Reklama

Biznes

Konrad Fijołek zaprzysiężony na prezydenta Rzeszowa

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 08.05.2024
Zaprzysiężenie Konrada Fijołka na prezydenta Rzeszowa. Od lewej: Konrad Fijołek i Waldemar Szumny.                                       Fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszowa
Zaprzysiężenie Konrada Fijołka na prezydenta Rzeszowa. Od lewej: Konrad Fijołek i Waldemar Szumny. Fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszowa
Share
Udostępnij

We wtorek odbyło się pierwsze posiedzenie nowej Rady Miasta Rzeszowa, ślubowanie złożył też Konrad Fijołek, który w II turze wygrał wybory prezydenckie w Rzeszowie.

– Jesteśmy u progu reformy finansów samorządowych oraz nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Przed Rzeszowem czas wielkich szans oraz wyzwań. Poprzednia kadencja była czasem wielu rekordów, ale też wielu wydarzeń, które wcześniej nie miały miejsca. Mam tu na myśli: pandemię, wojnę, kryzys dochodów bieżących miasta, inflację, kryzys energetyczny. To były trudne uwarunkowania dla naszego samorządu, ale jednak udało się im sprostać – uruchomić proces stabilizacji finansów miasta i w konsekwencji wiele ważnych inwestycji, których skala była do tej pory niespotykana – mówił w dniu zaprzysiężenia Konrad Fijołek. Wśród największych inwestycji, które udało się rozpocząć wymienił m.in. Wisłokostradę, nowy stadion za prawie 200 mln zł czy połączenie Warszawskiej z Krakowską za około 300 mln zł.

Ta kadencja będzie egzaminem ze współpracy

– Ale przed nami jeszcze większe wyzwania. Nie uda się nam ich zrobić bez współpracy. Ta kadencja będzie egzaminem właśnie ze współpracy. I chciałbym zadeklarować oraz podkreślić – z mojej strony i ze strony urzędu miasta, który reprezentuję, składam wolę współpracy ze wszystkimi. I do takiej współpracy zachęcam wszystkich – podkreślał Fijołek. Wskazał też, że funkcjonowanie miasta oprze na czterech filarach.

Pierwszy z nich to miasto inteligentne, mądrze używające nowoczesnych technologii do poprawy jakości życia mieszkańców. Drugi to miasto zielone, neutralne klimatycznie, które umiejętnie korzysta z odnawialnych źródeł energii. Miasto, w którym zieleń jest dostępna dla każdego mieszkańca nie dalej niż w odległości 10-minutowego spaceru.

Trzeci filar  związany jest ze wzmocnieniem odporności na kryzysy. Czwarty  to miasto włączające, zapraszające mieszkańców do współzarządzania, współkreowania, korzystające z ich wiedzy i doświadczenia.

Jakie zadania na najbliższych 5 lat

Wśród wyzwań nowej kadencji są m.in. nowa strategia rozwoju miasta, plan ogólny Rzeszowa, rewitalizacja, uchwała krajobrazowa, strategia budowy aglomeracji, plan zrównoważonej mobilności miejskiej czy wreszcie odbudowa obrony cywilnej.

– To tylko przykłady kilku strategicznych dokumentów, które w tej kadencji będziemy musieli przygotować, a które wyznaczą kierunki rozwoju naszego miasta może nawet na pokolenia. Przed nami także wyzwania inwestycyjne. Most na południu miasta, przeprawa przez tory, ul. Kwiatkowskiego. Przed nami także zadania związane z kulturą, takie jak Biblioteka Nova, rewitalizacja terenów kolejowych. Mocny akcent postawimy także w obszarze edukacji – wiele szkół czeka rozbudowa – mówił Konrad Fijołek.  

Kolejne związane są z rekreacją oraz podnoszeniem jakości życia i spędzania wolnego czasu. Będą inwestycje w tereny zielone – m.in. te wzdłuż Wisłoka  i na Kopcu Konfederatów Barskich.

 – Mam nadzieję, że reforma finansów publicznych – ustabilizowanie dochodów samorządów pozwoli nam, by realizować zadania „bliżej ludzi” – nakładki na drogach, nowe chodniki, oświetlenie, przejścia, domy kultury, domy seniora czy wzbogacenie oferty dla młodych – dodał prezydent Rzeszowa.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy