Reklama

Kraj

Sz. Hołownia: w pierwszej możliwej godzinie Sejm przystąpi do głosowania nad tzw. drugim krokiem, czyli rządem Donalda Tuska

PAP
Dodano: 24.11.2023
Fot. PAP/Artur Reszko
Fot. PAP/Artur Reszko
Share
Udostępnij

W pierwszej możliwej godzinie Sejm przystąpi do głosowania nad tzw. drugim krokiem, czyli rządem Donalda Tuska – powiedział w piątek w Białymstoku marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Jak ocenił, rząd Tuska może być gotowy do powołania przez prezydenta 11 grudnia wieczorem lub 12 grudnia w ciągu dnia.

Hołownia podkreślił podczas konferencji prasowej, że nie zamknie pierwszego posiedzenia Sejmu (rozpoczętego 11 listopada) “dopóki z Sejmu nie wyjdzie rząd”.

“Zwoływanie, zamykanie i otwieranie kolejnego posiedzenia Sejmu to formalności, zawiadomienie wielu osób w państwie, konieczność dochowania terminów. My ten Sejm będziemy trzymać pod parą(…). Będziemy się spotykać co tydzień i będziemy gotowi, by premier Mateusz Morawiecki w dowolnym dniu, w ciągu 14 dni (od powołania, PAP), przyszedł i wygłosił expose” – powiedział marszałek Sejmu.

“Niezwłocznie po tym, jak przegłosujemy wotum zaufania – jak sądzę raczej jego brak – dla rządu Mateusza Morawieckiego, w pierwszej możliwej godzinie, w której będzie to możliwe, Sejm przystąpi do głosowania nad drugim krokiem, expose i rządem Donalda Tuska” – oświadczył Hołownia.

“Spodziewam się, że rząd (Tuska) wyjdzie z Sejmu 11 grudnia wieczorem, albo 12 grudnia w ciągu dnia, gotowy do powołania przez prezydenta” – powiedział marszałek Sejmu.

Prezydent powołuje Prezesa Rady Ministrów wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów i odbiera przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów.

Zgodnie z konstytucją, w ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Konstytucja stanowi, że jeśli w pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu, inicjatywę przejmuje Sejm. Kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera i członków rządu większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Następnie prezydent powołuje tak wybrany rząd i odbiera od niego przysięgę.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy