowy opowiadający o toksycznej relacji, kwestiach związanych z poczuciem wewnętrznej pustki i osamotnienia, o trudach akceptacji swojego ciała oraz o problemie uzależnienia. Wykorzystano w nim środki wyrazu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki: teatru dramatycznego, teatru ożywionej formy czy tańca współczesnego. Aktorką oraz reżyserką przedstawienia jest Natalia Sakowicz – niezależna artystka, lalkarka, wykładowczyni białostockiej Akademii Teatralnej, członkini Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy, dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku (stypendium Młodzi Twórcy 2017 i 2019). Inne osoby zaangażowane w spektakl: tekst – Zuzanna Bojda, lalka – Olga Ryl-Krystianowska, muzyka – Maciej Cempura, ruch sceniczny – Iza Szostak, reżyseria świateł – Maciej Iwańczyk.

Także w sobotę, na scenie plenerowej zobaczymy Teatr Terminus A Quo i „Nową sztukę zakopiańską”. Spektakl opowiada o miłości dwojga ludzi z Podhala: Janicka i Haliny. Ona, Halina – nowoczesna dziewczyna, nie przebierająca w środkach by osiągnąć zamierzony cel, odpuszcza sobie miłość, odwraca się od ojczyzny, zapomina o polskiej tradycji znajdując przyszłość w amerykańskim stylu życia, w Stanach Zjednoczonych. On, Janicek – naiwny w swym uczuciu, wierzący w dawne ideały, romantyczną miłość a przede wszystkim wierny góralskiej tradycji, żyje nadal w kraju, w wielkiej rozterce po opuszczeniu go przez ukochaną Halinę.

Śpiewająca z Wilczkami i 85-letnia Helena Wilczek na scenie

W ostatnim dniu festiwalu na tradycyjnej scenie zobaczymy Teatr Przedmieście i „Śpiewającą z Wilczkami”. Wzruszający spektakl opowiadający historię życia i twórczości Heleny Wilczek, ostatniej żyjącej ze słynnej Kapeli Wilczków z Rakszawy, wsi o bogatych tradycjach włókienniczych, gdzie przenikają się elementy dawnej kultury Lasowiaków i Rzeszowiaków. Autorski spektakl Teatru Przedmieście, z czynnym udziałem 85-letniej bohaterki jest powrotem do czasów jej młodości i przełomowych wydarzeń życia, które wyznaczyły kolejne drogi jej losu. Ważnym elementem „Śpiewającej z Wilczkami” jest muzyka grana na żywo przez muzyków teatru, którzy na podstawie archiwalnych utworów odtworzą skład instrumentalny kapeli Antoniego Wilczka. Dzięki nagraniom, przyśpiewkom, a także zapisom oryginalnych pieśni w starych zeszytach próbujemy zachować pamięć odchodzącego już świata, który na naszych oczach powoli znika…

Fot. Bartek Cisek

Na pożegnanie „Budy jarmarcznej” zaplanowano zaś najnowszą propozycję Teatru Pantomimy “Mimo” – „Cafe Silencio”. Spektakl odbywający się w plenerze i przenoszący widzów do serca kawiarenki, która czasy świetności ma już za sobą. Jednak wciąż pojawiają się tam różni goście, każdy z własną historią i charakterem. W tym pozornie spokojnym miejscu widzowie będą mieli okazję obserwować szereg postaci: od mniej lub bardziej szczęśliwie zakochanych, przez zamyślonych artystów, aż po ludzi czynu w pośpiechu. Każdy z gości przynosi ze sobą unikalny bagaż emocji, oczekiwań i pragnień, tworząc tym samym niepowtarzalną atmosferę miejsca. W spektaklu pełnym subtelnych gestów i niewymuszonego humoru wszyscy czekają na coś lub kogoś – ale czy doczekają się także kelnera?

7. Festiwal Teatralny  BUDA JARMARCZNA
 

5 LIPCA

20.00 – Teatr Przedmieście& Przyjaciele „WYSTĘPNE PIOSENKI” – koncert/plener

6 LIPCA

18.00 – Natalia Sakowicz „ROMANS” / scena

20.00 – Teatr Terminus A Quo  „NOWA SZTUKA ZAKOPIAŃSKA” / plener

7 LIPCA

18.00 –  Teatr Przedmieście  „ŚPIEWAJĄCA Z WILCZKAMI” / scena

20.00 –  Teatr Pantomimy MIMO „CAFE SILENCIO” / plener

Festiwal dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów w ramach programu „Całoroczna działalność kulturalna”.

7 BUDA JARMARCZNA 2024 nowe logo
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy