Reklama

Kraj

Bp Lechowicz: armia polska jest synonimem stabilności i bezpieczeństwa

Magdalena Gronek / PAP
Dodano: 15.08.2023
Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański
Share
Udostępnij

Armia polska jest synonimem stabilności i bezpieczeństwa, a żołnierz uosobieniem wartości, za które jest w stanie oddać życie i służyć bezwarunkowo. Służba jest najpiękniejszą formą okazywania miłości ojczyźnie – powiedział biskup polowy WP Wiesław Lechowicz podczas mszy św. z okazji Święta Wojska Polskiego.

W Święto Wojska Polskiego i 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej “Cudem nad Wisłą”, bp Wiesław Lechowicz przewodniczył w Katedrze Polowej WP uroczystej mszy św. z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych – cywilnych i wojskowych: prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką, marszałek Sejmu Elżbiety Witek, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, generalicji na czele z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmundem Andrzejczakiem, korpusem dyplomatycznym, premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrami, m.in. obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem.

We mszy św. wzięli także udział wojskowi kapelani innych obrządków – jako goście.

W homilii bp Lechowicz podkreślił znaczenie zwycięstwa polskiego oręża podczas Bitwy Warszawskiej. “Gdyby 15 sierpnia 1920 r. (Józef) Piłsudski i (Maxime) Weygand w bitwie pod Warszawą nie zdołali powstrzymać triumfalnego pochodu armii sowieckiej, to nie tylko chrześcijaństwo doznałoby klęski, lecz i cała cywilizacja zachodnia znalazłaby się w niebezpieczeństwie” – podkreślił hierarcha.

Zwrócił uwagę, że – doceniając znaczenie tamtego zwycięstwa, w 1923 r., a zatem dokładnie 100 lat temu – ustanowiono dzień 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego. “Tego dnia społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wrogiem o całość i niepodległość Polski” – powiedział kaznodzieja.

Jako wzór służby bp Lechowicz wskazał podstawę Matki Bożej. “Służba Maryi nie zakończyło się z chwilą wniebowzięcia. Wstawia się za nami u Boga, objawia nam wolę Bożą i wyprasza potrzebne łaski, abyśmy cieszyli się zdrowiem duchowym i fizycznym, jeśli jest taka wola Boża. Dlatego tradycyjnie już żołnierze Wojska Polskiego zameldują się dzisiaj wieczorem na Jasnej Górze z wiarą w skuteczne wstawiennictwo Maryi, Hetmanki Żołnierza Polskiego” – powiedział hierarcha.

Przywołując scenę Zwiastowania Maryi, zwrócił także uwagę, że “Maryja niejako po żołniersku – prosto, jednoznacznie i dyspozycyjnie powiedziała: +Oto Ja, Służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego+”. “I z wami społeczeństwo polskie wiąże wielkie oczekiwania. I się nie zawodzi. Wysoko was ceni, obdarza zaufaniem” – powiedział biskup polowy WP.

Podkreślił, że “armia polska jest synonimem stabilności i bezpieczeństwa, a żołnierz – uosobieniem wartości, za które jest w stanie oddać życie i służyć bezwarunkowo”. “Dziękujemy wam dzisiaj za tego rodzaju służbę” – oświadczył bp Lechowicz. Zaznaczył, że żołnierska służba wymaga hartu duchu, wytrwałości i samozaparcia.

“Zwracam się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli o otoczenie modlitwą naszych żołnierzy i ich dowódców, aby skutecznie chronili pokój i suwerenność naszej ojczyzny. Z szacunkiem i uznaniem odnośmy się do ich ofiarnej i gotowej do najwyższych poświęceń służby. Wspierajmy tych, którzy decydują o jakości i wyposażeniu naszego wojska. Oby rosły szeregi szlachetnych i ofiarnych młodych i ideowych ludzi gotowych podjąć się żołnierskiej służby” – powiedział biskup polowy Wojska Polskiego.

Podkreślił, że “im silniejsza będzie biało-czerwona armia, tym silniejsza będzie również nasza biało-czerwona Rzeczpospolita”. “Idźmy po śladach wskazanych przez Maryję, drogą biało-czerwonej służby, z głębokim i niezachwianym przekonaniem, że służba jest najpiękniejszą formą okazywania miłości ojczyźnie i jednocześnie najpewniejszą drogą wiodącą do ojczyzny niebiańskiej” – wskazał bp Lechowicz.

Biskup polowy podziękował także wszystkim żołnierzom i pracownikom cywilnym Wojska Polskiego za służbę w duchu tych wartości, które wiążą się z przesłaniem biało-czerwonej flagi i biało-czerwonych sztandarów.

“W dniu waszego święta życzę wam, wraz z gronem kapelanów Wojska Polskiego, abyście znajdowali wiele satysfakcji ze służby dla pokoju i bezpieczeństwa naszej ojczyzny” – powiedział bp Lechowicz.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Radziecką w 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

Bitwa Warszawska rozpoczęła się 13 sierpnia 1920 r. 15 sierpnia natarcie polskich dywizji przyniosło duży sukces (odzyskany został Radzymin, Polacy wrócili na pozycje utracone przed dwoma dniami). W kolejnych dniach nadal jednak toczyły się intensywne walki. Straty strony polskiej wyniosły ok. 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych. Straty zadane Sowietom nie są znane. Przyjmuje się, że ok. 25 tys. żołnierzy Armii Czerwonej poległo lub zostało ciężko rannych, 60 tys. trafiło do polskiej niewoli.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy