Reklama

Kraj

Rząd przyjął uchwałę ws. projektu zmian traktatów przedstawionego w PE; wyraził “stanowczy sprzeciw” wobec tych propozycji

Wiktoria Nicałek / PAP
Dodano: 21.11.2023
Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK
Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK
Share
Udostępnij

Rada Ministrów wyraża stanowczy sprzeciw wobec przedstawionego przez Komisję Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego projektu zmian traktatów UE; zobowiązuje także premiera oraz wszystkich ministrów do sprzeciwienia się tym propozycjom w przypadku ich przyjęcia przez PE – głosi przyjęta we wtorek przez rząd uchwała.

Rząd przyjął we wtorek uchwałę w sprawie projektu zmian traktatów przedstawionego w Parlamencie Europejskim. Rada Ministrów wyraża w niej “stanowczy sprzeciw wobec przedstawionego przez Komisję Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego projektu zmian traktatów UE”.

“Projekt ten w radykalny sposób ograniczając zastosowanie zasady jednomyślności w Radzie, a ponadto dążąc do ograniczenia kompetencji państw członkowskich w strategicznych obszarach funkcjonowania państwa, zasadniczo redukuje suwerenność Rzeczypospolitej Polskiej – do tego stopnia, że w razie przyjęcia tego projektu, suwerenność ta stałaby się w praktyce całkowitą fikcją” – podkreśla rząd w uchwale.

W uchwale oceniono, że “zawarte w nim propozycje prowadzą do pozbawienia Rzeczypospolitej Polskiej możliwości samodzielnego podejmowania istotnych decyzji w zakresie polityki zagranicznej, obronności, ochrony granic, bezpieczeństwa (w tym bezpieczeństwa energetycznego), spraw wewnętrznych, wymiaru sprawiedliwości, polityki społecznej, polityki gospodarczej, polityki podatkowej i w innych obszarach istotnych z punktu widzenia interesów państwa”.

“Przyjęcie tych propozycji naruszałoby Konstytucję RP, w szczególności będąc sprzeczne z zasadą zwierzchniej władzy narodu, wyrażoną w art. 4 Konstytucji RP” – zapisano w uchwale.

Ponadto – zaznaczono – “przyjęcie rozwiązań usuwających fundamentalną w prawie międzynarodowym zasadę jednomyślności przy przyszłych zmianach traktatowych, byłoby wprost sprzeczne z art. 90 Konstytucji RP i pozwalałoby wiązać Polskę umową międzynarodową bez jej zgody, z obejściem konstytucyjnych wymogów ratyfikacji i bez żadnej zgody organów konstytucyjnych organów RP”.

Wskazano, że Rada Ministrów podkreśla zdecydowane poparcie dla obecności Polski w Unii Europejskiej, która jest sojuszem współpracujących ze sobą, równych, wolnych i suwerennych państw. “Rzeczpospolita Polska podpisując Traktat Akcesyjny wyraziła wolę uczestnictwa w tym sojuszu na takich właśnie zasadach” – zaznaczono.

“Równocześnie Rada Ministrów wskazuje, że proponowane obecnie zmiany dotyczące instytucji Unii Europejskiej, sposobu podejmowania przez nie decyzji oraz procedur zmian traktatów, które ograniczają rolę państw członkowskich, w połączeniu ze zmianami dotyczącymi kompetencji przyznanych, zmierzają do centralizacji Unii Europejskiej, niezgodnie z założeniami jej traktatów założycielskich i stanowią zaprzeczenie celów, dla których większość państw członkowskich do niej przystąpiła” – czytamy w uchwale.

Zawarto w niej także ocenę, że “nie sposób nie dostrzec, że w swej istocie proponowane rozwiązania nie służą lepszej współpracy między wszystkimi członkami Unii Europejskiej, lecz realizacji interesów jej dwóch największych państw członkowskich, które poprzez te zmiany będą mogły zwiększyć swoją dominację nad unijnymi procesami politycznymi i życiem gospodarczym w Europie”.

“Mając na względzie obowiązek strzeżenia suwerenności, stanowiący fundament prowadzonej polityki, Rada Ministrów zwraca się do posłów do Parlamentu Europejskiego, o wyrażenie sprzeciwu wobec zaproponowanych przez Komisję Spraw Konstytucyjnych zmian traktatów. Rada Ministrów zobowiązuje także Prezesa Rady Ministrów oraz wszystkich członków Rady Ministrów do sprzeciwienia się tym propozycjom w przypadku ich przyjęcia przez Parlament Europejski i przedłożenia ich Radzie lub Radzie Europejskiej” – głosi uchwała.

W poniedziałek do Sejmu wpłynął projekt uchwały, zgłoszony przez klub PiS, dotyczący “zatrzymania niebezpiecznych dla Rzeczypospolitej Polskiej zmian Traktatu o Unii Europejskiej oraz Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej”. We wtorek został mu nadany numer druku i projekt został skierowany do I czytania w Komisji do Spraw Unii Europejskiej.

We wtorek w Parlamencie Europejskim odbyła się debata nad sprawozdaniem Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) PE zalecającym zmianę unijnych Traktatów. Główna proponowana zmiana to eliminacja zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach. Głosowanie nad przyjęciem sprawozdania ma odbyć się w środę.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy