Sztafeta wolności zrodziła Solidarność Walczącą w czerwcu 1982 r.; Solidarność Walczącą, czyli solidarność ludzi, którzy chcieli walczyć o niepodległą Rzeczpospolitą – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki do uczestników warszawskich obchodów 40. rocznicy powstania Solidarności Walczącej.
"Spotykamy się w bardzo szczególnym miejscu. To Muzeum Więźniów Represjonowanych w PRL i Żołnierzy Wyklętych – miejsce bardzo szczególne, miejsce, które naznaczone jest krwią, męczeństwem naszych bohaterów" – mówił Mateusz Morawiecki, w młodości również działacz Solidarności Walczącej (SW).
Zwrócił uwagę, że "to miejsce naznaczone jest męczeństwem, ale naznaczone jest też zwycięstwem". "Zwycięstwem, choć tego zwycięstwa, wolności nie mogli doświadczyć ci, którzy tu, w tych murach, jak ojciec pani Zofii – rotmistrz Witold Pilecki – dawali świadectwo wierności Polsce, wierności prawdzie i stawali w imieniu walki o niepodległość" – wyjaśnił.
"W tej sztafecie wolności, na drodze ku jej odzyskaniu pojawiła się Solidarność – wielki, wspaniały ruch, jeden z największych, jeśli nie największy ruch społeczny w historii świata, który dał nadzieję" – podkreślił premier. "Dał nadzieję Polsce, ale dał nadzieję także narodom Europy Wschodniej" – dodał.
Morawiecki przypomniał, że "jeszcze przed zjazdem Solidarności (…) Andrzej Kołodziej, nasz znakomity towarzysz broni i jeden z przywódców Solidarności Walczącej wręczył mi egzemplarz +Biuletynu Dolnośląskiego+ wydanego w sierpniu 1981 r.". "Tam wydrukowane zostało, przywiezione z Rosji, +Przesłanie do polskiej Solidarności+" – wspomniał.
"W odpowiedzi na tamto +Przesłanie+ I Zjazd Solidarności przyjął +Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej" – wyjaśnił.
Morawiecki podkreślił, że "ta sztafeta wolności zrodziła Solidarność Walczącą w czerwcu 1982 r.". "Solidarność Walczącą, czyli solidarność ludzi, którzy chcieli walczyć o niepodległą Rzeczpospolitą. Którzy nie godzili się na wydłużenie łańcucha oferowane przez komunistów; nie godzili się na zamianę kajdan żelaznych na aksamitne, tylko chcieli – wy chcieliście – wolnej Polski od samego początku" – powiedział premier.
Organizatorami dwudniowych obchodów 40. rocznicy powstania SW w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie są: Stowarzyszenie Solidarność Walcząca, Fundacja Wizja Rozwoju i Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna, a współorganizatorami: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.