Reklama

Lifestyle

Co na śniadanie wielkanocne poleca autorka bloga “Raj dla podniebienia”

Angelika Fila
Dodano: 05.04.2020
38155_gl
Share
Udostępnij

Wielkanocne śniadanie to jedna z nielicznych chętnie przez nas kultywowanych polskich tradycji. Pomimo wielowiekowej historii tego święta, wielkanocne potrawy, które spożywamy podczas niedzielnego poranka,nie uległy dużej zmianie. Na stołach nadal króluje święconka, jajka, pasztet i sałatka jarzynowa.

12 dań na Boże Narodzenie, a na Wielkanoc?

Ze śniadaniem wielkanocnym w Polsce bywa różnie. W niektórych rodzinach kultywuje się tradycję spożywania podczas Wielkiej Niedzieli wyłącznie święconki. Czasem jednak różnice w poszczególnych potrawach zależą od regionów. – Zwłaszcza na Podkarpaciu śniadanie rozpoczyna się żurkiem. Zupę spożywa się jako pierwsze danie, a dopiero później je się pozostałe potrawy. W naszym regionie nie jest też bardzo popularny wielkanocny mazurek – mówi Renata Czelny-Kawa, autorka książki i bloga Raj dla podniebienia.

Żurek czy barszcz biały?

W niektórych regionach żurek obowiązkowo powinien być ugotowany na zakwasie żytnim i białej kiełbasie. – Jest on bogatszy w produkty. Ma dodatkowe składniki: czosnek, chrzan, grzyby, kiełbasę, zioła. Barszcz biały jest bardziej czysty, przygotowany na podstawowym zakwasie pszennym lub nawet na kwaśnym mleku. Przypomina bardziej zalewajkę, jest klarowny – informuje Renata Czelny-Kawa.

Większość osób mówi jednak, że żureki barszcz biały to te same potrawy. Różnica jest jednak znacząca.

Wielkanocna tradycja na przełomie wieków

Wielkanocne dania raczej nie ewoluowały. O ile na Boże Narodzenie tworzy się często coś nowego, tak na Wielkanoc pozostaje się przy tradycji. – Przynajmniej w mojej rodzinie nie zmieniło się zbyt dużo. Zazwyczaj na wielkanocnym stole króluje galaretka z kurczaka na zimno, sos tatarski, pasztet, jajka, sałatka jarzynowa, żurek, czasem jakieś pieczone mięso na obiad. Są to raczej stałe, tradycyjne dania – dodaje pisarka.

 Fot. Renata Czelny-Kawa, Raj dla podniebienia

Nowoczesna Wielkanoc

Do najciekawszych pomysłów możemy zaliczyć np. sałatkę wielkanocną w nowym wydaniu. – Wystarczy sałata, rzeżucha, jajko i do tego kasza jaglana, która bardzo ciekawie komponuje się z innymi składnikami, a do tego dobrze smakuje. Ciekawym pomysłem są też mini serniczki z ciecierzycy, na słono. Na to w formie przystawki kładziemy pokrojony śledzik. Otrzymujemy hummus z pieczonym twarogiem. Zapiekamy go w kokilkach, a na wierzch wystarczy posiekany w większe kawałki śledź, ozdobiony rzeżuchą. To coś nowego na bazie czegoś tradycyjnego – wymienia blogerka.

Propozycje dla dzieci

Jak wiadomo – dzieci bywają wybredne. Można więc spróbować umilić im wielkanocne śniadanie. – Wystarczy wielkanocny omlet z jajek. Po ułożeniu na talerzyku możnaudekorować go warzywami i koniecznie rzeżuchą w formie uśmiechniętej buźki, żeby dziecko chętniej sięgnęło po potrawę – proponuje Renata Czelny-Kawa.

Renata Czelny-Kawa to rodowita rzeszowianka. Od lat jednak mieszka w Krakowie i jest pasjonatką kuchni, fotografii i nowych smaków. Prowadzi swoją stronę kulinarną „Raj dla podniebienia”, gdzie dzieli się ze swoimi czytelnikami autorskimi przepisami. Specjalizuje się w pieczeniu serników, a niedawno wydała debiutancką książkę „Serniki słodkie i wytrawne”.

Renata Czelny-Kawa Fot. Renata Czelny-Kawa, Raj dla podniebienia

Autorskie przepisy Renaty Czelny-Kawa, autorki bloga Raj dla podniebienia

Wielkanocna tarta kokosowo-cytrynowa

Ciasto:

1 szklanka mąki pszennej (najlepiej tortowej)

100 g dobrego, zimnego masła

3 płaskie łyżki cukru pudru

Masa:

3 jajka

250 g śmietanki 36%

sok z 3 cytryn

2 łyżki wiórków kokosowych

80 g cukru pudru

Wykonanie:

Składniki na ciasto łączymy i zagniatamy szybko gładkie, sprężyste ciasto. Można opcjonalnie dodać 1 łyżkę zimnej wody. Formujemy kulę, owijamy folią i umieszczamy w lodówce do schłodzenia.

Schłodzonym ciastem wykładamy formę do tarty, nakłuwamy w wielu miejscach i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180C. Pieczemy ok. 15 min.

W czasie, gdy tarta nam się piecze, przygotowujemy masę cytrynowo-kokosową. Jajka wbijamy do misy miksera i dodajemy cukier. Miksujemy na puszystą masę.

Z cytryn wyciskamy sok, który cienką strużką wlewamy do masy jajecznej, cały czas miksując na średnich obrotach.

W osobnym naczyniu miksujemy zimną śmietankę, do której dodajemy wiórka kokosowe.

Masę jajeczno-cytrynową łączymy ze śmietanką. Całość można przemieszać łyżką lub zmiksować na najniższych obrotach.

Podpieczoną tartę wyciągamy z piekarnika i wylewamy na nią masę. Ponownie umieszczamy ciasto w piekarniku i pieczemy jeszcze przez 15-20 min do ścięcia się wierzchniej warstwy.

Tartę pozostawiamy do ostygnięcia.

Upieczone ciasto oprószamy cukrem pudrem i wiórkami kokosowymi.

 

 Fot. Renata Czelny-Kawa, Raj dla podniebienia

Tarta różana

Ciasto:

1 szklanka mąki pszennej + 1 płaska łyżka

100 g zimnego masła

2,5 łyżki cukru pudru

Masa różana:

2 duże jajka

200 g śmietanki 36%

100 g cukru pudru

4 łyżki wody różanej

ziarenka  z 1/3 laski wanilii

Wierzch ciasta:

wiórki kokosowe

płatki róż do dekoracji

Wykonanie:

Składniki na ciasto zagniatamy na gładkie ciasto. Formujemy kulę, zawiajmy w folię i umieszczamy w lodówce do schłodzenia na ok. 30min.

Składniki na masę różaną umieszczamy w misie miksera. Łączymy je, miksując na średnich obrotach.

Schłodzonym ciastem wylepiamy foremkę do tarty ( 23cm), ciasto nakłuwamy widelcem.

Formę wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180C i w tej temperaturze pieczemy ciasto przez ok. 15 min. Następnie zmniejszamy temperaturę do 170C i pieczemy jeszcze ok. 5-8 minut.

Na podpieczoną tartę wylewamy masę różaną. Pieczemy do ścięcia się masy, ok. 10-15min w zależności od piekarnika.

Tartę pieczemy na środkowych widełkach piekarnika.

Schłodzone ciasto dekorujemy wg uznania.

 Fot. Renata Czelny-Kawa, Raj dla podniebienia

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy