Reklama

Kraj

Lewica złożyła w PKW zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego

Aleksandra Rebelińska, Daria Kania / PAP
Dodano: 09.08.2023
Fot. PAP/Rafał Guz
Fot. PAP/Rafał Guz
Share
Udostępnij

Lewica złożyła w środę w Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego. Komitet będzie miał nazwę Nowa Lewica. Pełnomocniczką wyborczą została posłanka Marcelina Zawisza, a pełnomocniczką finansową – Ewa Araźna.

Złożenie w środę w PKW zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego zapowiedział rano współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

“Czekamy na rejestrację komitetu. Mamy nadzieję, że będzie ona szybka, żebyśmy mogli podjąć kolejne działania kampanijne i zbiórkę podpisów w okręgach” – mówiła po południu na konferencji przed PKW posłanka Lewicy Marcelina Zawisza, która będzie też pełnomocniczką wyborczą komitetu.

Posłanka Joanna Scheuring-Wiegus zapewniła, że Lewica jest przygotowana do kampanii wyborczej: organizacyjnie, finansowo, marketingowo. “Na pewno będzie to kampania, która pokaże, że Lewica jest jedyną gwarancją ważnych kwestii, jak świeckie państwo, prawa kobiet, usługi publiczne, mieszkalnictwo” – zaznaczyła.

Zapowiedziała też, że w sobotę 19 sierpnia Lewica zorganizuje konwencję podsumowującą działalność w ostatnich 4 latach. “Będziemy – jak rozpędzony pociąg w kampanii wyborczej pędzić do zwycięstwa” – dodała.

Pierwszą czynnością wyborczą, przed którą stoją komitety, chcące wziąć udział w wyborach, jest zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego. Termin na złożenie takiego zawiadomienia upływa – zgodnie z kalendarzem wyborczym – 28 sierpnia.

Komitety wyborcze mogą tworzyć partie polityczne, koalicje partii i wyborcy. Jeżeli zawiadomienie spełnia warunki określone w Kodeksie wyborczym, PKW w terminie 3 dni od złożenia zawiadomienia, decyduje o jego przyjęciu. Jeżeli zawiadomienie ma wady, PKW wzywa pełnomocnika wyborczego do ich usunięcia w ciągu 3 dni. Jeśli w tym czasie wady nie zostaną usunięte, PKW odmawia przyjęcia zawiadomienia. Pełnomocnik wyborczy ma prawo złożyć do Sądu Najwyższego skargę na postanowienie PKW o odmowie przyjęcia zawiadomienia.

Od momentu zarejestrowania komitetu wyborczego może on rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów. Termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów mija 6 września.

Aby uczestniczyć w podziale mandatów do Sejmu, komitety wyborcze partii i komitety wyborcze wyborców muszą przekroczyć 5 proc. próg wyborczy w skali kraju; próg wyborczy dla komitetów wyborczych koalicji wynosi 8 proc.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października; Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy