Reklama

Kraj

Gembicka: 8 ustaw dla rolników, m.in. ustawa zapewniającą sprzedaż za cenę nie niższą niż koszty produkcji

PAP
Dodano: 01.12.2023
Fot. PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak
Share
Udostępnij

Minister rolnictwa i rozwoju Anna Gembicka z posłem Kukiz’15 Jarosławem Sachajko przedstawili w piątek 8 projektów ustaw, mających wspomóc polskie rolnictwo. Jest to m.in. tzw. ustawa hiszpańska, która ma zapewnić sprzedaż produktów rolnych za cenę nie niższą niż koszty produkcji.


Minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka wraz z posłem Kukiz’15 Jarosławem Sachajko przedstawili w piątek na konferencji prasowej założenia ośmiu projektów ustaw, celowanych do środowiska rolniczego. Jak zaznaczyła szefowa resortu rolnictwa, mają być one przekazane podczas spotkania z organizacjami rolniczymi i branżowymi, które jest zaplanowane na poniedziałek.

Minister przedstawiła tzw. program Lokalna Półka, który tego samego dnia był prezentowany również na konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim. Wyjaśniła, że supermarkety będą musiały kupować od lokalnych dostawców, “dwie trzecie produktów określonej kategorii: to będzie pieczywo, owoce, warzywa, produkty mleczne, produkty mięsne”. “Z jednej strony skraca to ten łańcuch dostaw, z drugiej strony wzmacnia także pozycję rolnika w tym łańcuchu” – zaznaczyła Gembicka.

Kancelaria Premiera Rady Ministrów przekazała w piątek, że rząd chce zapewnić konsumentom łatwy dostęp do polskich, lokalnych produktów. “Dlatego proponujemy wprowadzenie +lokalnej półki+ w sklepach. To maksymalne skrócenie drogi transportowania produktów od pola do stołu. Dzięki temu pomijamy pośredników, a cały zysk trafi do polskiego rolnika” – podkreślono.

Jak poinformowano, projekt w tej sprawie zostanie przyjęty obiegowo po uwzględnieniu uwag technicznych.

Minister rolnictwa podczas konferencji poinformowała również o propozycji zmiany ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa. Ma ona zapewnić gwarancję rekompensat producentom rolnym będącym członkami spółdzielni za sprzedane spółdzielni produkty rolne, w przypadku, gdy podmiot skupujący te produkty od spółdzielni stał się niewypłacalny. “To jest jedno z takich rozwiązań, które ma na celu też wesprzeć spółdzielczość, bo tak jak podnosili rolnicy, którzy działają w różnego rodzaju spółdzielniach, tutaj oni nie do końca byli chronieni” – powiedziała szefowa MRiRW.

Przedstawiła także założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi, tzw. ustawie hiszpańskiej. Proponowane przepisy mają zapewnić rolnikom możliwość sprzedaży produktów za cenę nie niższa niż koszty produkcji. Minister wyjaśniła, że Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej będzie publikował roczne zestawienie kosztów produkcji produktów rolnych z podziałem terytorialnym.

Ostatnim z projektów ustawy przedstawiony przez Gembicką zakłada wypłatę rekompensat rolnikom za szkody wyrządzone przez łabędzie, gęsi lub żurawie w uprawach na gruntach ornych oraz kormorany na gruntach pod stawami rybnymi. Dodała, że – zgodnie z projektem – zostaną określone ryczałtowe stawki rekompensat w przeliczeniu na hektar powierzchni objętej szkodą (w przypadku łabędzi, gęsi lub żurawi) lub z uwzględnieniem liczby par lęgowych w koloniach oraz liczebności poza lęgowej w przypadku kormoranów.

Sachajko przedstawił założenia ustawy o zmianie ustawy o paszach. Podał, że w Polsce funkcjonuje dużo firm, które sprowadzają soję genetycznie modyfikowaną z zagranicy. “Wydajemy na tę soję ok. 6 mld zł i dobrze by było, żeby lwia część z tych pieniędzy została w kieszeniach rolników” – ocenił. Wskazał, że zgodnie z projektowanymi przepisami, które będą rozłożone na kilka lat, firmy paszowe “zmuszone będą do kupowania polskiego białka”. “Rolnicy będą mieli pewność, dzięki tej ustawie, że firmy paszowe kupią od nich to białko” – podał.

Poseł przekazał, że zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych rolników indywidualnych oraz zmianie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, związki zawodowe rolników oraz związki branżowe będą miały możliwość zgłaszania kandydatów na radców rolnych w polskich placówkach dyplomatycznych.

Kolejny przedstawiony przez Sachajko projekt, tj. ustawa o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, zakłada zmianę w przetwarzaniu konopi przemysłowych. Wyjaśnił, że obecnie rolnik może hodować konopie o zawartości THC (Tetrahydrokannabinol – substancja psychoaktywna zawarta w konopiach – PAP) do 0,3 proc. i “nie jest za to karany, ale jak już z tych konopi zrobi jakiś wyciąg czy herbatkę, to już tam nie może być w ogóle THC”.

Według projektowanych przepisów, “jeżeli rolnik produkuje i nie ma więcej niż 0,3 proc. THC, to może to również przetwarzać i sprzedawać i nie musi żadnego urzędnika prosić zgodę na to” – wyjaśnił poseł Kukiz’15.

Sachajko przedstawił także projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Projekt ten ma w sobie trzy rozwiązania, które zakładają dywersyfikację źródeł w dochodu rolnictwie poprzez łączenie pracy w rolnictwie z pracą na etacie (do 3/4) oraz zwiększenie skali pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez rolnika. Z kolei trzecie rozwiązanie zakłada wprowadzenie renty rolniczej w pełnej wysokości bez konieczności zaprzestawania działalności rolniczej, prowadzonej wspólnie ze współmałżonkiem emerytem.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy