Reklama

Biznes

Prezydent Konrad Fijołek z wotum zaufania, ale łatwo nie było

Aneta Gieroń, PAP
Dodano: 25.06.2024
Konrad Fijołek. Fot. Darek Delmanowicz/PAP
Konrad Fijołek. Fot. Darek Delmanowicz/PAP
Share
Udostępnij

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa uzyskał wotum zaufania i absolutorium za rok 2023. Za wotum zagłosowali radni Koalicji Obywatelskiej i Rozwoju Rzeszowa oraz dwójka radnych niezależnych. W sumie 14 osób, w liczącej 25 członków Radzie Miasta. Przeciw byli wszyscy radni z Prawa i Sprawiedliwości oraz Jacek Strojny z Razem dla Rzeszowa. Dwójka radnych z Razem dla Rzeszowa – Michał Wróbel i Elżbieta Niedzielska zagłosowali za wotum, zaś od głosu wstrzymał się Rafał Kulig też z RdR, gdzie nie było dyscypliny głosowania.

Dziękuję  za wyrozumiałość, udzielenie wotum zaufania i absolutorium – mówił Konrad Fijołek. – Postaramy się większość trosk i obaw rozwiać, problemy rozwiązywać razem.

Głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu poprzedziła prawie sześciogodzinna dyskusja na temat raportu o stanie miasta i trochę krótsza za wykonanie ubiegłorocznego budżetu.

Waldemar Szumny krytycznie o stanie miasta

— W raporcie zabrakło konkretów, dotyczących tego, jak komunikacja ma być usprawniona. Od kiedy będą punktualniejsze autobusy, mniejsze korki, tańsze bilety, zintegrowany bilet. Chodzi o to, żebyśmy się nie zakorkowali już za amen – mówił Waldemar Szumny z PiS, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

— Prezydent wskazał w raporcie jak dynamicznie, odważnie i innowacyjnie rozwija się nasze miasto –przekonywał Witold Walawender, szef Rozwoju Rzeszowa. — W trudnych czasach wielokrotnie sprawdzał każdą złotówkę, na co można ją przeznaczyć i zawsze z myślą o mieszkańcach.

— Mieliśmy nasze „pięć minut”, prezydent je wykorzystał i skutecznie wypromował Rzeszów – mówił Andrzej Dec, przewodniczący klubu KO.  Zadeklarował, że radni KO także zagłosują za udzieleniem prezydentowi wotum zaufania.

Jacek Strojny, szef klubu Razem dla Rzeszowa, krytycznie ocenił raport, ale dodał, że w jego klubie nie ma dyscypliny, więc radni sami zdecydują jak zagłosują.

Radni decydowali też o udzieleniu Konradowi Fijołkowi absolutorium.

Fijołek z wotum zaufania i absolutorium

– To był najtrudniejszy rok pod względem finansowym. Udało się je ustabilizować kosztem wielu trudnych i bolesnych decyzji – stwierdził Fijołek. Mówił m.in o podwyżkach cen biletów na komunikację miejską, o opłatach za parkowanie, podatkach od nieruchomości czy środków transportu.

Po znacznie krótszej i mniej burzliwej dyskusji jak przy wotum zaufania, za udzieleniem absolutorium prezydentowi Rzeszowa oraz przyjęciem sprawozdania z realizacji budżetu za ubiegły rok było 13 radnych. Z KO i RRz oraz Rafał Kulig z RdR, przeciw 9 radnych, wszyscy z PiS, troje wstrzymało się od głosu: Jacek Strojny, Elżbieta Niedzielska i Michał Wróbel, wszyscy z Razem dla Rzeszowa.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy