Reklama

Dom

Wypisz, wymaluj nowoczesne wnętrze

Anna Olech
Dodano: 21.08.2013
6744_salon2013
Share
Udostępnij
Zamiast jaskrawych kolorów biało – czarne przestrzenie, które są doskonałym tłem dla detali, materiałów i faktur mebli, do tego proste geometryczne wzory i formy. To skrócony, ale sprawdzony przepis na urządzenie nowoczesnego wnętrza AD 2013. Trendy i tendencje na najbliższe sezony są zupełnie inne niż w ostatnich latach. I co ważne – dom czy też mieszkanie urządzone nowocześnie absolutnie nie są już chłodnymi i mało przytulnymi wnętrzami. To przestrzenie, w których aż chce się spędzać każdą wolną chwilę.
 
Mieszkania obecnie budowane nie przypominają już tych, które dominują na rynku wtórnym, czyli budowanych kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat temu. Dziś panują zupełnie inne tendencje architektoniczne w aranżowaniu przestrzeni użytkowych, przede wszystkim wnętrza są bardziej otwarte. Deweloperzy starają się spełnić oczekiwania potencjalnych klientów nie tylko w kwestii rozwiązań architektonicznych, ale również powierzchni. A że różni klienci mają różne potrzeby, więc i dostępne w ofercie mieszkania mają różne powierzchnie. Są więc lokale dostosowane do potrzeb jednej osoby, oraz mieszkania większe, tworzone z myślą o kilkuosobowych rodzinach.
 
Z badań rynku nieruchomości wynika, że najpopularniejsze są średniej wielkości mieszkania, o powierzchni do 45 mkw. Ale deweloperzy budują mieszkania w przedziale od 31 do 100 mkw, wśród nich są również dwupoziomowe. Lokale w nowoczesnym budownictwie inaczej się też aranżuje.
 
– Na pewno duże znaczenie ma typ pomieszczenia, inaczej bowiem projektuje się mieszkanie typu loft, poddasze użytkowe, mieszkanie w starej kamienicy a inaczej lokal w nowym budownictwie, gdzie technologia budowania daje więcej możliwości. Chodzi przede wszystkim o kwestię zamiany przeznaczenia pomieszczeń np. sypialni na kuchnię bądź łazienkę – wyjaśnia Magdalena Rapiej, właścicielka studia Mania Dekorowania w Rzeszowie.
 
– W budynkach starszych technologii napotykamy na problemy związane np. z doprowadzeniem wody, wentylacji do tych pomieszczeń czy odprowadzeniem ścieków.
 
Oczywiście charakter i styl pomieszczenia wybiera zawsze inwestor, ale architekt wnętrz zazwyczaj stara się zachować pewną spójność między mieszkaniem, a budynkiem, w którym ono się mieści. – Remontując wnętrza np. zabytkowej kamienicy staram się nakłonić klienta do spójności bryły i środka, tak aby zachować:  historię, styl i wspomnienia chociażby w dodatkach, by zapewnić poza estetyką, pewien pomost łączący przeszłość z przyszłością. Przy projektowaniu takie wnętrza trzeba traktować z należytym dla nich szacunkiem – dodaje projektantka.
 
Rewolucja trendów
 
Aranżacje wnętrz podlegają modzie. Kolorystyka, materiały wykończeniowe i ich faktury, detale, które ostatecznie decydują o charakterze wnętrz. Czasem są to zmiany nieznaczne, innym razem następuje całkowita rewolucja w dotychczasowych trendach. Tak właśnie jest w tym sezonie.
 
Projektantka Magdalena Rapiej: – Tendencje i trendy na rok 2013 różnią się znacznie od tych z lat ubiegłych. W miejsce jaskrawych kolorów, przeważać zaczęły układy monochromatyczne, proste geometryczne wzory i formy. Nowoczesne biało-czarne przestrzenie, na tle których zauważymy ważny detal, materiał, fakturę mebli. Kluczem do sukcesu jednolitych barw okazały się ich tekstury. Przykładem może być tutaj łączenie drewna naturalnego i surowego z polakierowanym, aby nadać smaku i luksusu.  
 
Słowne aranżacje

Ale sposobów na udekorowanie i urozmaicenie wnętrza jest mnóstwo, a ci, którzy wyznaczają trendy, mają wręcz nieograniczoną wyobraźnię, jeśli chodzi o nowe pomysły. W tym roku np. prawdziwym hitem we wnętrzach są litery, wzory z pismem oraz wszelkiego rodzaju teksty i nadruki, które mają zdobić ściany, sufity i podłogi. Wzory mogą stanowić pojedyncze znaki, słowa lub wersy, powierzchnie mogą być pokryte nadrukami w całości lub tylko częściowo.
 
Wspaniale prezentują się ręczne zdobienia ścian, a precyzyjniej zapisywanie ich rozmaitymi tekstami, albo, dla niezdecydowanych, pomalowanie ścian specjalną farbą i traktowanie ich jak dużych tablic, na których teksty mogą być raz po raz zmieniane. Są to dwie najczęściej spotykane opcje, które w nowoczesnym mieszkaniu mogą być taką wisienką na torcie. Taki sposób ozdobienia ściany, sufitu czy nawet podłogi jest nie tylko całkowitą nowinką aranżacyjną, ale będzie też niepowtarzalną ozdobą mieszkania lub domu. Wystarczy przecież stworzyć swój własny napis, hasło czy sentencję i już mamy coś, czego z pewnością nie powtórzy nikt inny. 
 
Mała przestrzeń to nie problem

Wszelkie detale i ozdoby wieńczą całe dzieło, nadają charakteru wnętrzom, ale najważniejsze w aranżacjach jest takie zaprojektowanie przestrzeni, by było ono funkcjonalne i wygodne. Trudniejsze w zaprojektowaniu są mieszkania o małej powierzchni, na której trzeba połączyć różne funkcje. Jednakże mieszkania kompaktowe są ciekawą alternatywą dla jeszcze niedawno popularnych kawalerek. Bywa, że są niewiele większe, ale dużo bardziej funkcjonalne.
 
– W takich aranżacjach zamiast dużej ilości mebli korzystniejsze będzie skondesnowanie zabudowy np. wszystko zamknięte za drzwiami przesuwnymi jasnej szafy. Wprowadza to uporządkowanie przestrzeni, uproszczenia, bez zbędnego rozbijania na drobiazgi, które robią w małym wnętrzu wrażenie bałaganu. Warto również wykorzystać drzwi przesuwne do pomieszczeń np. łazienki, które pozwalają one na oszczędność miejsca w miejscach newralgicznych.
 
Do łask wracają meble wielofunkcyjne, jak łóżka rozkładane,  „łóżka w szafie”, sofy rozkładane, biurka, sekretarzyki. Na szczęście od dawna projektuje się meble przeznaczone do niewielkich wnętrz: stoły-konsole, pasujące idealnie do wąskich korytarzy, kredensy z półkami i szufladami, meble na kółkach, które można wygodnie przesuwać. Są też wąskie szezlongi, sofy i japońskie materace (futony).
 
W małych łazienkach istotne jest, aby nie zmarnować żadnego kawałka przestrzeni. Narożna kabina i narożna toaleta, mała pralka i umywalka, dużo światła i lustra spowodują, że mała łazienka będzie wyglądać atrakcyjnie i spełni swoje funkcjonalne cele – tłumaczy Magdalena Rapiej.
 
Oszukaj oko
 
Nowoczesne mieszkania, nawet te niewielkie, można zaprojektować tak, by sprawiały wrażenie większych i przestronnych. Powiększanie domowej przestrzeni należy zacząć od pozbycia się ścianek działowych. Najbardziej popularne to otwarcie kuchni na salon, a stosując taką samą podłogę we wszystkich pomieszczeniach uzyskamy spójność pomieszczeń. 
 
Innym rozwiązaniem będzie wyznaczenie granic stref przez zamontowanie przesuwanej ściany, bądź popularnej ostatnio lekkiej ściany ażurowej. W łazience np. można zrezygnować z wanny, a tradycyjny prysznic zastąpić brodzikiem płaskim lub z płytek – z odpływem liniowym w podłodze lub ścianie, a zamiast kabiny zastosować szklaną ściankę bez drzwi. To rozwiązanie tzw. „walk-in” powoduje, że kabina jest prawie niewidoczna, a łazienka wydaje się większa.

Urządzając nieduże mieszkanie w nowoczesnym stylu warto zastosować jasne kolory i błyszczące powierzchnie: lakierowane na wysoki połysk meble, szkło, lustra. Wszystko, co daje wrażenie lekkości i odbija światło. – Czasami wystarczy optycznie powiększyć pomieszczenie przez dobór odpowiedniego koloru ścian i użycie refleksów światła, oraz wykorzystanie efektu iluzji przestrzeni, do którego jak mało które kolory nadają się biel i czerń. Kiedy aranżujemy przestrzeń w tej kolorystyce warto mieć świadomość trików jakie wywołuje to zestawienie kolorystyczne, a które w znaczny sposób może zaburzyć odbiór przestrzeni – wyjaśnia projektantka. 
 
Klasycznym, ale doskonale sprawdzającym się w nowoczesnych aranżacjach, motywem optycznego powiększania wnętrza są pasy. Ten wzór wprowadzi iluzję zarówno na powierzchni poziomej, jak też pionowej. Trzeba tylko uważać, ponieważ ten wzór może zarówno „poprawić”, jak i „zepsuć” nowoczesne wnętrze.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy