Reklama

Kraj

Prezes RARS: jesteśmy dobrze przygotowani, by w kryzysie szybko zapewniać bezpieczeństwo Polakom

Agata Zbieg/PAP
Dodano: 01.07.2023
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Share
Udostępnij

Pandemia całkowicie zmieniła nasz sposób funkcjonowania. Skuteczne i elastyczne procedury zorientowanie na cel sprawiają, że RARS może być wartościową częścią systemu bezpieczeństwa państwa. Jesteśmy dobrze przygotowani, by w kryzysie szybko zapewniać bezpieczeństwo Polakom – mówi PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.


1 lipca 2023 r. przestaje obowiązywać stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w Polsce w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Stan zagrożenia epidemicznego wprowadzono w Polsce 16 maja 2022 r. Wcześniej obowiązywał stan epidemii.

Od początku pandemii COVID-19 RARS brała udział w zwalczaniu i przeciwdziałaniu rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. Udostępniano głównie sprzęt OIT, który praktycznie w całości służba zdrowia pozyskała z rezerw, tj. respiratory, kardiomonitory, pompy infuzyjne, ssaki medyczne, łóżka szpitalne, wyspecjalizowane urządzenia ECMO.

Prezes RARS Michał Kuczmierowski podkreśla, że pandemia całkowicie zmieniła sposób funkcjonowania agencji. “Nie tylko charakter i wielkość posiadanych rezerw, ale również sposób funkcjonowania okazały się istotne w kryzysie. Dzisiaj widać, jak bardzo potrzebne były zmiany realizowane pod nadzorem kancelarii premiera” – stwierdził.

Podkreślił jednocześnie, że “skuteczne i elastyczne procedury, zorientowanie na cel i efekt sprawiają, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych może być wartościową częścią systemu bezpieczeństwa państwa”.

“Agencja cały czas się rozwija i dostosowuje do aktualnych potrzeb. Rozwiązania prawne, które sprawdziły się w kryzysie covidowym, wprowadziliśmy dwa lata temu na stałe do ustawy o rezerwach strategicznych. Dzięki temu możemy sprawnie i szybko działać. Skutecznie wspieraliśmy służbę zdrowia podczas pandemii, aktywnie działaliśmy podczas kryzysu na polsko-białoruskiej granicy, obecnie realizujemy m.in. politykę premiera Mateusza Morawieckiego wspierając Ukrainę walczącą z rosyjską agresją” – wskazał Kuczmierowski.

Prezes RARS zwrócił uwagę, że państwo musi być przygotowane na różne scenariusze, aby w kryzysie szybko i skutecznie zapewniać bezpieczeństwo Polsce i Polakom.

“Pod tym względem jesteśmy dobrze przygotowani. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że bez silnych instytucji zdolnych do koordynacji i przyjęcia ponadresortowej perspektywy, zapewnienie bezpieczeństwa byłoby niezwykle trudne. Dlatego tak ważna jest koordynacja działań na poziomie kancelarii premiera oraz współpraca wszystkich instytucji. Rezerwy są tylko częścią systemu gwarantującego bezpieczeństwo kraju” – zauważył.

Kuczmierowski poinformował, że RARS realizuje przyjęty przez Radę Ministrów Rządowy Program Rezerw Strategicznych, który zabezpiecza Polskę i Polaków na wypadek potencjalnych kryzysów.

“To dokument niejawny, który przygotowywany był przez różne, odpowiedzialne za bezpieczeństwo instytucje. Obecny obejmuje lata 2022-2026. Cały czas bazujemy na podstawowych instrumentach, czyli zasobach trzymanych na sytuacje kryzysowe, ale odpowiadamy nie tylko za ich udostępnienie, ale też za całą logistykę, koordynację i współpracę z innymi instytucjami. Bogatsi o ostatnie doświadczenia na bieżąco wyciągamy wnioski, by jak najlepiej zabezpieczyć kraj na wypadek różnych kryzysów” – podkreślił szef RARS.

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych dba o zapewnienie strategicznych rezerw produktów żywnościowych, medycznych i technicznych oraz zapasów paliw nie tylko w czasie pokoju, ale przede wszystkim na wypadek konfliktu zbrojnego, zagrożenia zdrowia publicznego, klęski żywiołowej lub innej sytuacji kryzysowej.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy