Reklama

Biznes

Jakie Podkarpacie w 2020 roku?! BIZNESiSTYL.pl “Na Żywo”

Aneta Gieroń
Dodano: 13.03.2015
BiS debata - artykul 750x400px
Share
Udostępnij
Podkarpacie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w latach 2014 – 2020 otrzyma ponad 2,1 mld euro. Pieniądze zostaną podzielone na dziesięć kieszeni tematycznych m.in.: Cyfrowe Podkarpacie, Czysta Energia i inne… i nie ma wątpliwości, że to ostatni tak duży zastrzyk unijnej gotówki dla Polski. Pytanie, jak wykorzystamy i zagospodarujemy gigantyczne pieniądze. Perspektywa finansowa  2007 – 2013 pokazała, że nie wszystkie zainwestowane pieniądze, pracują na siebie w kolejnych latach tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Jak będzie z rozwojem gospodarczym i infrastrukturalnym Podkarpacia do 2020 roku i dwa lata po rozliczeniu ostatniej perspektywy?! Na te pytania odpowiedzą Barbara Kuźniar – Jabłczyńska, dyrektor Wydziału Certyfikacji i Funduszy Europejskich w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim oraz Adam Hamryszczak, dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, goście naszej debaty, w ramach cyklu spotkań BIZNESiSTYL.pl „Na Żywo”, która 23 marca ( poniedziałek) o godzinie 17.00 odbędzie się w restauracji „Życie jest piękne”, Rynek 10 w Rzeszowie. Wstęp wolny. 

Od ponad trzech lat, co dwa miesiące zapraszamy wszystkich Państwa do dyskusji w ramach spotkań, jakie organizujemy pod szyldem BIZNESiSTYL.pl „Na Żywo”.
 
Tym razem będziemy rozmawiać o pieniądzach, choć to bardzo lakoniczne sformułowanie. O miliardach euro, jakie w najbliższych latach spłyną do naszego regionu w ramach nowej perspektywy finansowej 2014-2020. W teorii mamy szansę na skok cywilizacyjne, ale pod warunkiem, że pieniądze zostaną na tyle dobrze wykorzystane i zainwestowane, że po 2020 roku będą procentować w postaci dobrych wskaźników gospodarczych i społecznych. Mówiąc dosłownie, czy dzięki unijnej dotacji uda się nam zahamować emigrację młodego pokolenia, obniżyć bezrobocie, infrastrukturalnie zrewolucjonizować region, a gospodarkę uczynić wystarczająco innowacyjną. 
 
Plany wyglądają co najmniej dobrze. Wyznaczone przez Komisję Europejską cele tematyczne realizowane w ramach RPO 2014-2020 uporządkowane zostały w 10 osiach priorytetowych i tak na Konkurencyjną i Innowacyjną Gospodarką ma być 374 mln euro, Cyfrowe Podkarpacie – 81 mln euro, Czystą energię  – 253,7 mln euro, Ochronę środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego – 186,2 mln euro,  Infrastrukturę komunikacyjna – 406,4 mln euro, Spójność przestrzenną i społeczną – 217,8 mln euro,  Regionalny rynek pracy – 227,4 mln euro, Integrację społeczną – 169,1 mln euro, Jakość edukacji i kompetencji w regionie – 128,5 mln euro oraz Pomoc techniczną – 69,7 mln euro. W ramach tych pieniędzy, ogromna suma, bo aż 300 mln zł wykorzystana zostanie na Rzeszowski Obszar Funkcjonalny, czyli na stolicę regionu wraz z sąsiednimi miastami i gminami. 
 
Jakie będą efekty? Pokażą najbliższe lata.  Nie zapominajmy jednak, że z poprzedniej perspektywy finansowej do 2012 roku też mieliśmy mieć autostradę A4 przebiegającą przez całe Podkarpacie – do dziś jej nie mamy. Wiele inwestycji okazało się mało roztropnymi – budowanie basenów w każdej prawie gminie, lub organizowanie kosztownych szkoleń z rozwoju osobistego dla kobiet z niewielkich bieszczadzkich miejscowości, trudno bowiem nazwać dobrze zainwestowanymi pieniędzmi unijnymi.
 
Do dyskusji zaprosiliśmy osoby, które od  lat zajmują się tematami związanymi z unijnym finansowaniem, Barbarę Kuźniar – Jabłczyńską z Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Adama Hamryszczaka z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Spotkanie w samym sercu Rzeszowa, w restauracji „Życie jest piękne”, Rynek 10.
 
Po spotkaniu relacja słowno-fotograficzna na portalu BIZNESiSTYL.pl oraz na łamach magazynu VIP Biznes&Styl.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy