Reklama

Kraj

W Dzienniku Ustaw opublikowano obwieszczenia o wynikach wyborów parlamentarnych i referendum

Marcin Jabłoński, Katarzyna Krzykowska/PAP
Dodano: 18.10.2023
Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Share
Udostępnij

W Dzienniku Ustaw opublikowano w środę wieczorem obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej o wynikach wyborów do Sejmu i Senatu oraz o wynikach głosowania i wyniku referendum. Wybory i referendum odbyły się w ostatnią niedzielę – 15 października.


Publikacja obwieszczeń w Dzienniku Ustaw otwiera terminy do wnoszenia protestów w sprawach tych głosowań do Sądu Najwyższego.

Protesty przeciwko ważności wyborów do Sejmu i Senatu, a także przeciwko ważności referendum, wnosi się bowiem na piśmie do SN w terminie 7 dni od ogłoszenia tych wyników przez PKW w Dzienniku Ustaw.

Sąd Najwyższy uchwałę w sprawie ważności wyborów do Sejmu i Senatu wydaje po rozpatrzeniu wszystkich protestów nie później niż 90 dniu po dniu wyborów. Natomiast uchwała w sprawie ważności referendum jest wydawana przez SN po rozpatrzeniu wszystkich protestów nie później niż w 60. dniu od ogłoszenia wyniku referendum.

We wtorek Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. W wyborach do Sejmu PiS uzyskało 35,38 proc. głosów, KO – 30,70 proc., Trzecia Droga – 14,40 proc., Nowa Lewica – 8,61 proc., Konfederacja – 7,16 proc. PiS w wyborach do Sejmu zdobyło 194 mandaty, KO – 157; Trzecia Droga – 65; Nowa Lewica – 26; Konfederacja – 18.

PKW podała we wtorek również oficjalne wyniki referendum ogólnokrajowego. Frekwencja w referendum wyniosła 40,91 proc.; jego wyniki nie są więc wiążące.

Na pytanie 1. “Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki”, odpowiedzi “nie” udzieliło – 96,49 proc. głosujących. Na pytanie 2. “Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?”, odpowiedzi “nie” udzieliło – 94,61 proc. głosujących. Na pytanie 3. “Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?”, odpowiedzi “nie” udzieliło – 96,04 proc. głosujących. Na pytanie 4. “Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?”, odpowiedzi “nie” udzieliło – 96,79 proc.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy