Reklama

Ludzie

Izydor Izaak Rabi – jedyny noblista z Podkarpacia

Aneta Gieroń
Dodano: 27.07.2024
Izydor Izaak Rabi. Fot. Wikipedia
Izydor Izaak Rabi. Fot. Wikipedia
Share
Udostępnij

Rymanów, miasteczko z ponad 600-letnią historią, w którą wpisuje się 500 lat wspomnień o rymanowskich Żydach. Stąd pochodził wybitny fizyk, Izydor Izaak Rabi, jedyny noblisty, który urodził się na Podkarpaciu, w Rymanowie. Dzięki Izydorowi Izaakowi Rabi Rymanów pierwszy i ostatni raz gościł też na pierwszej stronie najważniejszej amerykańskiej gazety „The New York Times”, gdy ta w 1988 roku na czołówce umieściła informację o śmierci wybitnego fizyka urodzonego w małym mieście na Podkarpaciu.

Izydor Izaak Rabi urodził się 29 lipca 1898 r. w Rymanowie. Jego ojciec Dawid Rabi pochodził z małej wioski w okolicach Rymanowa. Matka Szejndla Jentel Taig była rymanowianką. Obydwoje wychowywali się w bardzo pobożnych chasydzkich rodzinach. 

– 4-letni Izydor Rabi i jego matka opuścili Rymanów w 1902 roku i z Hamburga wypłynęli do USA. Do Nowego Jorku dotarli 6 września. Jak wynika z karty pokładowej na Ellis Island w Nowym Jorku, Izydor miał wówczas 4 lata – opowiada Andrzej Potocki, dziennikarz i publicysta, autor licznych publikacji poświęconych podkarpackim Żydom.

Izydor Rabi na Uniwersytecie Columbia

Po ukończeniu college’u Izydor Rabi zapisał się na inżynierię i chemię w Cornell University,  gdzie otrzymał stypendium. Po studiach licencjackich zatrudnił się jako chemik w laboratorium, gdzie zajmował się analizą mleka matki oraz lakieru do mebli. 

– Za napisanie podręcznika dla szkoły w Brooklynie otrzymał stypendium uniwersyteckie i kontynuował studia magisterskie z chemii. Jednak w 1923 r. przeniósł się na Uniwersytetu Columbia, gdzie mógł studiować fizykę. Tam poznał Helen Newmark, z którą ożenił się 17 sierpnia 1926 r. i z tego związku miał dwie córki: Margaret i Nancy. W wieku 25 lat został wykładowcą w City College. Po opracowaniu doktoratu na Uniwersytecie Columbia w 1927 r. uzyskał stypendium na europejskie studia podyplomowe, gdzie wtedy prowadzono najważniejsze prace z dziedziny fizyki – dodaje Potocki.

W Europie spotkał się i współpracował z wybitnymi fizykami tamtych czasów. Pracował m.in. w Getyndze w instytucie profesora Arnolda Sommerfelda, w instytucie Nielsa Bohra w Kopenhadze, gdzie uzyskał zgodę na badania, na Uniwersytecie w Hamburgu w laboratorium Otto Sterna – tam też chodził na seminaria do Wolfganga Paulego, w instytucie Wernera Heisenberga w Lipsku. Słuchaczem wykładów w Lipsku był m.in. Robert Oppenheimer, jego późniejszy przyjaciel i współpracownik. Po wyjeździe Heisenberga do Ameryki Rabi wrócił do profesora Paulego w Zurychu. Prawdopodobnie największy wpływ na rozwój naukowy doktora Rabiego wywarł Otto Stern, który zdobył nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki rok wcześniej niż on i to właśnie o niego upomniał się w Komitecie Noblowskim.

– Kiedy skończyło się stypendium, Izydor Rabi wrócił do Ameryki. W kwietniu 1929 r. z polecenia Heisenberga dostał pracę wykładowcy w Uniwersytecie Columbia. Był pierwszym Żydem na wydziale fizyki Uniwersytetu Columbia, który awansował z wykładowcy na profesora nadzwyczajnego. W 1964 r. został mianowany profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Columbia – mówi rzeszowski publicysta. 

Nagroda Nobla dla Izydora Rabiego

Kiedy Harold Urey, profesor Uniwersytetu Columbia, zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1934 r., dał Rabiemu połowę jej wartości, aby mógł kontynuować badania. W 1937 r. badania te doprowadziły go do wniosków w zakresie metody pozwalającej na mierzenie właściwości magnetycznych jąder atomowych, za którą w 1944 r. otrzymał Nagrodę Nobla. Jego praca umożliwiła dokładne pomiary niezbędne do opracowania zegara atomowego, lasera i diagnostycznego skanowania ludzkiego ciała za pomocą jądrowego rezonansu magnetycznego.

Gdy Komitet Noblowski zadzwonił do Rabiego już po wojnie, bo w czasie II wojny światowej nagród nie przyznawano i zaproponował wyróżnienie za 1943 rok, Rabi  absolutnie się nie zgodził, mówiąc, że ta należy się Otto Stern, a on może przyjąć za rok 1944. Tak też się stało.

Zaraz po II wojnie dr Rabi rozpoczął starania o kontrolowanie atomu, pracując najpierw z Oppenheimerem nad przygotowaniem Planu Barucha dla międzynarodowej kontroli energii atomowej. Dołączył do Enrico Fermiego, by sprzeciwić się kolejnemu krokowi w wyścigu zbrojeń, bombie wodorowej skonstruowanej przez m.in. dra Edwarda Tellera. Zastąpił Oppenheimera na czele Generalnego Komitetu Doradczego Komisji Energii Atomowej, a od 1952 r. był przewodniczącym Komitetu Doradczego ds. Nauki przy prezydencie Stanów Zjednoczonych Dwighcie Eisenhowerze. 

 5 lipca 1971 r. Izydor Izaak Rabi wraz z żoną odwiedzili miasto swojego urodzenia. On sam przeżył w tym mieście cztery lata i może nawet przez rok chodził do chederu. Zmarł 11 stycznia 1988 r.

Dzień później w najważniejszej gazecie USA The New York Times na pierwszej stronie ukazała się informacja o śmierci profesora Rabiego: „Isidor Isaac Rabi, pionier badający atom i główną siłę fizyki XX wieku, zmarł wczoraj w swoim domu na Riverside Drive po długiej chorobie. Miał 89 lat. W ten oto sposób przypieczętowano jego niepodważany wkład w rozwój nauki światowej – stwierdza Andrzej Potocki.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy