Reklama

Biznes

Pełzająca wojna cywilizacji w Europie. Debata BIZNESiSTYL.pl “Na Żywo”

Aneta Gieroń
Dodano: 18.11.2015
BiS debata - artykul 750x400px
Share
Udostępnij
Po piątkowych atakach terrorystycznych w Paryżu, za które odpowiedzialność wzięło Państwo Islamskie, Europejczycy coraz głośniej dyskutują o  zderzeniu cywilizacji świata chrześcijańskiego i muzułmańskiego, a przede wszystkim próbują uspokoić lęki, czy aby nie oglądamy początku końca  Europy opartej na demokratycznych wartościach?! Zabrzmi to szokująco, ale czy to, co zdarzyło się w Paryżu, nie jest w jakimś stopniu konsekwencją euroatlantyckich aspiracji do światowego uniwersalizmu i porażką narzucenia innym kulturom liberalnej demokracji i idei wolności sumienia?! O wojnie światów w ramach cyklu spotkań BIZNESiSTYL.pl „Na Żywo”, które 21 listopada ( sobota) o godzinie 14.00 odbędzie się w restauracji „Życie jest piękne”, Rynek 10 w Rzeszowie, dyskutować będą: prof. Piotr Kłodkowski, orientalista, były ambasador RP w Indiach, rektor Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, dyrektor Instytutu Badań nad Cywilizacjami WSIiZ w Rzeszowie oraz dr hab. Bartosz Wróblewski z Uniwersytetu Rzeszowskiego, historyk i politolog zajmujący się m.in. współczesnymi stosunkami politycznymi oraz działalnością mocarstw na Bliskim Wschodzie. Wstęp wolny. 
 
Od ponad trzech lat, co dwa miesiące zapraszamy wszystkich Państwa do dyskusji w ramach spotkań, jakie organizujemy pod szyldem BIZNESiSTYL.pl „Na Żywo”.
 
Tym razem będziemy rozmawiać o sytuacji społeczno – politycznej w Europie, o utracie poczucia bezpieczeństwa na Starym Kontynencie, a przede wszystkim o rewolucyjnych przemianach kulturowych, jakie w ostatnim czasie zachodzą w Europie. Nie sposób o tym milczeć, po tym, co zdarzyło się w piątek w stolicy Francji. Bezpieczna, dostatnia i wygodna codzienność, która dla większości Europejczyków dotychczas była oczywistością, staje się wspomnieniem. W Europie trwa wielkie starcie ideologiczne, a setki tysięcy uchodźców napływających na Stary Kontynent,  jeszcze ten konflikt zaostrzają. Jednocześnie, już chyba nikt nie ma złudzeń, że asymilacja muzułmanów  zakończyła się porażką. Znaczna ich część nie zamierza przestrzegać zasad obowiązujących w krajach Zachodu, które ich przyjęły, wsparły materialnie i często dały obywatelstwo. W naszym mniemaniu muzułmanie, którzy powinni byli się liberalizować i zeświecczać na modłę zachodnią, wręcz przeciwnie, zwracają się ku tradycji.  Tego w Europie Zachodniej niewielu się spodziewało. Dlaczego? Być może okazaliśmy się zbyt dużymi ignorantami.
 
Oriana Fallaci, znakomita włoska publicystka już kilka lat temu mówił: "Muzułmanie  wcale nie są Europejczykami. Nie wolno ich uważać za Europejczyków, przynajmniej w takim znaczeniu, w jakim nas nie można by traktować jako muzułmanów, gdybyśmy mieszkali w Maroku, Arabii Saudyjskiej czy Pakistanie, będąc tam zameldowani czy mając tamtejsze obywatelstwo. Obywatelstwo nie ma nic wspólnego z narodowością. By stać się Anglikiem, Francuzem, Niemcem, Hiszpanem, Włochem czy Polakiem, to znaczy stać się integralną częścią pewnych dziejów i pewnej kultury, trzeba czegoś więcej niż tylko kawałka papieru, na którym napisano: obywatel angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, włoski czy polski. Dlatego nawet ci, którzy mają obywatelstwo, są tylko i jedynie gośćmi, a w zasadzie uprzywilejowanymi najeźdźcami."
 
W debacie o pełzającej wojnie cywilizacji w Europie, nie sposób też odciąć się od  polityki międzynarodowej i decyzji światowych mocarstw, które miały swój udział w tym, co zdarzyło się w Paryżu. Bardzo ważne jest też, jak ostatnie wydarzenia z  Paryża wpłyną  na bieżącą politykę Unii Europejskiej, także Polski. 
 
Do dyskusji zaprosiliśmy osoby, które od  lat zajmują się tematami związanymi z różnicami kulturowymi między Zachodem a muzułmańskim Wschodem, stosunkami międzynarodowymi oraz sprawami Bliskiego i Dalekiego Wschodu, prof. Piotra Kłodkowskiego oraz dr hab. Bartosza Wróblewskiego. Spotkanie w samym sercu Rzeszowa, w restauracji „Życie jest piękne”, Rynek 10.
 
Po spotkaniu relacja słowno-fotograficzna na portalu BIZNESiSTYL.pl oraz na łamach magazynu VIP Biznes&Styl.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy