Reklama

Kraj

Podkarpackie: 16 nowych zakażeń legionellą

Agnieszka Lipska/PAP
Dodano: 27.08.2023
Fot. PAP/Tomasz Wojtasik
Fot. PAP/Tomasz Wojtasik
Share
Udostępnij

U kolejnych 16 hospitalizowanych pacjentów badania potwierdziły obecność bakterii Legionella, która wywołuje ostre zapalenie płuc – poinformował w niedzielę dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie Jaromir Ślączka. Zakażone legionellą są już 143 osoby.


Najwięcej osób zakażonych bakterią mieszka w Rzeszowie – 96 pacjentów oraz w powiecie rzeszowskim – 31. Ponadto cztery zakażenia ujawniono u mieszkańców powiatu dębickiego, u trzech z powiatu ropczycko-sędziszowskiego, dwóch z łańcuckiego i po jednym w powiatach: jasielskim, przeworskim, przemyskim, kolbuszowskim, niżańskim, stalowowolskim i w województwie lubelskim (powiat opolski).

Dotąd zmarło osiem osób z potwierdzonym zakażeniem legionellą, obciążonych chorobami współistniejącymi.

W piątek sanepid informował o 113 osobach hospitalizowanych, u których wykryto legionellę.

Wciąż nie wiadomo, co jest źródłem zakażenia.

Wyniki badań próbek, które zostały pobrane z miejskiego wodociągu oraz domów i mieszkań osób zakażonych, sanepid ma przedstawić w najbliższy poniedziałek.

Legioneloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.

Legionellą nie można się zarazić od człowieka, albo pijąc wodę, w której znajduje się bakteria. Do zakażenia dochodzi podczas wdychania aerozolu, który powstał ze skażonej wody.

W niedzielę Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie rozpoczęło płukanie sieci wodociągowej. W sobotę przeprowadzono dezynfekcję, wpuszczając do wody 20-krotnie większą dawkę chloru niż zwykle.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy